Ege lezzetlerine gençlerden sanatsal dokunuş

Yaşar Üniversitesi, İzmir mutfağının ön plana çıkarılması ve yeni yetişen şeflerin yöreye mahsus yemek kültürünü öğrenmesi emeliyle “İzmir’e Özel …

18.02.2022
Ege lezzetlerine gençlerden sanatsal dokunuş

Yaşar Üniversitesi, İzmir mutfağının ön plana çıkarılması ve yeni yetişen şeflerin yöreye mahsus yemek kültürünü öğrenmesi emeliyle “İzmir’e Özel Lezzetler” yemek müsabakası düzenlendi.

AYDIN (rehberaydin.com) – Yaşar Üniversitesi, İzmir mutfağının ön plana çıkarılması ve yeni yetişen şeflerin yöreye has yemek kültürünü öğrenmesi maksadıyla “İzmir’e Özel Lezzetler” yemek yarışı düzenlendi. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Kısmından 5 öğrencinin finale kaldığı müsabakayı, “Ege Otlu Tortellini” yemeği ile Furkan Aydın kazandı.

Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Kısmı, düzenlenen yarış ile 8 bin yıllık tarihi boyunca farklı kültürlerin tesiri ile oluşan İzmir mutfağının ön plana çıkarılması amaçlandı.

Yarışa başvuran 45 kişi ortasından 5 öğrenci finale kaldı. Öğrenciler Yaşar Üniversitesi Uygulama Mutfağında, börülce, fasulye, patlıcan, asma yaprağı, bakla, barbunya, dolmalık biber, enginar, kabak çiçeği üzere sebzeler ve İzmir’e has çeşitli şifalı otlarla hazırlanarak zeytinyağı ile lezzetlendirilen yemekler yaptı. Müsabaka sonunda finale “Otlu ve İzmir Tulumlu Köfte” ile Dila Oktay, “Dereotlu Kereviz ve Pancar” ile Teoman Keleş, “Ege Otlu Tortellini” ile Furkan Aydın, “Sarızeybek” ile Furkan Açıkgöz ve “Urla” isimli tabağıyla Doğukan Aydın kaldı. Öğrenciler sırayla tabaklarını heyet üyelerine sundu. Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Kısım Lideri Doç. Dr. Seda Genç, Dr. Öğretim Üyesi Aksiyon Ezgi Fadıloğlu, şeflerden Serkan Çakır ve Murat Yıldız’dan oluşan heyet üyeleri finale kalan tabakları kıymetlendirdi. Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Murat Komesli de uygulama mutfağında gerçekleşen ödül merasimine katılarak, finale kalan öğrencilerin hazırladığı tabaklardan tadım yaptı.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Kısım Lideri Doç. Dr. Seda Genç, “Amacımız varlıklı İzmir mutfağının yaşatılması ve öğrencilerimizin İzmir mutfağını daha âlâ tanımalarını sağlamaktı” dedi.

Yarışın ilksi: Ege Otlu Tortellini

“İzmir’e Özel Lezzetler” yemek müsabakasının ilksi “Ege Otlu Tortellini” tabağı ile Furkan Aydın, ikincisi “Sarızeybek” tabağı ile Furkan Açıkgöz, üçüncüsü ise “Urla” isimli tabağıyla Doğukan Aydın olurken, Dila Oktay ile Teoman Keleş mansiyon mükafatı kazandı. Birinci, ikinci ve üçüncüye; plaket, Yaşar Üniversitesi armağan paketi ile çeşitli armağanlar verildi.

Atatürk’ün son isteği olan enginardan esinlendi

Birinci seçilen Furkan Aydın, “Ege Otlu Tortellini” tabağını hazırlarken nelerden esinlendiğini anlatarak, “Birinci katıldığım yemek müsabakası bir makarna müsabakasıydı. Ege otlarının lezzetiyle kendi yaptığım tortelliniyi birleştirdim. Ortaya hoş bir tabak çıktı” dedi. İkinci tabak olan “Sarızeybek” ile yarışa katılan Furkan Açıkgöz, Atatürk’ün son istediği yemek olan enginardan esinlendiğini anlattı. Açıkgöz, “Tabakta enginar, lisan balığı ve şevketi bostan otu var. Atatürk hastalandıktan bir müddet sonra son defa Sarızeybek dansını yapıyor. Bu nedenle tabağıma bu ismi vermek istedim” diye konuştu. Üçüncü seçilen öğrenci Doğukan Aydın ise “Urla” tabağıyla ilgili, “İçinde çeşitli otlar, balık ve enginar var. Urla’da bu eserler çok fazla yetişiyor. Bakla ile enginarı yakıştırdığım için bir arada kullandım. Balığın yanında hoş gittiği için enginarın içine deniz börülcesi koydum. Balığımın derisini kızarttıktan sonra deniz börülcesi, yapay hardal ve İzmir tulum peyniri yerleştirdim. Yanına da pancar suyundan sos yaptım” formunda konuştu. – İZMİR

aydın haberleri – Mahallî

Yaşar Üniversitesi, Aydın, İzmir, Ege, Lokal, Haberler

İzmir,Yarışma,Aydın,Enginar,Tabağı,Öğrenci,Tabak,Yemek,Yaşar Üniversitesi,Finale ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.