Güvenli alışverişin adresi; Bursa Yenişehir

Osmanlı’nın birinci başşehri Yenişehir’de halk sıhhati üzere vatandaşa kaliteli hizmet ve eser sunma anlayışında ısrar eden esnaf ve zankent …

08.12.2021
Güvenli alışverişin adresi; Bursa Yenişehir

Osmanlı’nın birinci başşehri Yenişehir’de halk sıhhati üzere vatandaşa kaliteli hizmet ve eser sunma anlayışında ısrar eden esnaf ve zankent aydın haberleritkarın bu tavrı, ahilik geleneğinin bozulmadan günümüze kadar ulaştığının en kıymetli ispatı.

Osmanlı’nın birinci başşehri Yenişehir‘de halk sıhhati üzere vatandaşa kaliteli hizmet ve eser sunma anlayışında ısrar eden esnaf ve zankent aydın haberleritkarın bu tavrı, ahilik geleneğinin bozulmadan günümüze kadar ulaştığının en değerli ispatı.

Ahiliğin temelinin tasavvufi ve ahlaki ögelere dayandığını anımsatan Lider Aydın, “Cömertlik, dürüstlük, tevazu ve kerem sahibi olmak anlayışı üzerine inşa edilen ahilik kurumu ve kültürümüz sırf ekonomik değil toplumsal hayata da taraf vermesiyle hayli pahalı. Bu geleneği ahlakıyla, dürüstlüğüyle ve cömertliğiyle yaşatan ilçe esnafımıza yürükten teşekkür ediyorum” dedi.

İlçesinde Zabıta Müdürlüğü tarafından yapılan kontrollerde esnaf ve zankent aydın haberleritkarın bütün kurallara harfiyen uyduğunu ve kontrollerden asla şikayet edilmediğini söyleyen Lider Aydın, “Bu yıl içinde ilçe genelinde gruplarımız 4 bin 755 adet işyerini denetledi. Takımlarımız her girdikleri işyerinden teşekkür ederek ayrıldı. Hatta 100 kadar esnafımızı da ödüllendirdik. Tüm bunlar tarih ve tarım diyarı Yenişehir’in inançlı alışverişin adresi olduğunu göstermektedir” diye konuştu.

Salı pazarına davet

Yenişehir’deki birinci pazarın Osman Gazi’nin talimatıyla fetihten sonra 1301’de kurulduğunu aktaran Lider Davut Aydın, şunları kaydetti: “Tarihi kayıtlar, 1301 yılından 1488 yılına kadar cuma günleri kurulan Yenişehir Pazarı, bölgedeki ticaret geleneğinin ne kadar esaslı olduğu üzere, esnaf kültürünün temelinin nereden kaynaklandığını anlatmaya yetiyor. 1488 yılından sonra ise ilçemizdeki klâsik pazar, salı günleri açılıyor. Yani 533 yıldır ilçemizde süren bir Salı Pazarı geleneğimiz var. Tüm Bursa‘yı bilhassa salı günleri ilçemizde kurulan büyük pazarımıza davet ediyoruz. Zerzevattan meyveye, köy ekmeğinden ete balığa, kıyafetten nalburiyeye her şeyin en tazesi, en kalitelisi ve en uygunu Osman Gazi’nin kenti Yenişehir’de” – BURSA

aydın haberleri – İktisat Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.