İstinaf, Arınç’ın damadına verilen beraat kararını onadı

Dr. Ekrem Kâfi, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün akabinde Kanun Kararında Kararname ile misyonundan ihraç edildi. Kâfi hakkında, “silahlı terör …

27.11.2021
İstinaf, Arınç’ın damadına verilen beraat kararını onadı

Dr. Ekrem Kâfi, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün akabinde Kanun Kararında Kararname ile misyonundan ihraç edildi. Kâfi hakkında, “silahlı terör örgütü üyeliği” hatasından Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.Yargılama basamağında yaptığı savunmada s…

Dr. Ekrem Kâfi, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün akabinde Kanun Kararında Kararname ile vazifesinden ihraç edildi. Kâfi hakkında, “silahlı terör örgütü üyeliği” kabahatinden Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Yargılama etabında yaptığı savunmada suçlamaları kabul etmeyen sanık Kâfi, 17-25 Aralık öncesi dini hislerle bu yapıyla irtibatı bulunduğunu; lakin o tarihten sonra milletin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında yer aldığını söz etti.

Darbe teşebbüsüne karşı toplumsal medyada paylaşımlarda bulunduğunu belirten Kâfi, “Benim bu yapıyla hiçbir biçimde bağlantım olmamıştır. Evraka sunduğum toplumsal medya paylaşımları da bunu kanıtlamaktadır. Vatanını, milletini ve bayrağını seven biriyim, beraatımı talep ediyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, 17 Ekim 2019’daki karar duruşmasında sanık Yeter’in kanıt yetersizliğinden beraatına karar verdi.

İSTİNAF, KARARI ONADI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, sanığın cezalandırılması talebiyle, Yeter’in avukatı Selçuk Nuray da kanıt yetersizliğinden değil, müvekkilinin tüm suçlamalardan hatasız bulunması tarafıyla beraat kararını istinaf etti.

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 22’nci Ceza Dairesi, evrak üzerindeki incelemesini tamamladı. Ceza Dairesi, “Yapılan yargılamaya, belge ve duruşma tutanakları içeriğine, tartışılan kanıtlara, mahkemenin kovuşturma sonucunda oluşan inanç ve takdirine, hukuka uygun, yasal ve kâfi olarak açıklanan münasebete nazaran, verilen kararda bir isabetsizlik bulunmadığından, Cumhuriyet Savcısı ve sanık avukatının istinaf talepleri yerinde görülmemiştir” diyerek, kararı hukuka uygun buldu.

Ceza Dairesi, kararın Yargıtay istikametinden temyiz yolunun açık olduğunu da belirtti.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.