Heyecan dorukta! 1 milyondan fazla öğrenci bugün LGS kapsamındaki merkezi sınavda ter dökecek

1 milyon 236 bin öğrenci bugün Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından 2 oturumda yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi …

05.06.2022
Heyecan dorukta! 1 milyondan fazla öğrenci bugün LGS kapsamındaki merkezi sınavda ter dökecek

1 milyon 236 bin öğrenci bugün Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından 2 oturumda yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi imtihanda ter dökecek. Sabah 9.30’da başlayacak sözel oturum için öğrencilerin en geç skent aydın haberlerit 09.00’da kimlik ve imtihana giriş dokümanları ile imtihan yerlerinde olmaları gerekiyor. İmtihanın öteki oturumu olan “sayısal” ise skent aydın haberlerit 11.30’da başlayacak ve 80 dakika sürecek.

Lgs merkezi imtihanında oturumlar, imtihan mühletleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında rastgele bir değişiklik olmayacak, 2018’den bu yana uygulanan imtihanın birebir formattaki uygulaması bu yıl da devam edecek.

SÖZEL OTURUM Skent aydın haberleriT 09.30’DA BAŞLAYACAK

İmtihan, iki oturum halinde uygulanacak. Sözel oturum, skent aydın haberlerit 09.30’da başlayacak ve öğrencilere Türkçe, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı lisan derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama mühleti verilecek.

SAYISAL OTURUMDA 80 DAKİKA MÜDDET VERİLECEK

Skent aydın haberlerit 11.30’da başlayacak matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 sorunun yöneltileceği sayısal oturumda ise öğrencilere 80 dakika müddet verilecek. Bu sene iki oturum ortasında öğrenciler, okul bahçelerine çıkabilecekler, gereksinimlerini giderebilecekler. Sözel ve sayısal kısımlardaki her bir alt test için gerçek ve yanlış yanıt sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ilişkin ham puanı, ilgili teste ilişkin hakikat karşılık sayısından yanlış karşılık sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.

İMTİHANA GİRMEYENLER İÇİN LOKAL YERLEŞTİRME

Bakanlık Kovid-19 salgını sürecinde başlatılan uygulamada olduğu üzere bu yıl da 8. sınıfta okuyan 1 milyon 236 bin öğrencinin LGS edilen talebinu merkezi olarak düzenledi. İsteyenler öğrenciler, imtihana girecek. İmtihana girmeyen öğrenciler de lokal yerleştirme ile liselere yerleştirilecek. Öğrenciler, bu yıl da kendi okullarında imtihana girecek. LGS imtihan giriş evrakları, imtihan günü öğrencinin imtihana gireceği salon ve sırada hazır olacak. İmtihan giriş dokümanları, 27 Mayıs’ta e-Okul veli bilgilendirme sisteminden ilan edildi.

İŞTE ADAYLARIN İMTİHANA GELİRKEN YANLARINDAN BULUNDURMASI GEREKENLER

Öğrenciler, geçerli kimlik evrakları (nüfus cüzdanı ya da T.C. kimlik kartı, geçerlilik mühleti devam eden pasaport, yabancı asıllı öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından verilen fotoğraflı, mühürlü kimlik belgesi) ile imtihana alınacak. Velilerin imtihandan bir gün evvel bu evraklarını hazırda tutmaları gerekiyor. İmtihan, 17 bin 915 okulda yaklaşık 700 bin imtihan görevlisiyle yapılacak. İmtihan sonuçlarının açıklanacağı 30 Haziran’da merkezi imtihanla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarının kontenjanları da aşikâr olacak.

kent aydın haberleri / Yeni

İmtihan,Öğrenciler,Oturum,Süre ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.