İmamoğlu’ndan cumhurbaşkanlığı adaylığı için dikkat çeken sözler: Kendimi taca ya da auta atmıyorum

Uzun bir müddettir 2023 seçimlerinde cumhurbaşkanlığına aday olacağı argümanları konuşulan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’ndan dikkat çeken bir …

23.04.2022
İmamoğlu’ndan cumhurbaşkanlığı adaylığı için dikkat çeken sözler: Kendimi taca ya da auta atmıyorum

Uzun bir müddettir 2023 seçimlerinde cumhurbaşkanlığına aday olacağı argümanları konuşulan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’ndan dikkat çeken bir açıklama geldi. İmamoğlu kendisine yöneltilen “Aday mısınız?” sorusuna; “Ben CHP’liyim ve benim de adayım genel liderimdir, sayın Kılıçdaroğlu’dur. Lakin Ekrem İmamoğlu burada kendi taca ya da auta atmıyor. Kendi sorumluluğunun da farkında.” cevabını verdi.

2023 seçimlerinin yaklaşmasıyla siyaset sahnesi de uygunca kızışıyor. Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı belirli iken Millet İttifakı’nın adayı ise şimdi açıklanmadı. Muhalefet partileri ise bu hususta ağız birliği ederek seçim devrine girilinceye kadar adaylarını açıklamayacaklarını beyan etti.

Fakat kulislerde CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu‘nun ismi sık sık geçiyor. Sözcü’den Hasret Güvemli’ye konuşan İBB Lideri İmamoğlu’na, “Cumhurbaşkanlığına aday mısınız?” sorusu yöneltildi.

“ADAYIM KILIÇDAROĞLU’DUR”

İmamoğlu, bu soruya “Türkiye’nin sıkıntısı cumhurbaşkanı adayı kim olacak probleminin çok uzağında, çok ilerisinde ülkenin geleceği problemi. Tarihi bir masa kuruldu. 6’lı masa. Bu masa demokrasi ismine genişlemeli. İlla ittifak kavramı ile demiyorum, daha büyümeli. Türkiye’nin başta iktisat olmak üzere birçok alanda tahlil bekleyen sıkıntıları var. Türkiye bunlara odaklanmalı. Bunlara odaklanan bir siyasi akıl şu an var. Çok büyük bir emek veriliyor. Bu emeğin en birinci şahsiyeti CHP’nin genel lideri, genel liderim sayın Kemal Kılıçdaroğlu’dur, UYGUN Parti Genel Lideri sayın Meral Akşener’dir ve başka başkanlardır. Bunu hürmetle heyecanla takip ediyorum. Bence bu safhada tartışılmalı. Partim var benim, ben Cumhuriyet Halk Partiliyim. Güya birinci sefer söylemişim üzere de davranılıyor. Hayır aslında tekraren söyledim lakin beşerler bunu duymak istemiyor. 1.5 yıldır her gün Ekrem İmamoğlu aday mı değil mi tartışması yapılır mı? 1.5 sene hiç durmadı. Bu bize de ziyan veriyor. Topluma da, siyasi akla da ziyan veriyor. Bir CHP’liye kim olsa sorsanız birinci kelamı elbette ki kendi genel liderinin aday gösterilmesinin ister. Ben de CHP’liyim ve benim de adayım genel liderimdir, sayın Kılıçdaroğlu’dur. Ortada bir ittifak, 6’lı masa var. Tahminen bu genişlemeli. Günün sonunda ülke kazanmalı, bir şahsın kazanmasının da manası yok. En gerçek kararı vereceklerine inanıyorum.” cevabını verdi.

“SÜRECİ UZAKTAN İZLEMEM”

İBB Lideri kelamlarına şöyle devam etti: “Ancak Ekrem İmamoğlu burada kendi taca ya da auta atmıyor. Kendi sorumluluğunun da farkında. Ekrem İmamoğlu İBB lideri, tarihin en yüksek oyunu almış bir belediye lideri. Tarihin en çok oyunu almış bir belediye lideri, iktisadın yüzde 45’inin döndüğü İstanbul’da süreci uzaktan izleyen olamaz. Sürece en çok katkıyı sunan, en çok bilgiyi sunan, en çok motivasyonu sunan kimlik olmak zorunda. İstanbul’da düzgün şeyler olursa, hoş işler yapılırsa, beşerler memnun olursa Türkiye de yeterli olur. Önümüzdeki seçim bir o kadar başarılı olur. Bu, yalnızca İstanbul başarılı olursa ittifak kazanacak manasına gelmiyor. Ankara başarılı olursa bu ittifak başarılı olacak ya da İzmir ya da Adana, Mersin, Antalya, Hatay…”

Lideri,İmamoğlu,İttifak,Genel Lideri,Adayı,Cumhur ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Şimdiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.