FETÖ’nün Zirve Yayınevi kumpası davasında karar

Malatya’da 14 yıl evvel biri Alman olmak üzere 3 kişinin öldürüldüğü Tepe Yayınevi Cinayeti ile ilgili FETÖ’nün iftira, hürriyetten mahrum kılma …

07.01.2022
FETÖ’nün Zirve Yayınevi kumpası davasında karar

Malatya’da 14 yıl evvel biri Alman olmak üzere 3 kişinin öldürüldüğü Tepe Yayınevi Cinayeti ile ilgili FETÖ’nün iftira, hürriyetten mahrum kılma ve örgüt ismine hata sürece kabahatlerinden yargılanan 4 sanık hakkında mahpus cezası kararı çıktı.

MALATYA (rehberaydin.com) – Malatya‘da 14 yıl evvel biri Alman olmak üzere 3 kişinin öldürüldüğü Tepe Yayınevi Cinayeti ile ilgili FETÖ’nün iftira, hürriyetten mahrum kılma ve örgüt ismine cürüm sürece kabahatlerinden yargılanan 4 sanık hakkında mahpus cezası kararı çıktı.

18 Nisan 2007 tarihinde Malatya‘da fkent aydın haberleriliyette bulunan Tepe Yayınevine giren 5 gencin burada çalışan 1’i Alman 3 misyoneri öldürmesi olayının akabinde birçok TSK mensubunun soruşturma evrakına dahil edilerek olayın diğer istikametlere çekildiği daha sonraki yargılamalarda konu bahis oldu.. Fethullahçı Terör Örgütü tarafından örgütünün nrehberaydin.comi hedefi ve amacı doğrultusunda cinayet olayı ile ilgisi olmayan ve büyük çoğunluğu jandarma işçisi olan 13 kişinin uydurma ihbar mektupları ile yayınevin cinayetine dahil edildiği ortaya çıkınca 10 sanık hakkında yargılama başlatıldı.

Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen kumpas davasında o periyot Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Malatya eski Vilayet Jandarma Kumandanı Kurmay Albay Mehmet Ülger, Malatya eski Vilayet Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Yarbay Haydar Yeşil, İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Ruhi Abat, astsubay ve Uzman çavuşlar olmak üzere toplam 13 mağdur yer alıyor.

Davanın karar duruşmasında FETÖ’nün mahrem sorumlusu eski öğretmen Özgür Birdal hazır bulunurken, tutuklu sanık ve örgütün bilinmeyen şahit olarak kullandığı Birincier Çınar Aydın cezaevinde, öbür bir FETÖ davasında tutuklu bulunan mahrem sorumlu ve eski öğretmen Nrehberaydin.comt Keskin Silivri Cezaevinden, eski uzman çavuş Adnan Dinçer Denizli Adliyesinden, eski öğretmen Mehmet Ali Badak ise Eskişehir Adliyesinden SEGBİS üzerinden katıldı.

Davada yargılanan FETÖ’nün TSK sorumlusu ve örgütün yayın organı Vakit Gazetesi Genel Yayın Direktör Yardımcısı Hamdullah Bayram Öztürk ile kelamda teknik işlerden sorumlu yardımcısı ‘Metin’ kod isimli Rıdvan Akovalı, yeniden kelamda Jandarma Genel Komutanlığı sorumlusu ‘Atilla’ kod isimli Suat Yiğit ile Deniz Civelek ve Nrehberaydin.comt Özçelik ise yurtdışında firar olarak aranıyor.

Duruşmada tutuklu sanıklar haklarındaki savları kabul etmeyerek berkent aydın haberleritlarını isterken, Mahkeme heyeti, Tepe Yayınevi davasında saklı şahit olarak kullanılan Birincier Çınar’a iftira hatasından 3 yıl 4 ay, hürriyeti mahrum kılma kabahatinden 6 yıl 8 ay ve FETÖ örgütü ismine cürüm ileme kabahatinden da 8 yıl 4 ay olmak üzere toplam 18 yıl 4 ay mahpus cezası verdi.

Örgütün jandarma mahrem sorumlusu ve eski öğretmenler Özgür Birsel, Mehmet Ali Badak ve Örgüt mensubu eski uzman çavuş Adnan Dinçer’e ise iftira kabahatinden 2’şer yıl 9’ar ay, 10’ar gün, Hürriyeti mahrum kılma kabahatinden da 6’şar yıl 8’er ay olmak üzere toplam 11’er yıl 5’er ay mahpus cezası verildi.

Mahkeme, hala hakkında FETÖ hatasından yargılaması devam eden Nrehberaydin.comt Keskin’in belgesini ise ayırdı. Verilen kararda sanık Birincier Çınar’ın tutukluluk halinin de devamına karar verildi. – MALATYA

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.