Imran Han, Şahbaz Şerif yönetimine 6 gün süre verdi: 2 milyon insanla İslamabad’a girerim

Pakistan’da vazifeden alınan eski Başbakan Imran Han, Şahbaz Şerif idaresine tehditte bulunarak “Bu ithal hükümete yeni seçimler ilan etmesi için …

29.05.2022
Imran Han, Şahbaz Şerif yönetimine 6 gün süre verdi: 2 milyon insanla İslamabad’a girerim

Pakistan’da vazifeden alınan eski Başbakan Imran Han, Şahbaz Şerif idaresine tehditte bulunarak “Bu ithal hükümete yeni seçimler ilan etmesi için altı gün veriyorum. Aksi takdirde 2 milyon beşerle tekrar İslamabad’a girerim” dedi.

CNN International’ın haberine nazaran; eski Başbakan, Pakistan‘ın ABD’de planlanan “yabancı bir komplo” tarafından kurulan “hainler” tarafından yönetildiğini söyledi.

“2 MİLYON BEŞERLE İSLAMABAD’A GİRERİM”

Imran Han, “Bu ithal hükümete yeni seçimler ilan etmesi için altı gün veriyorum. Aksi takdirde 2 milyon beşerle tekrar İslamabad’a girerim” açıklamasını yaptı. ABD’ye ve mevcut Pakistan idaresine karşı coşkulu takviye çığlıkları ve öfke tezahüratları kalabalığın ortasında yankılandı.

İMRAN HAN HÜKÜMETİ DÜŞMÜŞTÜ

Pakistan Parlamentosunda 10 Nisan’da yapılan inanç oylaması sonucu İmran Han hükümeti düşmüştü. Ülkede 3 periyot başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, Mecliste 11 Nisan’da düzenlenen seçimde 174 oy ile salt çoğunluğun dayanağını alarak başbakan seçilmişti.

Han’ın Rusya’nın Ukrayna’ya akınlarını başlattığı 24 Şubat’ta başşehir Moskova’da Devlet Lideri Vladimir Putin ile bir ortaya gelmesi, Batılı ülkelerde rahatsızlık uyandırmıştı.

Bu durumu, ülkesinin “gaz tedarikine, buğdaya ve siber güvenlikle ilgili teknolojiye gereksinimleri olduğu” kelamlarıyla savunan Han, hükümetinin düşürülmesinden ABD’yi sorumlu tutuyor.

Han ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.