HDP’li belediyenin mağdur ettiği 914 ‘T plaka’ hak sahibi aile çözüm bekliyor

HDP’li belediyenin Diyarbakır’da mağdur ettiği, T Plaka Hak Sahipleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİTHAKDER) basın açıklaması düzenledi …

03.01.2022
HDP’li belediyenin mağdur ettiği 914 ‘T plaka’ hak sahibi aile çözüm bekliyor

HDP’li belediyenin Diyarbakır’da mağdur ettiği, T Plaka Hak Sahipleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİTHAKDER) basın açıklaması düzenledi.

DİYARBAKIR (rehberaydin.com) – HDP’li belediyenin Diyarbakır‘da mağdur ettiği, T Plaka Hak Sahipleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİTHAKDER) basın açıklaması düzenledi. DİTHAKDER sözcüsü Süleyman Aydın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun tahlil için çalışmaların başlatılması gerektiği talimatı vermesine karşın sorunun çözülmediğini hatırlattı.

HDP’li belediyenin mağdur ettiği Diyarbakır T Plaka Hak Sahipleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği DİTHAKDER Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde T plaklarıyla ilgili açıklama yaptı. DİTHAKDER Lideri Ahmet Arslan ve taksicilerin katıldığı açıklamada, Dernek Sözcüsü Süleyman Aydın, 13 yıldır mağduriyet yaşadıklarını söyledi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun tahlil olması için çalışmaların başlatılması gerektiği talimatı vermesine karşın sorunun çözülmediğini öne süren Aydın, mağduriyetin ve hak arama gayretlerinin üzerinden 13 yıl geçtiğini belirtti.

Hak gayretlerini kurdukları dernek çatısı altında sürdürmekte olduklarını aktaran Aydın, “Adımıza kayıtlı tescil evraklarımızın olmasına ve 2010 yılındaki UKOME kararında belirtildiği üzere ‘İhtiyaç halinde plakalarınız sırasıyla verilecektir’ kararına karşın belediye yetkilileri plakalarımızı vermemekte, etkinleşme kararı almamakta ısrar etmektedir. Diyarbakır’da yaptığımız basın açıklamaları, sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığımız görüşmeler ve nrehberaydin.comyet İçişleri Bakanımız ile şahsen yaptığımız yazılı ve kelamlı görüşme dahil bu meselemizin tahliline ve belediyede yetkilendirilmişlerin halinde bir değişiklik olmadı. Yıllardan beri kangrenleşen problemimiz gündeme geldi ve bu vesile ile saygıdeğer hemşerilerimizden takviye görmeye başladık. Ticari taksi hizmetinin gerekli olduğu ve bu konuda anılan hususta işin uzmanı olduğumuzu bilen sivil toplum kuruluşları da yanımızda olduğunu beyan ettiler. İçişleri Bakanımızın Diyarbakır’a ziyareti sırasında Diyarbakır Valimizin de hazır olduğu bir programda ticari taksi konusu, dernek yöneticilerimiz tarafından lisana getirilmiş buna karşılık İçişleri Bakanımızın ‘çözün’ biçiminde talimatı olmasına karşın şimdiye kadar bir arpa uzunluğu yol alınma sorumluluğu yerine getirilmemiştir. Yaptığımız çalışmalar sonucunda şimdiye kadar hak sahibi olduğumuzu inkar eden, talebimize kulak tıkayan belediye yetkilileri, bu sefer bizimle dalga geçer üzere T plaka hak sahipleri ortasında yüksek muhammen bedelle ve kiralama yöntemiyle rehberaydin.comle yapılmasına karar vermişlerdir. İsmimize kayıtlı tapu üzere evraklarımız. Daha evvel yazılı ve kelamlı olarak bize beyan edilen kelamlar olmasına karşın belediye rehberaydin.comlede ısrar etmektedir” dedi.

“Rehberaydi̇n.comle usulüyle ve yüksek muhammen bedelle plakalarımızı bize kira ile vermek istiyorlar”

Haklarının bir an evvel teslim edilmesi gerektiğini savunan Aydın, “Daha evvel emsalimiz olan bin 147 plaka hangi kaidelerde aktifleştirildiyse tıpkı formda hakkımızın teslim edilmesini istiyoruz. Rica, ısrar, yasal, insani hak kapsamında talep ettiğimiz sınır beklentimiz yok sayılmaktadır. Belediyenin haksız ve hukuksuz bu kararını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Yıllardır 914 ailenin umut bağladığı T plakalarının etkinleşmesi için Diyarbakır’daki tüm sivil toplum kuruluşlarının takviyesini bekliyoruz. Rehberaydi̇n.comle usulüyle ve yüksek muhammen bedelle plakalarımızı bize kira ile vermek isteyenler bilsinler ki yeni ve kapsamlı bir yasal süreç sonucunda kazanan biz olacağız. Umuyor ve diliyoruz ki, hukuksuz, keyfi, gayri vicdani, kime ve neye hizmet ettiği belirli olmayan bu rehberaydin.comleden vazgeçilir, gerçek hak sahiplerinin hakları teslim edilir. Aksi halde ekmek kapımız olan plakalarımızın çıkması için sonuna kadar yasal gayretimizi sürdürmekte kararlı olduğumuzu belirtmek isteriz” diye konuştu.

DİTHAKDER Lideri Ahmet Arslan ise kentteki taksilerin yetersiz olduğunu ve 500 kadar daha T plakaya gereksinim olduğunu söyledi. Arslan, mağdur edilen T plaka sahiplerinin haklarının kazanılması noktasında tüzel sürecin takipçisi olacaklarını tabir etti. – DİYARBAKIR

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.