İHH, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde 81 ilden Suriye’ye yardım tırı gönderdi

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, “Kış Kapıda, Yalnız Bırakma” kampanyası kapsamında 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde …

10.12.2021
İHH, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde 81 ilden Suriye’ye yardım tırı gönderdi

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, “Kış Kapıda, Yalnız Bırakma” kampanyası kapsamında 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde, Suriye’deki gereksinim sahiplerine yaklaşık 200 tır yardım gereci gönderdi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri ( İhh ) İnsani Yardım Vakfı, “Kış Kapıda, Yalnız Bırakma” kampanyası kapsamında 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü‘nde, Suriye‘deki gereksinim sahiplerine yaklaşık 200 tır yardım materyali gönderdi.

Ülkede 81 vilayette eş vakitli başlatılan kampanya kapsamında İstanbul’daki 17 yardım tırı, Ümraniye’de Hekimbaşı Toplumsal Tesisleri’nde düzenlenen merasimle Suriye’ye uğurlandı.

Merasimde konuşan Ümraniye Belediye Lideri İsmet Yıldırım, dünyanın farklı coğrafyalarında apayrı hayatlar yaşandığını anlatarak, “Bazı ülkeler zulmü mkent aydın haberlerilesef görmezden geliyor, zulme devam ediyor. Hatta onu alkışlayan bir sürü ülke var. Lakin bizler Türk milleti olarak tarihin sırtımıza yüklediği bu sorumluluk gereği asla bu türlü bir hal içerisinde hiçbir vakit olmadık.” dedi.

Türkiye’nin en çok insani yardım yapan ülkelerin başında geldiğini söyleyen Yıldırım, “Bu işin ucundan nasıl tutabiliriz diye Ümraniye Belediyesi olarak düşündük. Üç yıldır insani yardım kuruluşu İHH ile çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Yapmaya devam edeceğiz. Bu sene de az da olsa 5 tır ile Ümraniye Belediyesi olarak biz de bir katkı yapalım dedik. Zannedersem 1500 tırlık bir gaye var. Bunun 200’ü daha daha öncesinde gönderildi, 200’ü artık başka vilayetlerimizle bir arada gönderiliyor.” tabirlerini kullandı.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle toplandıklarını belirten İHH İdare Heyeti Üyesi Mehmet Kesmen de 2021 yılında hala ülkesini, meskenlerini terk etmek zorunda kalan göç yollarında ve mülteci teknelerinde ömrünü kaybeden insanların olduğunu belirtti.

Bir tarafta zenginliklere sahip ülkelerin olduğunu, öteki tarafta ise temel besine dahi ulaşamayan ülke ve insanların bulunduğunu söyleyen Kesmen, “Her geçen gün milyonlarca insan ömür, barınma, meslek, sıhhat, eğitim üzere en temel insan haklarından yoksun kalıyor. Günümüzde milletlerarası toplumun suskunluğundan yürek alanlar, işgal, tehcir ve zulüm siyasetlerine pervasızca devam ediyorlar. Komşumuz Suriye’de 2011’den bu yana devam eden savaşta 1 milyondan fazla kişi hayatını kaybederken 12 milyon kişi mülteci pozisyonuna düştü. Ülkede kalanların 11 milyondan fazlası ise insani yardıma muhtaç durumda.” tabirlerini kullandı.

Suriye’de her 10 şahıstan 6’sının şiddetli yoksulluk içinde yaşadığını belirten Kesmen, “İHH İnsani Yardım Vakfı olarak bugüne kadar milletimizin dayanaklarıyla milyonlarca bireye yardım ulaştırdık ve ulaştırmaya devam ediyoruz. Geçen sene ‘Rotamız Yeterlilik, Yükümüz İnsanlık’ diyerek yola çıkmıştık. Bu sene ‘Kış Kapıda, Yalnız Bırakma’ diyerek kışın sıkıntı kaidelerinde çadırlarda kalan Suriyeli mazlumlar için bir yardım kampanyası başlattık. Bu özel günde 81 vilayetten insani yardım tırı mazlumlar için yola çıkıyor.” diye konuştu.

İHH Genel Sekreteri Durmuş Aydın da “Kasım’da başlattığımız kampanyayla birlikte 200’e yakın tır yola çıktı. İnşallah bugün de 200’e yakın tırımız 81 vilayetten yola çıkacak.” dedi.

kent aydın haberleri / Yunus Emre Günaydın – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.