Fırıncılar uyardı: Ekmek 3-4 liraya satılacak

Türk Lirası’nın dolar kuru karşısında süregelen bedel kaybı, yüksek enflasyon ve akaryakıta gelen artırımlar ekmeği de vurdu. Un fiyatlarındaki …

22.11.2021
Fırıncılar uyardı: Ekmek 3-4 liraya satılacak

Türk Lirası’nın dolar kuru karşısında süregelen bedel kaybı, yüksek enflasyon ve akaryakıta gelen artırımlar ekmeği de vurdu. Un fiyatlarındaki süratli yükselişe fırıncılar tepki gösterirken, devletten acil dayanak için harekete geçilmesi bekleniyor. Erzurum’da …

Türk Lirası’nın dolar kuru karşısında süregelen bedel kaybı, yüksek enflasyon ve akaryakıta gelen artırımlar ekmeği de vurdu. Un fiyatlarındaki süratli yükselişe fırıncılar tepki gösterirken, devletten acil takviye için harekete geçilmesi bekleniyor. Erzurum’da protesto maksatlı ekmek üretimi azaltılırken, Türkiye’nin en kalabalık kenti İstanbul’da da fırıncılar harekete geçmeye hazırlanıyor.

Sözcü’den Taylan Büyükşahin’in haberine nazaran, yüksek maliyetler nedeniyle fırınların 10 güne kadar kepenk kapatmaya başlayacaklarını söz eden Ekmek Üreticileri Patronları Sendikası Genel Lideri Cihan Kolivar 50 kilogramlık un çuvalının fiyatının son 2 haftada 200 TL’den 360 TL’ye çıktığını söyledi. Fırınların un alamamaya başladığını ve bu türlü giderse ekmek üretiminin büyük riske gireceğini anlatan Kolivar, bugünden itibaren İstanbul’da kimi fırınların 3-4 TL aralığında ekmek satmaya başlayacaklarını belirtti.

EKMEĞE ARTIRIM DEVA OLMAZ

Artırımın fırınlar açısından tahlil olmadığını vurgulayan Kolivar, vatandaşın alım gücünün zayıfladığını, bu yüzden doğalgaz, elektrik ve su üzere faturalarda devletin indirim yapmasını beklediklerini kaydetti. “Pazar günü için 305 TL’ye un aldık, pazartesi için 360 TL istediler” diyen Kolivar, un fiyatındaki artışın devam edeceğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bize doğalgaz ve suyu belediyeler veriyor. Ruhsatlı fırınlarda bunları en azından indirimli verin. Mesela bizde sanayi tipi doğalgaz yerine mesken tipi yapın. Ruhsatsız fırınlara da doğalgaz ve su vermeyin. Zira onlar hem kaçak hem de kayıtdışı personel çalıştırarak esasen maliyetini düşürüyor ve haksız rekabete neden oluyor. Bunlara belediyenin dur demesi gerekiyor lakin tüm taleplerime karşın ruhsatsız fırınlar konusunda belediye bize yardımcı olmuyor. Kemal Kılıçdaroğlu herkesle kucaklaşacağız diyor. Biz de diyoruz ki ruhsatsız fırınlara karşı yalnızca kanunu uygulasın belediyeler kâfi. Bu türlü giderse işini düzgün ve kanuna uygun yapan fırınlar üretim yapamayacak.”

Fırıncılar olarak son 2 yıldır pandemi nedeniyle fedakarlık yaptıklarını söyleyen Kolivar, patronlar ve çalışanlar olarak bunun ceremesini çektiklerini tabir etti.

KİMSENİN UMURUNDA DEĞİL

Kolivar, “Haftada bir hammaddemize, elektriğe, kiralara, poşete, kağıda, tuza, mayaya artırım yapılırken bizim fiyatlar yerinde saydı. Sesimizi hiç çıkartmadık ki ülke sıkıntı durumda diye. Yeniden birlik olalım, birlikte gelelim bu işin üstesinden dedik. Lakin yalnızca biz dedik fırıncılar olarak, öbür kimsenin umurunda olmadı” sözlerini kullandı.

Fırınların birçoklarının kapasitesinin altında üretim yaptıklarını söyleyen Cihan Kolivar, ekmeğin bununla bir arada ayrıyeten kapasite açığını kapamak için poğaça, simit, pasta ve kurabiye üzere eserlerin satıldığını belirtti. Lakin son periyotta gelen artırımlar ve vatandaşın alım gücünün de düşmesi nedeniyle bu eserlerin de pek satılmadığını anlatan Kolivar, “Ekmeğe acil bir tahlil bulalım. Biz kâr edelim demiyoruz, ortak karar alalım. Fırınlarımız ayakta dursun. Ruhsatlı ve üretim müsaadesi olan fırınlar için günlük un, maya, tuz, çalışanın parası, doğalgaz, elektrik ve suda acil tahlil bulunması gerekiyor” dedi.

3-4 aylık vadeli un satışının da bittiğini lisana getiren Kolivar, bu durumun fırıncıyı zora soktuğunu kaydetti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.