Efeler’e Avrupa’dan birinci kardeş şehir

Aydın’ın Efeler ilçesi, Romanya’nın Braila kenti ile kardeş kent protokolü imzalayacak. EFELER, AYDIN (rehberaydin.com) – Aydın’ın Efeler …

02.02.2022
Efeler’e Avrupa’dan birinci kardeş şehir

Aydın’ın Efeler ilçesi, Romanya’nın Braila kenti ile kardeş kent protokolü imzalayacak.

EFELER, AYDIN (rehberaydin.com) – Aydın‘ın Efeler ilçesi, Romanya’nın Braila kenti ile kardeş kent protokolü imzalayacak. Protokolün imzalanmasının akabinde Braila kenti, Efeler’in Avrupa Birliği‘ne bağlı birinci kardeş kenti olacak.

Efeler Belediye Lideri Mehmet Fatih Atay’ın başkanlığında gerçekleştirilen Şubat ayının birinci meclis toplantısında kardeş kent protokolleri dikkat çekti. Gündemde yer alan kardeş kent protokolleri oybirliği ile kabul edilirken, Efeler’e 3 yeni kardeş kent daha eklenecek.

Efeler’in Avrupa Birliği (AB) üyesi birinci kardeş kent olma özelliği taşıyan Romanya’nın Braila kenti ile kardeş kent protokolünü imzalanması için Efeler Belediye Lideri Mehmet Fatih Atay’a yetki verildi. Meclis üyelerinin “Kardeş kent uygulamalarının maddi taraftan belediyeye ziyan veriyor mu?” sorusu üzerine açıklama yapan Lider Atay; “Hiçbir ziyanı yok. Bilakis bu Avrupa Birliği ülkeleri içerisindeki birinci kardeş kentimiz olacak ve bu çok değerli. Zira yapacağımız her türlü yazışmada ve yapacağımız projeler ile Avrupa Birliği’ndeki bütün projeleri ortak olarak yapabileceğiz. Bu bizim için çok kıymetli bir şey. Romanya’daki Braila Belediyesi, meclis kararı alıp bize gönderdiler. Teklif etmiyorlar. Kabul ettiklerini beyan ediyorlar. Siz de meclisten kararınızı alın birlikte kardeş olalım diye teklifte bulunuyorlar” dedi.

“Yavru Vatan’dan 2 kardeş”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Girne Belediyesi ile kardeş kent protokolü imzalanması ile ilgili gündem hususu oybirliği ile kabul edildi. Bahis ile ilgili açıklamalarda bulunan Lider Atay; “Onlar karar almışlar ve meclis kararlarını bize gönderdiler. Biz de meclisimizde karar alarak kardeş kent birliğimizi kurmayı amaçlıyoruz. Biz 30’a yakın değişik yerlerdeki kentlerle kardeş kent ile ilgili yazışmalar yaptık. Artık onlar yavaş yavaş geri dönmeye başladı. Bugün sabahta belediye lideri Türk olan Fransa’nın kuzeyindeki bir kent ile de görüşmeler yapıldı” dedi.

“Yüzlerce edilen talepda bizi seçtiler”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan Güzelyurt Belediyesi ile kardeş kent protokolü imzalanması konusu da oybirliği ile kabul edildi. Güzelyurt Belediyesi ile yapılacak ortak proje hasebiyle kardeş kent uygulaması zaruriliği doğduğunu söz eden Lider Atay; “Bir projemiz var. Bu projeyi de Kıbrıs’taki Güzelyurt kenti ile ortak yapmamız gerekiyor. Güzelyurt Belediyesi’ne yüzlerce edilen talep oldu. Onlar da bizim enginar ile ilgili olan projemizi çok beğendiler. O edilen talepların içerisinde de bizimle birlikte proje yapmayı kabul ettiler. Projeyi hayata geçirmemiz için kardeş kent olma zaruriliği münasebetiyle bu türlü bir karar aldık” dedi. – AYDIN

aydın haberleri – Mahallî

Avrupa Birliği, Romanya, Efeler, Aydın, Lokal, Haber

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.