İçişleri Bakanı Soylu, TBMM Genel Kurulunda bakanlığının 2022 yılı bütçesi üzerinde konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şırnak’ın Cizre ilçesinde eski AK Parti İlçe Lideri Crehberaydin.comn İnanç’ın kardeşi Tahir İnanç’ın …

09.12.2021
İçişleri Bakanı Soylu, TBMM Genel Kurulunda bakanlığının 2022 yılı bütçesi üzerinde konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şırnak’ın Cizre ilçesinde eski AK Parti İlçe Lideri Crehberaydin.comn İnanç’ın kardeşi Tahir İnanç’ın katledildiği taarruzda pusuyu kuran Mehmet Miraç Dinç’i, HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz’ın konutunda yakaladıklarını söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şırnak’ın Cizre ilçesinde eski AK Parti İlçe Lideri Crehberaydin.comn İnanç’ın kardeşi Tahir İnanç’ın katledildiği taarruzda pusuyu kuran Mehmet Miraç Dinç’i, HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz’ın konutunda yakaladıklarını söyledi.

Soylu, Tbmm Genel Heyeti’nde, bakanlığının 2022 yılı bütçesine ait konuşmasına başlarken, HDP Küme Başkanvekili Meral Danış Beştaş’ın, HDP Şanlıurfa Milletvekili Nusrettin Maçin’e verilen “Meclisten süreksiz çıkarma” cezası ile “Kürt düşmanlığının bir defa daha tescillendiği” kelamlarına karşılık verdi.

Bu ülkede Kürt düşmanlığı olmadığını belirten Soylu, “Bu aziz millette Kürt düşmanlığı yok. Kimin paravanı, taşeronu olduğunu bildiğimiz ve 40 yıldır emperyalizmin oyuncağı olarak bu ülkeye kan kusturmaya çalışan bir PKK aksiliği ve PKK düşmanlığı var.” diye konuştu.

Kürtler ve Alevilerin, ülkenin asli ögesi olduğunu vurgulayan Soylu, “İstismarlarınızı bu Gazi Meclis çatısı altında yapmanıza müskent aydın haberleride etmeyeceğiz.” tabirini kullandı.

Soylu, HDP’yi kastederek, “(Kürdistan’a özgürlük) derken neyi söylediğiniz apaçık ortada ve nasıl bir iş birliği içindesiniz ki sizinle ilgili oylamada, CHP de ‘Kürdistan’a özgürlük’ diyene rastgele bir ceza verilmesine taraftar olmadı.” görüşünü paylaştı.

İçişleri Bakanı olarak yaklaşık 5 yıldır ülkede huzur, kardeşlik, birlik ve beraberliğin olması için uğraş sarf ettiğini lisana getiren Soylu, “CHP Grubu’na şu soruyu sorma hakkım var; bütçeyi konuştunuz, Türkiye, 40 yıldır terörle uğraş ediyor. Hiç terörden bahsettiniz mi? Hayır. Evlatlarımız bizim için, çocuklarımız okula rahat gitsin diye şehit, gazi oldular ve anneler evlatsız kaldı. Biriniz cümleye sanki Rahmetirahman’la, onlara medyunuşükranla başladınız mı? Elbette ki hayır. Onu yapmayan elbette ‘Kürdistan’ın özgürlüğü’ne burada ses çıkarmayacaktır. Bunun sağlaması da buradadır.” değerlendirmesini yaptı.

Devlet olarak hatalıların peşinde olduklarının altını çizen Soylu, “Suçluların iftirasını, palavralarını ve ortaya koyduğu dedikoduları Gazi Meclisin çatısı altına getirdiniz. Devleti töhmet altında bıraktınız, devlete iftira ettiniz. Burada bu milletin evladı olarak söylüyorum, vallahi size devlete iftira ettirmem, billahi size devlete iftira ettirmem.” dedi.

