İsveç Dışişleri Bakanı Linde, terör örgütü PKK propagandası yapan Sol Parti’ye sert tepki gösterdi

NATO üyeliği yolunda Türkiye’nin isteklerini yerine getirmek için mutabakat imzalayan İsveç’te, PKK yandaşı vekiller ortalığı karıştırıyor. Bir …

06.07.2022
İsveç Dışişleri Bakanı Linde, terör örgütü PKK propagandası yapan Sol Parti’ye sert tepki gösterdi

NATO üyeliği yolunda Türkiye’nin isteklerini yerine getirmek için mutabakat imzalayan İsveç’te, PKK yandaşı vekiller ortalığı karıştırıyor. Bir aktiflikte PKK paçavrası açan vekillere ise en sert tepki Dışişleri Bakanı Ann Linde’den geldi. Bir vakitler makamında PKK’lıları ağırlayan Linde, “Bu mutlaka kabul edilemez, PKK, 1984 yılında terörist örgüt ilan edilen ve birçok günahsızın canına kıyarak vicdanları yaralayan bir örgüttür. Sol parti PKK hareketini derhal bırakmalıdır.” dedi.

NATO’ya üye olmak için edilen talepda bulunan İsveç ve Finlandiya, Türkiye’nin restiyle karşılaşmıştı. Teröre takviye veren bu ülkelerin NATO’da yeri olmayacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, somut adımlar atılması gerektiğini söylemişti.

MUTABAKAT İMZALANDI

Bu gelişmelerin akabinde geçtiğimiz hafta Türkiye, İsveç ve Finlandiya ortasında üçlü muhtıra imzalanmıştı. Buna nazaran ülkeler teröre dayanaklarını kesecek, kimi teröristleri Türkiye’ye teslim edecek ve uygulanan ambargoları kaldıracak. Fakat bilhassa İsveç meclisindeki PKK yandaşı birtakım milletvekilleri bu durumdan rahatsızlık duydu.

BAKAN, PAÇAVRA AÇANLARA TEPKİ GÖSTERDİ

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ise ‘Almedalen Siyaset Forumu’nda terör örgüt PKK’yı simgeleyen paçavralarını açıp propagandasını yapan Sol Partiye tepki gösterdi. Bir vakitler makamında PKK’lıları ağırlayan Linde’nin mutabakattan sonra telaffuzlarının bu kadar değişmesi ise dikkat çekti.

“PKK PAKLARIN CANINA KIYAN BİR ÖRGÜTTÜR”

Linde, Twitter hesabından Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson’u da etkileyerek, “Bu katiyen kabul edilemez, PKK, 1984 yılında Olof Palme hükümeti tarafından terörist örgüt ilan edilen ve birçok temizin canına kıyarak vicdanları yaralayan bir örgüttür. Sol parti PKK hareketini derhal bırakmalıdır.” sözlerini kullandı. Birebir sözleri Twitter hesabından Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson da kullanarak Sol Parti’yi uyardı.

PROPAGADA YAPMIŞLARDI

İsveç’in Gotland Adası’nda ‘Almedalen Siyaset Forumunda Sol Parti milletvekilleri Daniel Riazat, Momodou Malcolm Jallow ve Lorena Delgado Varas, terör örgütü PKK’yı simgeleyen paçavralarını açarak, PKK’nın terör örgütü olmadığını istikametinde propaganda yapmıştı.

Öte yandan, YPG/PKK destekçisi Sol Parti Milletvekili Daniel Riazat, haziranda terör örgütü FETÖ destekçilerinden Enes Kanter’e İsveç Meclisi’ni gezdirerek ve İsveç’in NATO üyeliğine başvurmaması için kulis yapmıştı.

kent aydın haberleri / Atila Altuntaş – Dünya

Pkk,Terör,Örgüt,İsveç,Sol Parti ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.