Erdoğan: Faiz aşağı, faiz yukarı… arkadaşlar lütfen bu işi artık kitabımızdan çıkaralım (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Faiz aşağı, faiz üst… Arkadaşlar lütfen bu işi artık kitabımızdan çıkaralım. Faiz zengini daha güçlü …

31.12.2021
Erdoğan: Faiz aşağı, faiz yukarı… arkadaşlar lütfen bu işi artık kitabımızdan çıkaralım (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Faiz aşağı, faiz üst… Arkadaşlar lütfen bu işi artık kitabımızdan çıkaralım. Faiz zengini daha güçlü, yoksulu daha yoksul yapıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Faiz aşağı, faiz üst… Arkadaşlar lütfen bu işi artık kitabımızdan çıkaralım. Faiz zengini daha güçlü, yoksulu daha yoksul yapıyor. Artık bunu bilelim buna nazaran hareket edelim. Yılbaşından itibaren hem firmalarımızın, hem de vatandaşlarımızın kendi paralarına daha süratli döneceklerinin sinyallerini görüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON)12. Olağan Genel Şurası’na katıldı.

Çırağan Sarayı’ndaki genel şura toplantısına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bununla birlikte ayrıyeten Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Parti Genel Lider Yardımcısı Binali Yıldırım, ASKON Genel Lideri Orhan Aydın da katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, programda yaptığı konuşmasında, “Bir müddettir Türkiye iktisadı yüksek faiz, enflasyon sarmalından kurtarıp yatırım, üretim, ihracat, cari fazla yardımıyla rotasına sokma uğraşı gösteriyoruz. Güç kaynağımız insanımızdır” dedi. Erdoğan, “Türkiye olarak bu sarsıntını acı sonuçlarından kendimizi korumakla, ve çarpıklıklara itirazımı söylemekle kalmadık, yeni global ekonomik sitemde yerimiz almak için harekete geçtik. Yeni iktisadımızı yerleştirmeye, yetiştirmeye çaba ediyoruz. Organize sanayi bölgelerimiz, fabrikalarımız harıl harıl çalışıyor, üretiyor. Bu süreçte elbette önümüzde problemler çıkıyor. Döviz kurundaki dalgalanma ve fiyatlardaki fahiş dalgalanma bu iki sıkıntıdadır. Kurum yıl sonu hesap kapamalarında ötürü tekrar oynamaya başlaması geçicidir. Kurun hafta başından itibaren istikrar kazanacağına inanıyoruz gayemi hem istihdamlarımızı, hem de vatandaşlarımızı yatırım ve tasarruflarını bir istikrar tabanına getirmektir. Şu ikiliyi unutmayacağız; itimat ve istikrara. Bir müddettir yaşanan gelişmeler kur üzerinden ülkenin ve milletin felaketti üzerinden haksız çıkar sağlayanların bunun bedelini ödemek zorunda kaldıklarını göstermiştir. Ülkemiz ve milletimiz için gerekeni yapmak boynumuzun borcudur” dedi.

“FAİZ AŞAĞI, FAİZ YUKARI”Erdoğan, vatandaşlardan, yatırım ve tasarruf konusunda kendi paralarında kalmalarını isteyerek ve tavsiye ederek, “Biz kendi paramızı ölçü olarak almadığımız sürece her vakit batmaya mahkumuz. Türk Lirası bizim paramız, biz onunla hareket edeceğiz. Yok o dövizmiş, bu dövizmiş bunlarla değil. Faiz aşağı, faiz üst… Arkadaşlar lütfen bu işi artık kitabımızdan çıkaralım. Faiz, zengini daha güçlü, yoksulu daha yoksul yapıyor. Artık bunu bilelim buna nazaran hareket edelim. Yılbaşından itibaren hem firmalarımızın, hem de vatandaşlarımızın kendi paralarına daha süratli döneceklerinin sinyallerini görüyoruz. Döviz kurunda yurt içi taleplerden kaynaklanan ani, rasyonel iniş çıkışlar olmaması için önlemler aldık, almaya devam ediyoruz” halinde konuştu.


aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.