İngilizlerin iddiasını ajanslar “acil” koduyla duyurdu: İşgal saatler içinde başlayabilir

Vladimir Putin’in Donetsk ve Lugansk’ı resmen tanıdığını duyurmasının akabinde Ukrayna önderi Vladimir Zelenskiy ile telefonda görüşen İngiltere …

22.02.2022
İngilizlerin iddiasını ajanslar “acil” koduyla duyurdu: İşgal saatler içinde başlayabilir

Vladimir Putin’in Donetsk ve Lugansk’ı resmen tanıdığını duyurmasının akabinde Ukrayna önderi Vladimir Zelenskiy ile telefonda görüşen İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya’nın önümüzdeki günlerde yahut skent aydın haberleritlerde Ukrayna’yı işgal edebileceğini söyledi. Rusya’nın kararını şiddetli kınayan Johnson, Minsk Muahedesinin işlemez hale geldiğini söyledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy telefonda görüştü. Görüşmenin konusu Rusya‘nın kelamda Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıma kararı oldu. İki önder ayrıyeten ‘barışın korunması talimatı’ ismi altında Putin’in bölgeye operasyon buyruğunu de görüştü.

“İŞGAL ÖNÜMÜZDEKİ Skent aydın haberleriTLERDE BAŞLAYABİLİR”

Johnson görüşmede, önümüzdeki skent aydın haberleritlerde ve günlerde işgalin mümkün olduğuna inandığını lisana getirdi. Johnson ve Zelenskiy görüşmede, batı ülkelerinin işgal durumunda Ukrayna’yı desteklemesi lakin son ana kadar diplomatik tahlil yollarının aranması gerektiği vurgusu yapıldı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson.

KABİNE UKRAYNA GÜNDEMİYLE ACİL TOPLANACAK

İngiltere‘de kabine, Ukrayna’daki son durumu ve kıymetli yaptırım paketi dahil Rusya‘ya verilecek karşılığı ele almak üzere acil toplanacak. Başbakanlık Konutu 10 Numara, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, Ukrayna’daki son gelişmeleri ele almak ve derhal uygulamaya konacak kıymetli bir yaptırım paketinin kabul edilmesi dahil, İngiltere’nin Rusya‘ya cevabını koordine etmek için TSİ 09.30’da düzenlenecek Acil Durum Kabine Toplantısı’na (COBRA) başkanlık yapacağını açıkladı.

“İNGİLTERE, RUSYA’YA YENİ YAPTIRIMLAR UYGULAYACAK”

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss da Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kelamda idarelerini resmen tanıma kararının akabinde Twitter’dan yaptığı açıklamada, Rusya’nın milletlerarası tkent aydın haberlerihhütlerini ihlal etmesinin cezasız kalmasına müsaade vermeyeceklerini belirtmişti. Truss, “Yarın, memleketler arası hukuk ihlallerine ve Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik hücumlarına cevap olarak Rusya’ya yeni yaptırımlar açıklayacağız” demişti.

NE OLDU?

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, tarihi bir konuşma yaparak Donetsk ve Lugansk’ı resmen tanıdığını açıkladı. Tanıma kararının akabinde Putin, Rusya Silahlı Kuvvetlerine Donetsk ve Lugansk’de barışın korunması talimatını verdi. Böylelikle Rus güçleri, Ukrayna’nın doğusunda Donbas bölgesine ayak basmış olacak.

PUTİN KARARNAMEYİ İMZALADI

Konuşmasının akabinde Putin, Kremlin Sarayı’nda sırayla kelamda Donetsk Halk Cumhuriyeti, akabinde kelamda Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıyan kararnameyi imzaladı. İmza merasiminde kelam gelimi edilen idarelerin temsilcileri de hazır bulunmuş, Rusya ile ayrılıkçıların kelamda idareleri ortasında “dostluk” ve “iş birliği” muahedeleri da imzalanmıştı.

“DÖKÜLEN BU KANLAR KİEV’DEKİ REJİMİN ELİNDE OLACAK”

Konuşmasında Donbas bölgesinin tarihi olarak Rusya’nın bir modülü olduğunu söz eden Putin, kelamlarının sonunda nrehberaydin.comi kararını açıklayarak “Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin egemenliğini tanıyoruz. Bu kararı daha evvel almalıydık. Federal meclisi bu kararı desteklemeye davet ediyorum. Dökülen bu kanlar Kiev’deki rejimin elinde olacaktır. Bu kararları açıklayarak Rus vatanseverlerin gücünün ardımda olduğunu hissediyorum” tabirlerini kullandı.

Rusya,Ukrayna,İngiltere,Kararı,Donetsk,Sözde,Johnson ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Şimdiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.