Pandora’nın kutusunun açıldığı günlerin yaşandığını tabir eden Soylu, şöyle devam etti:

“Bugün tahminen bu görüşmeler bitmeden Rusya ve Ukrayna ortasında hesap edemeyeceğimiz krizler olacak. Elbette bilemeyiz ancak Allah korusun, tatsız bir gelişme kelam gelimi edilen olursa en son yenilgisini Afganistan’dan kalkan uçak imajında gördüğünüz ve bugün Balkanlara yerleşmeye çalışan ABD, tahminen Karadeniz’de bizim de bugün hesap edemediğimiz apayrı bir tablonun içinde olacak. Bunun üzere daha pek çok bahis, tahminen bütçe görüşmeleri sonlanmadan dünyanın başına bir keder, yeni bir kriz alanı olarak oluşacak.”

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 4 Aralık’ta eski AK Parti İlçe Lideri Crehberaydin.comn İnanç’ın kardeşi Tahir İnanç’ın katledildiği saldırıyı hatırlatan Soylu, “Bu katliam motamot Ahmet Budak, Aydın Ahi ve Aydın Muştu’nun katliamı üzereydi. Bizim İlçe Liderimizin kardeşi olan, oranın kankent aydın haberlerit liderlerinden Tahir İnanç gece yarısı bir komployla öldürüldü. Pekala kim öldürdü ve niçin öldürdü? Gecenin bir yarısı, onu bir yere çağırıp pusu kurdular. Pusu kuran Mehmet Miraç Dinç’i, HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz’ın konutunda yakaladık.” açıklamasını yaptı.

“PKK’nın oyuncağı ve uşağısınız”

Mehmet Miraç Dinç’in, YPS’li bir terörist olduğunu ve terör örgütü PKK tarafından atandığını bildiren Soylu, terör örgütü PKK’nın, katliamın talimatını, Suriye’den verdiğini açıkladı.

Mehmet Miraç Dinç ile HDP Van Milletvekili Sezai Temelli, HDP Şırnak Milletvekilleri Nuran İmir, Hüseyin Kaçmaz ve Hasan Özgüneş’in yer aldığı fotoğrafı milletvekillerine gösteren Soylu, “Bu katliamların hesabını vereceksiniz. Burada demokrasi güzellemeleri anlatmakla bu milleti aldatamayacaksınız, hesabını vereceksiniz. Siz insanları, çocukları anasız babasız bıraktınız. PKK’nın oyuncağı ve uşağısınız. Hepiniz, Kürt kardeşlerimize çektirdiklerinizin hesabını vereceksiniz, kaçamayacaksınız. Kürtler sizden nefret ediyor.” diye konuştu.

“Ülkeyi bölmek isteyenlerin gözünü oyduk”

Soylu, Türkiye’nin, asimetrik akınlara asimetrik yanıt üretebilme kabiliyetini ortaya koyan bir ülke olduğunu ve bütün asimetrik hücumları tek tek boşa düşürdüğünü söz etti.

Terör örgütü PKK/PYD’nin, ABD ve Avrupa’nın, Türkiye’nin güney hududunda istediği terör koridoru ve terör devletine karşı, asimetrik atağa asimetrik yanıt verildiğini belirten Soylu, “Zeytin Kolu, Fırat Kalkanı, Barış Pınarı harekatını yaptık, Pençe-Kaplan harekatlarını yaptık ve bu ülkeyi bölmek isteyenlerin gözünü oyduk. İçeride terör üzerinden oluşturulmak istenen vesayet tablosuna Kıran, Kapan, Yıldırım ve Eren operasyonlarıyla kimseye nefes aldırmadık. Sadece terörle değil terörizm ile de uğraş ettik.” dedi.

“Narkoterörü çökerttik”

Soylu, uyuşturucuyla uğraşta kimseye teslim olmadıklarını, Türkiye’nin, global uyuşturucu rotalarının ortasında olmasına karşın tarihinin değerli ölçüde uyuşturucu operasyonlarını yaptığını belirtti.

