Fotosfer Dergisi’nin tanıtımına özel AKM’de sergi düzenlendi

Fotosfer Mecmuası’nın tanıtımına özel AKM’de stant düzenlendi “Sokaktan Yola Çıkıyoruz” standı, sanatseverlerle buluştu Fotosfer Fotoğraf Kültür …

05.01.2022
Fotosfer Dergisi’nin tanıtımına özel AKM’de sergi düzenlendi

Fotosfer Mecmuası’nın tanıtımına özel AKM’de stant düzenlendi “Sokaktan Yola Çıkıyoruz” standı, sanatseverlerle buluştu Fotosfer Fotoğraf Kültür Mecmuası’nda yer alan 33 ülkeden 45 sanatkarın yapıtlarından hazırlanan “Sokaktan Yola Çıkıyoruz” standı, AKM açıldı.

İSTANBUL (rehberaydin.com) – Fotosfer Mecmuası’nın tanıtımına özel Akm‘de stant düzenlendi

“Sokaktan Yola Çıkıyoruz” standı, sanatseverlerle buluştu

İSTANBUL – Fotosfer Fotoğraf Kültür Mecmuası’nda yer alan 33 ülkeden 45 sanatkarın yapıtlarından hazırlanan “Sokaktan Yola Çıkıyoruz” standı, AKM açıldı.

Türkiye Fotoğraf Vakfı’nın en değerli projelerinden olan Fotosfer Fotoğraf Kültürü Mecmuası, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen stantla tanıtıldı. 33 ülkeden 45 değerli sanatkarın buluştuğu mecmuanın birinci sayısının teması “sokak fotoğrafçılığı” olarak belirlendi. 668 sayfadan oluşan ve yılda 2 defa çıkacak olan Fotosfer Mecmuası, Türkçe ve İngilizce olarak sanatseverlerin beğenisine sunuldu. “Sokaktan Yola Çıkıyoruz” sloganıyla hareket eden Fotosfer Fotoğraf Kültür Mecmuası’nın tanıtım programına ve stant açılışına Türkiye Fotoğraf Vakfı’nın Kurucu Lideri da olan Beykoz Belediye Lideri Murat Aydın, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Görsel Sanatçı Ozan Sağdıç, Fotoğrafçı Muhamed Osmanagic, Fotoğrafçı Eyoeal Kefyalew Begashaw ve çok sayıda sanatsever katıldı.

“Fotoğraf benim aşkım, etrafımda olup biteni manaya aracım”

Türkiye Fotoğraf Vakfı’nın Kurucu Lideri olan Beykoz Belediye Lideri Murat Aydın, “Fotoğrafla yaklaşık 40 yıldır ilgiliyim. Türkiye Fotoğraf Vakfı da 2017 yılında kuruldu. Oradaki arkadaşlarımızla bir arada Türkiye’deki fotoğrafçıların bir ortaya gelmesi, Türkiye fotoğraf birikiminin derlenmesi, Türkiye’nin fotoğrafçıları ile dünya fotoğrafçılarının tanışması bu manada çalışmalar yapmak üzere Türkiye Fotoğraf Vakfı kurulmuştu. Bir dizi çalışmalar yapıldı. Bir de mecmua çalışmamız oldu. Dünya fotoğrafçılarıyla Türk fotoğrafçılarının bir ortaya geldiği kıymetli bir platform sayısı çıktı. Yılda iki sayı olarak planlanıyor. Türkçe ve İngilizce basıldı, 46 lisanda yayımlanması planlanıyor. Dünyanın fotoğraf birikimi, Türkiye’de derlenecek. Atatürk Kültür Merkezi, açıldıktan sonra birinci fotoğraf standı bu” diye konuştu.

“AKM buranın mührü üzere, İstanbul’daki sanatseverlerin uğrak yeri oldu”

Bu türlü bir aktifliğin AKM’de gerçekleştirilmesinden memnunluk duyduğunu söyleyen İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “İstanbul bir kültür ve sanat kenti. AKM buranın mührü üzere. Çok süratli üretim süreci yaşadı ve ne memnun ki stant, amfi salonlarıyla, tiyatro alanlarıyla İstanbul’daki sanatseverlerin uğrak yeri oldu. Bugün de burada olmaktan ötürü büyük bir memnunluk duyuyorum” biçiminde konuştu.

“Hayatın gerçek sahnesidir sokaklar”

Hayatın gerçek sahnesinin sokaklar olduğunu söyleyen 88 yaşındaki usta fotoğrafçı Ozan Sağdıç, “Her şeyden evvel ben bir sokak çocuğu yani bir sokak fotoğrafçısıyım. Bu akımın birinci örneklerini verenlerden birisiyim. Bu türlü bir stant yapılması beni çok keyifli etti. Dünyanın çeşitli yerlerinden çok hoş fotoğraflar var. Sokaklar çekilemeye kıymet ve sokaklarda çok mevzu var. Sokakta insanın hallerini, hislerini yakalayabilirsiniz. Hayatın gerçek sahnesi sokaklardır” diye belirtti.

aydın haberleri / Deniz Zeybek – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.