ELAZIĞ TARİHİ ÇARŞIDA ESNAF, ‘YA ALLAH, BİSMİLLAH’ DİYEREK KEPENK AÇTI

ELAZIĞ’da, esnafın dualarla kepenk açtığı gelenek tekrar yaşatılmaya başladı. ELAZIĞ (rehberaydin.com) – ELAZIĞ’da, esnafın dualarla kepenk …

29.11.2021
ELAZIĞ TARİHİ ÇARŞIDA ESNAF, ‘YA ALLAH, BİSMİLLAH’ DİYEREK KEPENK AÇTI

ELAZIĞ’da, esnafın dualarla kepenk açtığı gelenek tekrar yaşatılmaya başladı.

ELAZIĞ (rehberaydin.com) – ELAZIĞ’da, esnafın dualarla kepenk açtığı gelenek yine yaşatılmaya başladı. Yapılan duanın akabinde esnaf kepenklerini, ‘Ya Allah Bismillah’ diyerek açtı.

Elazığ‘da 1920’li yıllarda hizmet vermeye başlayan tarihi Kapalıçarşı’da unutulmaya yüz tutmuş gelenek tekrar yaşatılmaya başladı. Kapalıçarşı esnafının dua ile kepenklerini açtığı gelenek bugün yine canlandırıldı. Vilayet Müftülüğü tarafından düzenlenen programa Vali Ömer Toraman, Belediye Lideri Şahin Şerifoğulları, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Asilhan Arslan, protokol üyeleri ve STK’lar katıldı. Kuran-ı Kerim tilavetinin akabinde Vilayet Müftüsü Selami Aydın tarafından dua edildi. Duaya daima bir ağızdan ‘amin’ denilerek esnaf kepenklerini açarak işe başladı.

Vali Toraman, Bizim medeniyetimizin temel pahalarını yaşatan esnaf kardeşlerimiz her sabah kepenklerini ‘Ya Allah Bismillah’ diye açarak nasiplerini, rızıklarını beklerler. Doğruluk üzerine, hakkaniyet üzerine ticaretlerini yapar, rızıklarını temin ederler. Hoş bir gelenek olarak ahi teşkilatı altında bir ortaya gelen esnafımız sabah hayır dualarıyla ticaretine başlardı. Elazığ’da da bu hoş çarşıda bu geleneğin tekrar yaşatılması için vesile olan değerli müftümüze ve esnaflarımıza ve onların temsilcilerine ben teşekkür ediyorum. Biz kendi kıymetlerimizi, kendi geleneklerimizi yaşattıkça, onlara sahip çıktıkça aslında gücümüzü de koruma etmiş oluyoruz. Bizim temel gücümüz bizim medeniyetimiz. O nedenle bugün tekrar sabah dualarla kepengini açma geleneğini başlatan esnaf kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Güzel yararlar diliyoruz, bereketli çıkarlar diliyoruz dedi.

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.