‘Evim’ mağdurları isyanda: Para yatırdığımızda dolar 7 liraydı, şimdi 11 lira

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), iki gün evvel, tasfiye sürecindeki 21 tasarruf …

22.11.2021
‘Evim’ mağdurları isyanda: Para yatırdığımızda dolar 7 liraydı, şimdi 11 lira

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), iki gün evvel, tasfiye sürecindeki 21 tasarruf finansman şirketinden 6’sına ilişkin mukavelelerin İştirak Meskenim ve İmece Evim’e devredileceğini açıkladı. Açıklamada, “BDDK…

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), iki gün evvel, tasfiye sürecindeki 21 tasarruf finansman şirketinden 6’sına ilişkin kontratların İştirak Konutum ve İmece Evim’e devredileceğini açıkladı. Açıklamada, “BDDK ve TMSF olarak dört aydır yaptığımız çalışmalar sonucunda, tasarruf finansman şirketlerinin yaptığı uzun vadeli mukaveleler nedeniyle tasfiye sürecinin 10 yılı aşacağı öngörüldüğünden, faaliyetlerine devam eden iki şirketin talepleri kabul edilmiştir. Buna nazaran, tasfiye halindeki 21 şirketten 6 şirketin kontratları, İştirak Meskenim ve İmece Evim’e devredilecektir” denildi.

Bunun üzerine tasfiye halindeki 21 “evim” şirketinin mağdurları, Şişli’de bulunan TMSF binası önünde bir ortaya gelerek aksiyon yaptı. Aksiyoncular, TMSF’ye ve BDDK’ya “şeffaf olun” davetinde bulunarak hangi şirketin hangi mal varlıklarının satıldığını öğrenme ve sürece iştirak talebinde bulundu.

Aksiyoncular, “Çözüm istiyoruz”, “Mağdur değildik, mağdur edildik” sloganları atarken “Faiz alanlar gülerken faize bulaşmayanlar üzülecek mi”, “BDDK, TMSF şeffaf ol”, “Evime dokundunuz, çadırıma dokunma” yazılı pankartlar taşıdı.

‘PARAMIZ HER GEÇEN GÜN PUL OLUYOR’

Konutum Mağdurları Platformu ismine basın açıklamasını Muharrem Taşdemir okudu. Taşdemir, “6 aydan beri mağdur bırakıldık. Rezil, kepaze olduk. 2 gün evvel yapılan açıklamada, 21 şirketten 6 adedinin zamanının gerçekleşeceğini söylüyorlar. Ancak bunun ne vakit, nasıl yapılacağı hiçbir halde açıklanmamış. Öteki 15 şirket ne olacak? 54 bin mağdur var. Paralarımız eridi, pul oldu. Bize iki dayatma yapıyorlar. Birincisi; ‘Paralarınızı almak için 10 sene bekleyeceksiniz’ diyorlar. Paramız her geçen gün pul oluyor. Paralarımızın pul olmasını beklemeyeceğiz. Gerekirse bugünden itibaren, bu saatten sonra burada çadırımızı kuracağız, burada sabahlayacağız. Konutumuza dokundunuz, çadırımıza dokundurtmayacağız” dedi.

‘BU BEŞERLER PARA YATIRDIKLARINDA TAHMİNEN DOLAR 7 LİRAYDI ŞU AN 11 LİRAYI GEÇTİ’

TMSF binası önünde yapılan harekete Tüketici Konfederasyonu Lideri Aydın Ağaoğlu da katıldı. Ağaoğlu, “Bu beşerler neden burada? TMSF o şirketlere el koydu. O şirketlerdeki paralar, mal varlığı bu insanlara ilişkin, onun için buradalar ve TMSF bilgi vermiyor. Hangi şirketin hangi mal varlığını sattı, bu beşerler bilmiyor. Bu beşerler para yatırdıklarında tahminen dolar 7 liraydı, şu an 11 lirayı geçti. Paraları eriyor. Kayyum heyetinde temsilcileri bulunmuyor mağdurların. Meğer kayyum heyetinde her şirketten birer tane mağdur temsilci bulunması gerekirdi. Bu beşerler bilgi alamıyorlar” diye konuştu.

‘KOCAM KONUT SAHİBİ OLAMADAN ÖLDÜ’

Konut almak için çocuklarından aldığı 140 bin lirayı şirkete yatıran 73 yaşındaki Ayşe Gözütok, duruma tepki göstererek, “Ben paramı istiyorum. Hepimiz mağduruz. Para yatırdık, istedik ki konut sahibi olalım. Bu türlü sokaklarda olalım istemedik. Benim kocam sakattı, mesken sahibi olamadan öldü” dedi.

‘BU PARAYI BULAŞIKÇILIK YAPARAK KAZANDIM’

Bir öbür mağdur olan 50 yaşındaki Ayşe Işık, hukuk yollarının kapalı olduğunu belirterek, “TMSF paramızı vermiyor. Ne yapacağını bize söylemiyor. Süreç nasıl işleyecek bilemiyoruz. Dilekçe veremiyoruz, hukuk yolumuz kapalı. Ben, günde 10 saat çalışarak bulaşıkçılık yapıyorum. Ben, bu biçimiyle gittim, akşama kadar endüstrilerde çalıştım. Ben bu paramı bu türlü biriktirdim” diye konuştu.

‘ÇÖZÜM ALMADAN BURADAN GİTMEYECEĞİZ’

Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinden gelen mağdurlar, TMSF binasına alınmadı. Meskenim mağdurları, TMSF’den süreçle ilgili bilgi alabilmek için kendi içlerinde farklı vilayetlerden gelen 15 kişilik temsilci belirledi. 15 kişilik temsilci kümesi TMSF’yle görüşmelere başlarken öbür mağdurlar binanın önünde sloganlarla dayanak verdi. Yapılan görüşmenin olumsuz geçtiğini belirten mağdurlar, “Beş aydan beri aslında müddet veriyoruz. Paralarımız pul oldu. Tahlil üretilmeden de buradan gitmeyeceğiz. Çadırımızı kuracağız. Gerekirse sabah akşam burada yatacağız. Bunları da içeride söyledik aslında. Bizler tahlil almadan buradan gitmeyeceğiz” açıklamasını yaptı.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.