Finlandiya’dan sonra bir geri adım da İsveç’ten! Erdoğan’ın telefon trafiği sonrası söylemler değişti

NATO üyesi olmak üzere başvuran lakin terör örgütleri YPG/PKK ile olan bağlantıları nedeniyle Türkiye’nin olumsuz tavrıyla karşılaşan Finlandiya …

22.05.2022
Finlandiya’dan sonra bir geri adım da İsveç’ten! Erdoğan’ın telefon trafiği sonrası söylemler değişti

NATO üyesi olmak üzere başvuran lakin terör örgütleri YPG/PKK ile olan bağlantıları nedeniyle Türkiye’nin olumsuz tavrıyla karşılaşan Finlandiya ve İsveç önderleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’la telefonda görüştü. Görüşme sonrası Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, “NATO müttefiklerinin güvenliğini tkent aydın haberlerihhüt edeceğiz” derken, İsveç Başbakanı ise Andersson ise “Terörle çabada PKK’nın terör listesinde bulunmasını açık formda desteklediğimi belirttim.” diye konuştu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde İsveç ve Finlandiya‘nın NATO üyesi olmak için yaptıkları edilen talep gündemde yerini müdafaaya devam ediyor. Türkiye, teröre verdikleri dayanak nedeniyle iki ülkenin de üyeliklerine oylamada “hayır” oyu vereceğini açıklamıştı. Daha evvel “İskandinav ülkeleri terör örgütü misafirhanesi gibi” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün iki ülkenin NATO üyeliklerine bir defa daha kapıyı kapatarak “Başta Almanya olmak üzere İsveç’te Finlandiya‘da her gün şov yapıyorlar. Gereğini yapmaya devam edeceğiz. Her şeyden evvel bu terör örgütlerinin tüm evrakları bizde olduğuna nazaran NATO’nun bir güvenlik örgütü olduğunu biliyorsak bu türlü bir terör örgütünün alınmasına müsaade veremeyiz.” tabirlerini kullandı” tabirlerini kullandı.

ERDOĞAN İKİ ÜLKEDEN DE SOMUT ADIMLAR İSTEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile art geriye telefon görüşmesi yaptı. Andersson ile telefon görüşmesinde Erdoğan, İsveç’in terör örgütlerine yönelik siyasi, finansal ve silah takviyesinin son bulması gerektiğini vurguladı. Niinistö ile görüşmesinde ise Erdoğan, NATO içinde bir müttefik açısından tehdit oluşturan terör örgütlerini görmezden gelen bir anlayışın dostluk ve ittifak ruhuyla bağdaşmayacağını belirtti.

İki görüşmenin akabinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le de görüşen Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye ile dayanışma içinde olacaklarını açıkça göstermedikleri sürece NATO üyeliklerine müspet yaklaşmayacaklarını vurguladı.

Jens Stoltenberg

ANDERSSON: PKK’NIN TERÖR LİSTESİNDE BULUNMASINI DESTEKLEDİĞİMİ BELİRTTİM

İsveç Başbakanı Andersson, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinden sonra devlet televizyonu SVT’ye açıklamalarda bulundu. PKK’nın terör listesinde olmasını desteklediklerini kaydeden Andersson, Erdoğan ile yaptığı görüşmede ” İsveç’in memleketler arası terörle iş birliği uğraşını memnuniyetle karşıladığını vurguladım. Terörle gayrette PKK’nın terör listesinde bulunmasını açık halde desteklediğimi belirttim.” diye konuştu.

Andersson ayrıyeten, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İsveç’in NATO uygulamasına ait bugünkü görüşmemizi takdirle karşılıyoruz. Barış, güvenlik ve terörle çaba de dahil olmak üzere, ikili bağlantılarımızı güçlendirmeyi dört gözle bekliyoruz.” tabirlerini kullandı.

Magdalena Andersson

NİİNİSTO: NATO MÜTTEFİKLERİNİN GÜVENLİĞİNİ Tkent aydın haberleriHHÜT EDECEĞİZ

Görüşme sonrası Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ise “NATO müttefikleri olarak Finlandiya ve Türkiye’nin birbirinin güvenliğine bağlı kalacağını ve böylelikle bağlantılarımızın daha da güçleneceğini belirttim. Finlandiya, terörün tüm biçimlerini ve tezahürlerini kınıyor. Yakın diyaloğumuz devam ediyor” dedi.

Sauli Niinisto – Erdoğan

33 TERÖRİSTİ İADE ETMEMİŞLERDİ

Geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanlığı, mahkeme kararları doğrultusunda son 5 yılda Finlandiya’dan 6’sı FETÖ, 6’sı PKK mensubu olmak üzere 12 teröristin iadesini talep etti. İsveç’ten ise 10’u FETÖ, 11’i PKK mensubu 21 kişinin iadesi istendi. NATO üyeliği gündemde olan İsveç ve Finlandiya, Türkiye’nin iade taleplerinden hiçbirine bugüne kadar olumlu karşılık vermedi.

Terör,Nato,İsveç,Finlandiya,Görüşme,Andersson,Cumhurbaşkanı,Pkk,Türkiye,Erdoğan,Erdoğan ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.