İki yıl önce yaşanan çığ felaketinin acısı tazeliğini koruyor

Van’ın Bahçesaray ilçesinde iki yıl evvel meydana gelen ve 42 kişinin şehit olduğu çığ felaketinde yaşanan acılar hala tazeliğini koruyor. VAN …

05.02.2022
İki yıl önce yaşanan çığ felaketinin acısı tazeliğini koruyor

Van’ın Bahçesaray ilçesinde iki yıl evvel meydana gelen ve 42 kişinin şehit olduğu çığ felaketinde yaşanan acılar hala tazeliğini koruyor.

VAN (rehberaydin.com) – Van‘ın Bahçesaray ilçesinde iki yıl evvel meydana gelen ve 42 kişinin şehit olduğu çığ felaketinde yaşanan acılar hala tazeliğini koruyor.

Bahçesaray yolundaki 3 bin rakımlı Karabet Geçidi’nde 2020 yılında birincii 4 Şubat, ikincisi ise 5 Şubat’ta meydana gelen çığ faciasında 11 jandarma, 9 güvenlik korucusu olmak üzere 42 kişi şehit oldu. 84 kişinin de kar yığınından yaralı olarak kurtarıldığı çığ faciasının üzerinden iki yıl geçti ancak çığda yakınlarını kaybeden vatandaşların acıları hala tazeliğini koruyor.

Bahçesaray ilçesine bağlı Karapet mevkisinde meydana gelen birinci çığ faciasında arama kurtarma fkent aydın haberleriliyetlerine katılarak çok sayıda kişiyi kurtaran ‘Bozo’ lakaplı kahraman Kepçe Operatörü Ömer Orhan, o gün yaşananları rehberaydin.com muhabirine anlattı. Orhan, “Yaşanan birinci çığdan evvel yemekteydik. Beni arayarak çığın geldiğini ve bir minibüse ulaşamadıklarını söyledikleri üzere kepçelerimizi aldık ve gidip arama çalışmalarına başladık. Yaptığımız aramalarda transiti bulduk. Bulduğumuzda araçta hayatını kaybedenler de vardı, hala yaşayan vatandaşlarımız da vardı. Allah rahmet eylesin. Arama kurtarma çalışmalarında iki arkadaşımız da kayıptı. Onlarda çığ gelmeden evvel araca zincir takmak için inmişler, çığ onları da alıp götürmüştü. O gün gece yarısına kadar aradık fakat iki arkadaşı bulamadık. Soğuk ve tipiden ötürü herkes üşüdüğü için o gece arama çalışmalarını bıraktık” dedi.

“İkinci çığ faciasında şoka girdim”

Sabah skent aydın haberlerit 10’da tekrar arama kurtarma çalışmalarının başladığını ve tekrar çığın yaşandığı alana gittiklerini aktaran Orhan, “İki arkadaşı arama çalışmalarına devam ettik. Birtakım arkadaşlarımız ısınmak için teker yakmıştı ve bende ısınmak için onların yanına gittim. Bir mühlet sonra kepçeme yanlışsız gittim, ardımdan gelen çalışma arkadaşım Veysi ile istişarelerde bulunduk. Biz konuşurken horultu sesi gelmeye başladı. Horultunun geldiği istikamete baktığım üzere çığ beni aksi çevirdi ve bir anda üzerime karlar yığıldı. O an şoka girdim. Ne oldu? Nasıl oldu? Her yer beyazdı ve hiçbir şey görünmüyordu. Kepçemin bir kapısında düşünce vardı. O kapıyla uğraşıyordum, kapı açılmadı. Veysi ağabeyimle kepçedeydik. Öteki kapıya yöneldim. Biraz tekmeleyince açıldı kapı. Dışarı çıktığımda az evvel ateş yakan arkadaşlarımızın hiç biri yerinde yoktu, Aydın ağabeyimiz vardı. Ona baktım oda yoktu. Çığ kepçesini dereye gerçek uçurmuş. Oraya yanlışsız koştum. Tahminen içindedir diye ancak camı kırılmış ve hiç kimse içinde yoktu. Aydın ağabeyim orada hayatını kaybetti” diye konuştu.

“Bahçesaray yolu kabus yoluna dönüşüyor”

Yaşanan çığ felaketinin bıraktığı acı hala tazeliğini koruduğunu belirten Orhan, “Hayatını kaybeden arkadaşlarımızın ailelerini gördüğümüzde, bu yoldan geçtiğimizde, çığ alanına geldiğimizde acımız hala taze kalıyor ve tazeliğini koruyacak. Her yıl burada güçlü misyon başlıyor, Bahçesaray yolu kabus yoluna dönüşüyor. O denli bir yol ki, kışın oradan geçen Kelime-i Şehadet getirip o denli geçiyor. Çok güçlü bir yol. Şu an çığ nedeniyle yolumuz kapalı ve kış boyunca yağışlar olduğu surece bu formda olacak. Bu nedenle yetkililerden talebimiz, burada bir tünel yapılmasıdır” halinde konuştu. – VAN

aydın haberleri – Lokal

Arama Kurtarma, Jandarma, Şehit, Van, Lokal, Haber

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.