Hapishanede çıkan kavgada 43 kişi hayatını kaybetti, 108 mahkum kargaşadan yararlanarak firar etti

Güney Amerika ülkesi Ekvador’un Santa Domingo kentindeki Bellavista hapishanesinde mahkumlar ortasında hengame çıktı. Yetkililer yaşanan …

10.05.2022
Hapishanede çıkan kavgada 43 kişi hayatını kaybetti, 108 mahkum kargaşadan yararlanarak firar etti

Güney Amerika ülkesi Ekvador’un Santa Domingo kentindeki Bellavista hapishanesinde mahkumlar ortasında hengame çıktı. Yetkililer yaşanan hengamede şimdiye kadar 43 kişinin öldüğünü 13 kişinin yaralandığını açıklarken meyyit sayısının daha da artabileceği tabir ediliyor. Öte yandan 108 mahkum da düzensizlikten yararlanarak hapishaneden firar etti.

Ekvador Devleti Başsavcılığı, Santa Domingo kentindeki Bellavista hapishanesinde çıkan arbede ile ilgili açıklama yaparak olay sonucu 43 kişinin hayatını kaybettiğini 13 kişinin yaralandığını açıklayarak, yaralıların durumlarının ağır olması sebebiyle meyyit sayısının daha da artabileceğini belirtti.

KİMLİK TESPİTİ VE OTOPSİ ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜLÜYOR

Ekvador Devleti Başsavcılığı ayrıyeten olayla ilgili soruşturma başlatıldığını, hayatını kaybeden mahkumların kimlik tespiti ve otopsi çalışmalarının yürütüldüğünü bildirdi.

MAHKUMLAR KESİCİ ALETLERLE ÖLDÜRÜLDÜ

Ekvador İçişleri Bakanı Patricio Carrillo ise basına verdiği demeçte çıkan hengamenin birbirine düşman Los Lobos ve R7 isimli kabahat çetelerinin üyeleri ortasında yaşandığını belirtirken hayatını kaybeden mahkumların çoğunlukla hücrelerinde ve koridorlarda kesici aletlerle öldürüldüğünü açıkladı.

108 MAHKUM DÜZENSİZLİKTEN YARARLANARAK FİRAR ETTİ

İçişleri Bakanı Patricio Carillo çıkan arbede sonrasında hapishanede asayişin güvenlik güçleri tarafından tekrar sağlandığını açıklarken kimi mahkumların karışıklıktan yararlanarak hapishaneden kaçmaya çalıştığını söyledi. Kaçmaya çalışan mahkumlardan 112’si güvenlik vazifelileri tarafından yakalanarak tekrar hapishaneye götürülürken 108 mahkumun hala kayıp olduğu bildirildi.

3 NİSAN’DAKİ HENGAMEDE 20 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Ekvador Silahlı Kuvvetleri ve Ulusal Polisinin kaçan mahkumların yakalanması için Santa Domingo kentindeki Bellavista hapishanesini çevreleyen tüm yolları abluka altına aldığı bildiriliyor. Ekvador’da son olarak 3 Nisan’da Cuenca kentindeki El Turi hapishanesinde çıkan hengamede 20 kişi ölmüştü. Ülkede 21 Şubat 2021 tarihinden beri yaşanan 5 farklı hapishane olaylarında en az 350 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

aydın haberleri / Saim Sevinç – 3. Sayfa

Hapishane,Mahkumlar,Kavga,Ekvador ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.