Finlandiya: NATO’ya üyelik için Türkiye’nin gündeme getirdiği tüm sorunları çözebiliriz

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Hkent aydın haberlerivisto, bugün resmi edilen talepda bulundukları NATO’ya üyelik konusunda dikkat çeken …

19.05.2022
Finlandiya: NATO’ya üyelik için Türkiye’nin gündeme getirdiği tüm sorunları çözebiliriz

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Hkent aydın haberlerivisto, bugün resmi edilen talepda bulundukları NATO’ya üyelik konusunda dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin gündeme getirdiği tüm sıkıntıları çözebileceklerini belirten Hkent aydın haberlerivisto, “Ben Türkiye’ye iki sefer gittim. Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı evvelce telefonla aradı” konuştu. Hkent aydın haberlerivisto, Türkiye’nin itirazları nedeniyle NATO’ya iştirak süreçlerinin uzayabileceğini kaydetti.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Hkent aydın haberlerivisto, İsveç devlet televizyonu SVT ve Finlandiya devlet televizyonu YLE’nin ortak yayınladığı programda NATO üyeliği konusunda açıklamalarda bulundu.

“NATO’YA KATILMA SÜRECİMİZ UZAYABİLİR”

Türkiye‘nin istekleri yerine getirilmediği takdirde İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay vermeyeceğinin hatırlatılması üzerine Hkent aydın haberlerivisto, “Cumartesi günü, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştük. Ben Türkiye’ye iki defa gittim. Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan’ı evvelden telefonla aradı, konuştu. Türkiye’nin gündeme getirdiği tüm sıkıntıları çözebileceğimizi düşünüyorum” tabirini kullandı. Hkent aydın haberlerivisto, Türkiye’nin itirazları nedeniyle Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılma sürecinin uzayabileceğini kaydetti.

ERDOĞAN: NATO’YU İNANÇSIZ HALE GETİRMEYE ‘EVET’ DEMEYİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan da bahse ait bugün AK Parti küme toplantısında açıklamalarda bulunarak “Müttefiklerimizden hassasiyetlerimizi anlamalarını, mümkünse dayanak vermelerini bekliyoruz. Bizim terör örgütlerinin hücumlarına karşı sonlarımızı korumak üzere bir hassasiyetimiz vardır. PKK ve DEAŞ’ın sonlarımıza dayandığı periyotta ülkemizdeki hava savunma sistemlerinin sökülüp götürüldüğü günleri unutmadık. 30 teröristi istedik vermediler. 30 teröristi vermeyeceksin, NATO’ya girmek için bizden takviye isteyeceksiniz. Biz NATO’yu inançsız hale getirmeye ‘Evet’ demeyiz. Artık Pazartesi günü gelmek istiyorlarmış, boşuna yorulmasınlar. Terör örgütleri İsveç’te hala yürüyor.” tabirlerini kullanmıştı.

ÜYELİK İÇİN RESMİ EDİLEN TALEPYU BUGÜN YAPTILAR

Türkiye’nin NATO üyeliğine karşı çıktığı İsveç ve Finlandiya, NATO üyesi olmak için resmi edilen talepyu bugün gerçekleştirdi. Finlandiya ve İsveç, NATO’ya üye olabilmek için resmi edilen talep mektuplarını NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e teslim etti. Genel Sekreter Stoltenberg, mektupları İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya akredite büyükelçilerinden teslim aldı. Stoltenberg, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, her ülkenin kendi yolunu seçme hakkı bulunduğunu belirterek iki ülkenin taleplerini memnuniyetle karşıladığını söz etti.

kent aydın haberleri / Dünya

Nato,İsveç,Finlandiya,Türkiye,Üye ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.