HDP seçimlere Millet İttifakı’yla girecek mi? HDP’li Sancar, partisinin yol haritasını paylaştı

Türkiye’de genel seçimlere 1 yıldan biraz fazla mühlet kalırken siyaset sahnesi de yeterliden güzele kızışıyor. Millet İttifakı ortak sayısını …

20.02.2022
HDP seçimlere Millet İttifakı’yla girecek mi? HDP’li Sancar, partisinin yol haritasını paylaştı

Türkiye’de genel seçimlere 1 yıldan biraz fazla mühlet kalırken siyaset sahnesi de yeterliden güzele kızışıyor. Millet İttifakı ortak sayısını artırmaya çalışırken HDP’nin nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. Mevzuyla ilgili konuşan Sancar, “Biz parlamento seçimlerine Millet İttifakı ile birlikte girmeyeceğiz. Biz kendi ittifakımızı kurarak gireceğiz. Bizim 3. yol diye bir siyasetimiz var ve parlamento seçimleri tam da bu siyasetini çok açık bir halde hayata geçireceğimiz bir alan.” dedi.

Hdp Eş Genel Lideri Mithat Sancar, TELE1 ekranlarında yayınlanan Gündem Özel programında Merdan Yanardağ’ın konuğu oldu. Seçim ittifakları ve 6 muhalefet partisinin görüşmesine değinen Sancar, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“EN ŞEFFAF PARTİYİZ”

Yapan olmaya itina gösterdiklerini belirten Sancar, “Türkiye’de en şeffaf siyaset yapan partiyiz. Tavrımızı gerekli koşullar oluştuğunda kamuoyuna açıkça ilan eden bir partiyiz. Yayınladığımız deklarasyon da bu çerçeveye oturuyor. Şayet bu masada ortak olsaydık bunu gizlemek için bir sebep olmazdı. Bahçeli’nin kelamları şeffaf siyasetin onlara ne kadar uzak olduğunu gösteriyor. Biz Millet İttifakı‘nın ortağı olsaydık bunu gizlemezdik zannederim öteki partiler de gizlemezdi. Biz Türkiye’deki problemlerin diyalog olarak çözüleceğini ilan etmiş bir partiyiz. Söylediğimiz kelamın yapan olmasına dikkat ediyoruz.” diye konuştu.

“BİZ KENDİ İTTİFAKIMIZ KURACAĞIZ”

2023 genel seçimleriyle ilgili de konuşan Sancar, “6 parti güçlendirilmiş parlamenter sistem üzerine bir çalışma başlatmıştı. Biz de 27 Eylül’de kamuoyuna duyurduğumuz 11 unsurluk bir metnimiz var. Diyoruz ki bu metinde biz parlamento seçimlerine Millet İttifakı ile birlikte girmeyeceğiz. Biz kendi ittifakımızı kurarak gireceğiz. Bizim 3. yol diye bir siyasetimiz vardır ve parlamento seçimleri tam da bu siyasetini çok açık bir biçimde hayata geçireceğimiz bir alandır. Lakin sistem artık eski sistem değil. Cumhurbaşkanlığı seçimi artık çok özel bir sistem içine yerleştirildi. Muhalefetin de Cumhurbaşkanlığı seçimi için bir ortak yol bulması gerekiyor artık. Cumhurbaşkanlığı seçimi için sonuç alınacaksa bizimle müzakere yapılmasını istiyoruz. Şayet muhalefetin tümü ortak aday konusunda bir müzakere yürütürse ortak aday fikrine açığız. Masaya davet edilmedik dışlandık üzere bir şey kelam gelimi edilen değil. Ne istedik muhalefetten bütün partilere bir heyet gönderip deklarasyonumuzu anlattık. Bize geri dönüş yapın dedik. Geri dönüş olmadı.” sözlerini kullandı.

Parti,Seçim ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.