Yakalanan ölçülerde Cumhuriyet tarihinin rekorlarının kırıldığını söyleyen Soylu, “2015’te uyuşturucuda 65 bin operasyon yapıyorduk, yıl 2021, şu ana kadar 195 bin yani üç katı kadar operasyon yaptık. Milletlerarası sularda bile memleketler arası iş birliği ile birçok operasyonu gerçekleştiren ve yüzünün akıyla çıkan bir Türkiye var. Narkoterörü çökerttik. İki yılda 185 milyon kök yani 50 milyar liralık keneviri bizim aslanlarımız, kaplanlarımız yakaladı, PKK’ya gitmesini engelledi. Bağırmanız ondandır.” sözlerini kullandı.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Türkiye’yi “narko devlet” olarak tanımladığını aktaran Soylu, şöyle konuştu:

“Bir ülkede ana muhalefet partisi Genel Lideri kendi ülkesini ‘narko devlet’ olarak tanım etmez, bu ayıptır, günahtır, yazıktır. 5 yılda 574 uyuşturucu organize hata şebekesini yani uyuşturucu baronlarını çökerttik. 15 Temmuz’dan sonra uyuşturucudan 36 bin tutuklu vardı, bugün kaç biliyor musunuz? Benim o polis kardeşlerime, jandarma kardeşlerime olan inancımla birlikte bugün 98 bin kişi. Çocuklarımızı zehirleyemiyorlar. O kızdığınız metruk binaları saydırdık. Birinci evvel 40, daha sonra 60, daha sonra 80 bin çıktı. En son 105 bine kadar geldik; 70 binini yıktık, 15 binini rehabilite ettik. Patlasınız da çatlasınız da mahallelerde metruk bina bırakmayacağız, yıkacağız ve kimsenin çocuklarımızı zehirlemesine fırsat vermeyeceğiz.”

Almanya ve Belçika’da 2021’in başında toplam 26 ton kokain yakalandığını anımsatan Soylu, “Almanya ve Belçika devletini, kendi milletvekilleri, muhalefeti ve basını bir ‘narko devlet’ olarak tanımladı mı yoksa alkışladı mı? Cumhuriyet tarihinin kıymetli ölçüde yakalamalarını yapan ve şu anda Avrupa’ya parmak ısırtan Türkiye’deki güvenlik kuvvetlerimizi ben de Almanya’da olduğu üzere ayakta alkışlıyorum.” sözünü kullandı.

“108 ByLock’çu milletvekilini açıklamayan namerttir”

CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu’nun, daha evvel AK Parti milletvekillerine iftira attığını, “AK Parti içinde 108 ByLock’çu var, 6 bakan var.” dediğini lisana getiren Soylu, “Bu iftiradan sonra yok oldu. 108 ByLock’çu milletvekilini açıklamayan namerttir. İşiniz gücünüz iftira.” sözünü kullandı.

Türkiye’nin içeride ve dışarıda terörle gayret verdiğini vurgulayan Soylu, “Türkiye’de terörist sayısı 160’ın altına düştü. Şu anda beş metre kadar, on metre kadar kar var, evlatlarımız oradan çıkmıyorlar. Tam 5 yılda 2 bin 80 kişi teslim oldu. Hiç merak etmeyin, Doğu ve Güney Doğu’da huzur var.” değerlendirmesini yaptı.

Soylu, HDP milletvekillerinin laf atması üzerine, “Hiç konuşmayın Diyarbakır Anneleri’nin ahı sizi bitirecek.” karşılığını verdi.

Bu ortada Soylu’nun konuşması sırasında kimi HDP milletvekilleri, “mafya iltisaklı bakan”, “suç işleri bakanı”, “pudra şekeri bakanı” yazılı dövizler açtı.??????????????

kent aydın haberleri / Sinan Uslu – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.