Frida Kahlo’nun Otoportresi 34,9 Milyon Dolara Satıldı

20. yüzyılın en değerli ressamlarından Frida Kahlo’nun otoportresi New York’taki açık artırmada 34,9 milyon dolara satılarak rekor kırdı …

17.11.2021
Frida Kahlo’nun Otoportresi 34,9 Milyon Dolara Satıldı

20. yüzyılın en değerli ressamlarından Frida Kahlo’nun otoportresi New York’taki açık artırmada 34,9 milyon dolara satılarak rekor kırdı. Meksikalı ressam Kahlo’nun Sotheby’s Müzayede Konutu’nda satılan ‘Diego y Yo’ (Diego ve Ben) isimli yapıtı, sanatkarın son …

20. yüzyılın en değerli ressamlarından Frida Kahlo’nun otoportresi New York’taki açık artırmada 34,9 milyon dolara satılarak rekor kırdı.

Frida Kahlo'Nun Otoportresi 34,9 Milyon Dolara Satıldı 1

Meksikalı ressam Kahlo’nun Sotheby’s Müzayede Konutu’nda satılan ‘Diego y Yo’ (Diego ve Ben) isimli yapıtı, sanatkarın son otoportrelerinden biriydi.

Bunun Latin Amerika’dan bir sanat yapıtına ödenen en yüksek fiyat olduğu açıklandı. Daha evvelki rekor, Frida’nın uzun yıllar boyunca fırtınalı bir alaka yaşadığı eşi Diego Rivera’nın 2018’de 9,76 milyon dolara satılan yapıtıydı.

1990 yılında 1,4 milyon dolara satılmıştı

Frida Kahlo'Nun Otoportresi 34,9 Milyon Dolara Satıldı 2

Yapıtta gözü yaşlı Frida Kahlo’nun alnına eşi Diego Rivera resmedilmiş. Sotheby’s Müzayede Konutu resmi ‘Kahlo’nun açık artırmaya çıkarılmış en kıymetli yapıtlarından biri’ olarak tanıtmıştı. New York Times, fotoğrafın Arjantin’de bir müze sahibi olan Eduardo F. Cosantini tarafından satın alındığını yazdı. Otoportre bundan evvel 1990 yılında 1,4 milyon dolara satılmıştı. 1907 doğumlu Kahlo, yerli Meksika sanatına yapıtlarında yer veriyordu. Geçirdiği çocuk felci ve trafik kazası nedeniyle hayatı fizikî acılarla da dolu geçen Frida Kahlo 1954 yılında hayatını kaybetmişti.

Kaynak: Onedio

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.