Harita internete düştü! Aybar kar fırtınası yola çıktı, İstanbul’u günlerce esir almaya geliyor

Günlerdir İstanbul’u tesiri altına alacağı tabir edilen Aybar kar fırtınası bu sabah prestijiyle tesirini güzelce hissettirmeye başladı …

10.03.2022
Harita internete düştü! Aybar kar fırtınası yola çıktı, İstanbul’u günlerce esir almaya geliyor

Günlerdir İstanbul’u tesiri altına alacağı tabir edilen Aybar kar fırtınası bu sabah prestijiyle tesirini güzelce hissettirmeye başladı. Meteorolojik kaynakların son dakika koduyla servis ettiği haritalara nazaran de Aybar, Karadeniz üzerinden art geriye yola çıkan tesirli kar kütleleriyle İstanbul’u günler boyunca esir alacak üzere görünüyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM’un arka arda gelen ihtarları sonrası İstanbul‘da beklenen kar yağışı sabah skent aydın haberleritlerinde başladı. Yağışın her geçen dakika tesirini artırmasıyla başta İstanbul Valiliği olmak üzere AFAD’dan ihtarlar gelirken, Meteorolojik kaynakların internete düşen haritalarında günlerdir konuşulan Aybar kar fırtınasının İstanbul’u her geçen dakika tesiri altına alacağına vurgu yapıldı.

TESİRLİ KAR KÜTLELERİ KARADENİZ ÜZERİNDEN YOLA ÇIKTI

Havaforum’un Twitter hesabından paylaşılan haritada, İstanbul’un son durumuna işaret edildi. İstanbul radarından alınan son datalara nazaran Aybar kar fırtınası megakentte tesirini artırmaya başlıyor. Karadeniz üzerinden tesirli kar kütleleri art geriye yola çıkarken, ilerleyen skent aydın haberleritlerde bu kütlelerin tesiriyle İstanbul’un ağır yağış alması bekleniyor.

KAR KALINLIĞI 20 SANTİMİ GEÇECEK

Aybar soğuk hava dalgasının tesiriyle kar yağışlarının vilayet genelinde aralıklarla kuvvetli halde süreceği belirtiliyor. Fırtınanın tesiriyle kar kalınlığının 20 santimi geçeceği söyleniyor. Kentte tesirli olmaya başlayan yağışların son vakitlerde görülen en kuvvetli fırtına olacağı değerlendirilirken, AKOM Meteoroloji Mühendisi Osman Çaylak ”İstanbul’un uzun yıllar ortalamasına baktığımızda Mart’ta çok sık kar almaz. 1987 yılı özel bir yıldı. Şu anki beklenen durum mart ayı ortalamalarının üzerinde 87 kadar olmasa da ikinci sıraya yerleşir üzere gözüküyor” dedi.

AYBAR KAR FIRTINASI NEDİR?

Sibirya kökenli olan aybar kar fırtınasına bu ismin verilmesinin sebebi ise aybarın, görkemli, gösterişli ve heybetli manalarına gelmesidir. Türkiye karlı günlere geri dönerken Sibirya kökenli Aybar’ın yola çıktığını belirten Meteoroloji uzmanları, soğuk hava dalgasının Mart ayında 35 yıldan bu yana görülmeyen bir soğuk yaratacağını tabir ediyor. Aybar kar fırtınasının İstanbul’da pazartesi gününe kadar tesirli olması bekleniyor.

Kar,İstanbul,Etkisi,Yağış,Kar Fırtınası ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.