Elazığ’da bulunan 93 yıllık Kapalı Çarşıda ‘Ahilik Geleneği’ yaşatılıyor

Sabah bir ortaya gelen esnaf, dualarla birlikte iş yerlerini açtı. ELAZIĞ (Habermetre kadar) – Sabah bir ortaya gelen esnaf, dualarla birlikte …

30.11.2021
Elazığ’da bulunan 93 yıllık Kapalı Çarşıda ‘Ahilik Geleneği’ yaşatılıyor

Sabah bir ortaya gelen esnaf, dualarla birlikte iş yerlerini açtı.

ELAZIĞ (Habermetre kadar) – Sabah bir ortaya gelen esnaf, dualarla birlikte iş yerlerini açtı.

Elazığ‘da kurulduğu 1928 yılından itibaren hizmet veren Kapalı Çarşıda unutulmaya yüz tutan ‘ Ahilik Geleneği’ sürdürülmeye devam ediyor. Erken saatlerde düzenlenen programa vilayet protokolü ve STK temsilcileri katıldı.

Program Kur’an-ı Kerim’in okunmasının akabinde Vilayet Müftüsü Selami Aydın tarafından dua edilmesiyle devam etti. İştirakçi ve çarşı esnafının daima bir ağızdan ‘amin’ kepenkler açılarak işe başlandı. Öte yandan, bu geleneğin her sabah sürdürüleceği aktarıldı. Ahilik geleneğinin devam ettirildiğini belirten Vali Ömer Toraman, “Bizim medeniyetimizin temel pahalarını yaşatan esnaf kardeşlerimiz her sabah kepenklerini ‘ya Allah bismillah’ diyerek açar, nasiplerini rızıklarını beklerler. Doruluk, hakkaniyet üzerine ticaretlerini yapar, rızıklarını temin ederler. Hoş bir gelenek olarak ‘ahi’ teşkilatı altında bir ortaya gelen esnafımız sabah hayır dualarıyla ticaretine başlardı. Elazığ’da da çarşıda bu geleneğin tekrardan yaşatılması için vesile olan müftümüze ve esnaflarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Araştırmacı-yazar Sedat Çağlayan ise “Bugün burada hoş bir aktifliğe imza attık. Harput’ta bu ‘ahilik’ geleneği devam etmişti ve günümüze kadar gelmiştir. Her sabah namazından sonra Harput’ta hanların başında müezzin efendiler gelir bir dua ederdi. Dua ettikten sonra esnafımız ‘amin’ dedikten sonra da iş yerlerinin kepenklerini açarlardı. Bu gelenek Elazığ’a taşındıktan sonra da devam edegelmiştir. Bugün de burada toplanmamızın yegane sebebi hoş bir aktifliğe imza atmaktı. Bundan mütevellit Elazığ’da çarşımızda sabah namazından çıktıktan sonra esnaflarımızla bir arada müezzin efendi her kapıda bir dua ettikten sonra esnaflarımız kepenklerini açacaklar” diye konuştu.

Tüm hakları gizlidir. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, görüntü ve sair dokümanların, kişisel kullanım dışında müsaade alınmadan kısmen yahut büsbütün kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması katiyen yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Yapıtları Kanunu uyarınca yasal süreç yapılacaktır.

Habermetre kadar – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.