Göbeklitepe için Rus turist hamlesi

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı tarafından düzenlenen aktiflik kapsamında Şanlıurfa’ya gelen 40 Rus turizm acente temsilcisi, UNESCO …

10.12.2021
Göbeklitepe için Rus turist hamlesi

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı tarafından düzenlenen aktiflik kapsamında Şanlıurfa’ya gelen 40 Rus turizm acente temsilcisi, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve “tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen Göbeklitepe’ye hayran kaldı.

ŞANLIURFA (kent aydın haberleri) – Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı tarafından düzenlenen aktiflik kapsamında Şanlıurfa‘ya gelen 40 Rus turizm acente temsilcisi, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve “tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen Göbeklitepe‘ye hayran kaldı.

Bölgeyi gezerek, ülkelerindeki tatilcilere göstermek üzere fotoğraf-video çeken acente yetkililerinden Gülnaz Ahmedova, kent aydın haberleri muhabirine, birinci kez Şanlıurfa’yı ve Göbeklitepe’yi ziyaret ettiğini söyledi.

Hislerini anlatmakta zorlandığını söz eden Ahmedova, “Birinci defa bu bölgeye geldiğim için karışık hisler içindeyim ve hislerimi anlatamıyorum. Bu türlü tarihi yerleri görmek isteyen Rus vatandaşları için Göbeklitepe değerli bir merkez. Rusya’ya gidince Rus vatandaşlarına Göbeklitepe ile çektiğimiz fotoğraf ve imgeleri gösterip anlatacağız ve onlara bu bölgelere gelmeleri gerektiğini anlatacağız.” diye konuştu.

İlona Vladimirovna ise 40 turizmciyle geldikleri Göbeklitepe’yi çok beğendiklerini ve kendi vatandaşlarına tanıtmak istediklerini söyledi.

Şanlıurfa’yı ve Göbeklitepe’yi gezdiklerinde gördükleri şahane varlıklerin kendilerini çok etkilediğini aktaran Vladimirovna, şöyle konuştu:

“Çünkü genelde Rusya’dan gelen turistler, Türkiye’yi yalnızca Antalya ve İstanbul olarak biliyor. Biz burada farklı bir Türkiye görüp farklı bir güç aldık. Türkiye’de ve Şanlıurfa’da olmaktan çok memnunuz. Ülkemize dönünce kendi vatandaşlarımıza buraları görmeleri için tavsiyede bulunacağız. Umarım buralara çok Rus turist göndereceğiz. Bu bölge ve Göbeklitepe, bana olumlu bir güç verdi. Peygamberler kentine geldiğimi hissediyorum. Sokaklarda yürürken bile sesimi kısarak konuşmaya çalıştım zira bu bölge ve insanları çok özel. Ayrıyeten Şanlıurfa’nın yemeklerini de beğendim, hayli etkilendim. Bu yemekler içindeki gereçlerden mi, yoksa yapan insanlarından mı bilmiyorum fakat olağanüstüydü.”

Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan da bilhassa Göbeklitepe’nin yurt dışındaki turizm pazarlarında bilinmesi gerektiğini belirterek, bölgedeki yabancı ziyaretçi sayısının arttırılması açısından bu ziyaretlerin kıymetine işaret etti.

Rusların bu bölgeye önemli bir ilgi duyacağını varsayım ettiklerini aktaran Aslan, şunları kaydetti:

“Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından evvelki devirlerde bakanlık tarafından bölgedeki ağırlamalar sonrası salgına karşın yabancı turist kümelerini gördük buralarda. Bilhassa bakanlığımız tarafından ağırlanan 40 seyahat acentesinin gelecek devirlerde potansiyellerini buraya yansıtacaklarını ve yakında Şanlıurfa sokaklarında Rus turistleri göreceğimizi düşünüyoruz. Şanlıurfa bilhassa Göbeklitepe, Balıklıgöl, müzeleri ve gastronomisi ile çok değerli bir kent. Acentelerle görüşmemizde Göbeklitepe’yi çok beğendiklerini ve mutlaka kendi müşterilerine pazarlayabileceklerini söylediler. Kesinlikle bir hareketlenme başlayacak ve ziyaretçi sayıları katlanarak artacak. Rus turizmcilerin bölgeye çok ilgili olmaları, sormaları, otellerle ilgili bilgiler alması bu bölge ile ilgili plan ve programlarının çok önemli ve gelecek ismine değerli olduğunu gösteriyor.”

kent aydın haberleri / Müslüm Etgü – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.