İhracatta 64 ili geride bırakan İzmir’in Torbalı ilçesinde yerli şirketlerin payı büyüdü

İzmir’in Torbalı ilçesi, 2021 yılındaki ihracat performansıyla 64 vilayetten daha fazla döviz getirisi sağladı. TORBALI, İZMİR (kent aydın …

13.02.2022
İhracatta 64 ili geride bırakan İzmir’in Torbalı ilçesinde yerli şirketlerin payı büyüdü

İzmir’in Torbalı ilçesi, 2021 yılındaki ihracat performansıyla 64 vilayetten daha fazla döviz getirisi sağladı.

TORBALI, İZMİR (kent aydın haberleri) – İzmir‘in Torbalı ilçesi, 2021 yılındaki ihracat performansıyla 64 vilayetten daha fazla döviz getirisi sağladı.

kent aydın haberleri muhabirinin edindiği bilgiye nazaran, 201 bin civarında nüfusa, 1101 fabrikaya sahip Torbalı, geçen yıl yüzde 14’lük artışla ihracatını 1 milyar 341 milyon dolara çıkardı.

Memleketler arası tütün şirketlerinin bununla bir arada ayrıyeten mobilya, dokumacılık ve orman eserleri dallarında yerli firmalar için üretim merkezi haline gelen Torbalı, ihracat getirisiyle Eskişehir, Trabzon, Samsun ve Aydın’ın da ortalarında bulunduğu 64 ilin yıllık ihracat karının üzerinde bir gelir elde etti.

Torbalı, bu devirde dış ticaret getirisinin yüzde 26’sını tütün dalından elde etti. Bu bölümü, yüzde 10’luk hisse ile ağaç mamulleri ve orman eserleri dalı, yüzde 9,7’lik hisse ile de dokumacılık dalı takip etti.

Yerli şirketlerin hissesi arttı

Torbalı’nın ihracatında kıymetli ölçüde hissesi milletlerarası tütün şirketleri oluştururken, bu şirketlerin ihracattaki hissesi 2021 yılında düştü.

Tütün bölümü 2020 yılında toplam ihracatın yüzde 38,5’ini karşılarken, 2021’de yüzde 26’ya geriledi. Bilhassa yatak, mobilya, dokumacılık alanlarında üretim yapan yerli sermayeli firmalar, ilçenin ihracattaki hissesini artırdı.

Torbalı Ticaret Odası Lideri Abdulvahap Olgun, kent aydın haberleri muhabirine, İzmir’de ödenen 136 milyon liralık verginin yüzde 44’ünü tek başına Torbalı’nın karşıladığını belirtti.

“İki organize endüstrimiz harıl harıl çalışıyor. Tren yolu ağının olması, otoyol, havalimanı ve limana yakınlığından ötürü Torbalı ülkenin en değerli üretim üslerinden birisi.” diyen Olgun, bu nedenle her yıl mevcut nüfusa 10-15 bin civarında nüfus eklendiğini tabir etti.

Tütün endüstrisinde fkent aydın haberleriliyet gösteren memleketler arası şirketlerin ilçe ihracatında değerli bir yer tuttuğunu aktaran Olgun, son datalarda yerli markaların da devreye girdiğini lisana getirdi.

“2023 için 2 milyar dolarlık ihracat amacımız var”

Olgun, mobilya ve orman eserleri üzere alanlardaki firmaların üretiminin arttığını kaydederek, şöyle konuştu:

“Uluslararası şirketlere konut sahipliği yapıyoruz. Başarımız biraz o şirketlerin de başarısıydı fakat 2021 yılında yerli markalarımız da ön plana çıktı. Artık Türkiye’nin kendi markaları da önemli ihracat yapıyor. 2023 yılı için 2 milyar dolarlık ihracat maksadımız var. Türkiye’de mobilya üssü olan vilayetler var. Artık İzmir, bilhassa Torbalı’da mobilyada üs haline geldi. Mobilya organize sanayi bölgesi kuruluşu onaylandı. 50 fabrikada 3 bin 500 kişilik bir istihdam oluşacak. Yatak üretiminde çok yeterli durumdayız. İzmir’den dünyaya giden her 4 yataktan biri Torbalı’da üretiliyor.”

Salgının başında 480 kişilik üretim takımını 1000’e, 40 bin metre kadarkarelik alanlarını 70 bin metre kadarkareye çıkardıklarını anlatan Gökmen, “Salgın sürecinde lojistik kahırlar üzere sebeplerle yurt dışındaki alıcılar daima bir arayış içine girdi. Biz de bu krizi fırsata çevirmeyi bildik. Yeni müşterilere süratli hizmet verebildik.” dedi.

kent aydın haberleri / aydın kuşadası bölge haber oku – İktisat

İhracat, Torbalı, Tütün, İzmir, İktisat, Haberler

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.