İstanbul’daki barış zirvesinin taslak belgeleri sızdı! Rusya, Ukrayna’ya yönelik 3 talebinden vazgeçti

Rusya ile Ukrayna ortasında bir ayı aşkın müddettir devam eden savaşın sona ermesi için umutlar bugün İstanbul’a taşındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan …

29.03.2022
İstanbul’daki barış zirvesinin taslak belgeleri sızdı! Rusya, Ukrayna’ya yönelik 3 talebinden vazgeçti

Rusya ile Ukrayna ortasında bir ayı aşkın müddettir devam eden savaşın sona ermesi için umutlar bugün İstanbul’a taşındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da devrede olacağı kritik tepe öncesinde Rusya’nın Ukrayna’ya bastırdığı ‘Nazilerden arındırılma’, ‘silahsızlandırılma’ ve ‘Rusçanın Ukrayna’da yasal olarak korunması’ taleplerinden vazgeçtiği öne sürülürken, Ukrayna’nın Türkiye’nin de ortalarında bulunduğu NATO ülkelerinden güvenlik garantisi talep edeceği öğrenildi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta talimat vermesiyle başlayan Rusya- Ukrayna savaşı devam ederken bugün bütün dünyanın gözü kulağı İstanbul’da olacak. Bugün Rus ve Ukraynalı müzakerecilerin İstanbul’da bir ortaya gelmesi planlanırken memleketler arası medya iki ülke ortasındaki beklentilerin ve taleplerin değiştiğini öne sürdü.

“NAZİLERDEN ARINDIRILMA” KOŞULUNDAN VAZGEÇİLDİ TEZİ

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Financial Times’a konuşan kaynaklar tarafların kimi adımlar konusunda mutabakata yakın olduğunu aktardı. Şimdi taraflar ortasında resmi bir muahede olmadığı için ismini açıklamayan kaynaklar Rusya‘nın bir müddettir talep ettiği ” Ukrayna‘nın Nazilerden arındırılması” kuralından vazgeçtiğini aktardı.

UKRAYNA’NIN AVRUPA BİRLİĞİ’NE KATILMASINA DA SICAK BAKILIYOR

Öte yandan kaynaklar, Rusya‘nın Kiev’in askeri olarak takviye almaması koşuluyla Avrupa Birliği’ne katılmasına da sıcak bakmaya başladığını öne sürdü. Gazeteye konuşan dört farklı kaynak muahedenin Ukrayna‘nın NATO üyeliğinden vazgeçmesi kaidesine bağlı olduğunu da lisana getirdi.

RUSYA’NIN BASTIRDIĞI 3 TALEP ATEŞKES EVRAKLARINDA YOK

Financial Times’a konuşan kaynaklar, taslak ateşkes dokümanlarında Rusya‘nın savaş başlarken talep ettiği ‘Nazilerden arındırılma’, ‘silahsızlandırılma’ ve ‘Rusçanın Ukrayna‘da yasal olarak korunması’ taleplerinin yer almadığını aktardı.

Müzakereciler bugün İstanbul’da dördüncü çeşit barış görüşmelerine devam ederken, bu görüşmeden ateşkes kararı çıkabilme ihtimalinin bulunduğu da belirtildi. Financial Times, Rusya‘nın bir ayı aşkın bir müddettir devam eden işgalinin yavaşladığına da dikkat çekti. Financial Times’a konuşan Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy’nin partisinin önderi olan ve birebir vakitte Kiev’in müzakere grubunda yer alan David Arakhamia, tarafların güvenlik garantisi konusunda mutabakata yakın olduğunu söyledi. Arakhamia, “Müzakerelerin başlamasından beri bütün hususlar masada. Ama çözülmemiş mevzular da var” dedi. Financial Times’a konuşan ve müzakereler ile ilgili bilgisi olan bir kaynak ise, ” Rusya‘nın konumu hem askeri baskı hem de Kiev’den talepler konusunda günden güne değişiyor” dedi.

TÜRKİYE DE GARANTÖRLER ORTASINDA

Financial Times’ın yayınladığı taslak metinde Ukrayna’nın nükleer silah geliştirmesinin de önüne geçilirken, yabancı askeri üslere de müsaade verilmeyeceği kaydedildi. Lakin Arakhamia, NATO’nun, “Üye bir ülkeye akın durumunda bütün müttefiklerin bir ortaya gelmesini” öngören 5’inci unsuruna benzeri bir uygulama yapılabileceğini söyledi. Ukrayna’nın Rusya, ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, Çin, İtalya, Polonya, İsrail ve Türkiye’den güvenlik garantisi talep edeceği de belirtildi. Arakhamia, bu ülkelerin Ukrayna’nın talebine şimdi onay vermediğini söylerken, “Henüz kimse itiraz da etmedi” sözünü kullandı. Arakhamia, “Tek tahlile kavuşmuş mevzu milletlerarası garantörler ama şimdi onların onayı geldi. Şayet gelmezse bu muahede uçar gider” dedi.

Müzakere taslağında değerli ölçüde sorunun Rusya‘nın 2014’ten beri ele geçirdiği bölgeleri geri vermesi olduğunu söylerken Arakhamia, “Biz bu türlü bir kararı almayacağız. Rusya destekçisi ayrılıkçıların olduğu Donbas bölgesinin doğusundaki toprak kaybını ve Kırım’ın ilhakını kabul etmeyeceğiz” sözünü kullandı.

KULEBA BEKLENTİLERİNİ AÇIKLADI

Öte yandan kritik görüşme öncesinde Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba da konuştu. Türkiye’deki müzakereler ile ilgili konuşan Kuleba, “Biz insan, toprak ya da bağımsızlığımızı takas etmiyoruz” dedi. Sözcü’nün haberine nazaran devlet televizyonunda konuşan Kuleba, “En temelde insani problemleri çözmek istiyoruz, en uç noktada ise ateşkes ilan edilmesi için anlaşmak istiyoruz” tabirini kullandı.

Ukrayna,Rusya,Müzakere,Talep,Konuşan,Kaynak,Anlaşma,Financial ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.