Edremit’te kırsal mahalle statüsüne alınması talebi oy birliğiyle reddedildi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Teftiş Şurası Lideri Aydın Pehlivan, Edremit Belediyesi Aralık Ayı Meclisi’nde köy ve belde statülerini …

08.12.2021
Edremit’te kırsal mahalle statüsüne alınması talebi oy birliğiyle reddedildi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Teftiş Şurası Lideri Aydın Pehlivan, Edremit Belediyesi Aralık Ayı Meclisi’nde köy ve belde statülerini kaybederek mahalleye dönüştürülen yerleşim ünitelerine ‘kırsal mahalle’ statüsü kazandırılması konusunda meclis üyeleri ve kırsal mahalle…

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Teftiş Heyeti Lideri Aydın Pehlivan, Edremit Belediyesi Aralık Ayı Meclisi’nde köy ve belde statülerini kaybederek mahalleye dönüştürülen yerleşim ünitelerine ‘kırsal mahalle’ statüsü kazandırılması konusunda meclis üyeleri ve kırsal mahalle muhtarlarını bilgilendirdi. Açıklamaların akabinde gündem hususunun oylanmasında karar oy birliği ile red edildi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Teftiş Konseyi Lideri Aydın Pehlivan, Edremit Belediye Lideri Hasan Selman Arslan’ın daveti üzerine Edremit Belediyesi Aralık Ayı Meclisi’nde; köy ve belde statülerini kaybederek mahalleye dönüştürülen yerleşim ünitelerine ‘kırsal mahalle’ statüsü kazandırılması konusunda meclis üyeleri ve kırsal mahalle muhtarlarını bilgilendirdi. Gündem hususları ortasında yer alan “Edremit’in; Kızılkeçili, Doyran, Yaylaönü, Çıkrıkçı, Arıtaşı, Yaşyer, Bostancı, Beyoba, Çamcı, Mehmetalan, Kavlaklar, Yolören, Tahtakuşlar, Dereli, Pınarbaşı, Ortaoba, Hacıarslanlar ve Çamlıbel Mahalelerinin, kırsal mahalle statüsüne alınması talebi”nin görüşülmesinin önünden yapılan bilgilendirmede Aydın Pehlivan, 12 Kasım 2012’de kabul edilen 6360 sayılı maddeyle; 30 vilayette 16 bin 220 köy ve bin 53 beldenin, mahalleye dönüştürülerek sonraki birinci mahallî seçim olan 30 Mart 2014’te uygulamaya alındığını belirtti. Büyükşehir statüsü alan Balıkesir’deki köy ve beldelerin de otomatik olarak kırsal mahalleye dönüştürüldüğünü söyleyen Pehlivan, köy hukukî kişiliği kaldırılan kırsal mahallelerin, kentteki mahallelerden tüzel olarak hiçbir farkı kalmadığını vurguladı. Pehlivan, kentte yaşayan insanların ödediği vergi ve faturaların köylerde o an için uygun olmayacağından Hükümet’in 2019’a kadar bir muafiyet planı uygulamaya koyduğunu sonrasında da bunu 2023’e kadar uzattığını lisana getirdi.

2023’e kadar geçerli olacak olan muafiyetlerin kapsamı hakkında ayrıntıları aktaran Pehlivan “Muafiyet kapsamında su faturalarının yüzde 25 oranında alınacak. Emlak vergisi alınmayacak, belediye kanununda geçen kimi vergiler alınmayacak. 1 Ocak 2023’e kadar bu bahsettiğim muafiyetlere tabisiniz. 2020 Ekim ayında torba yasaya bir düzenleme ekledi Hükümet. Unsur gereği kırsal mahallelerin muafiyetlerine bir sefer daha müddet uzatımı verilmeyecek mevzunun tam manasıyla sonları çizilecek. Bu düzenlemeyle daha evvel hiçbir kanun ve yönetmelikte bulunmayan kırsal mahalle birinci kez bir kanunda yer aldı. Kırsal Mahallelerin şu an devam eden muafiyetlerinin kapsamının belirlendiği bir unsur. İki ana başlıkta belirtirsek: su parası ve emlak vergisi. Hali̇ Hazırda Görüleni̇n üzerindeki muafiyetlerinizin devam etmesi ve yasal bir çerçeveye oturtulması tam olarak kırsal mahalleye dönüştüğünüzde de muafiyetlerinizin devam etmesi ismine yapılmış bir düzenleme.” dedi.

Meclis üyeleri ve muhtarların hususla ilgili sorularını da yanıtlayan Pehlivan, 2023 öncesinde kırsal mahalle statüsüne geçen mahallelerin muafiyetlerden kimilerinden yaralanamayacağını ve muafiyetleri kullanmanın daha avantajlı olduğunun altını çizdi.

Gündem hususunun oylamasında Edremit’in; Kızılkeçili, Doyran, Yaylaönü, Çıkrıkçı, Arıtaşı, Yaşyer, Bostancı, Beyoba, Çamcı, Mehmetalan, Kavlaklar, Yolören, Tahtakuşlar, Dereli, Pınarbaşı, Ortaoba, Hacıarslanlar ve Çamlıbel Mahalelerinin, kırsal mahalle statüsüne alınması talebi oy birliğiyle reddedildi.

İlçe belediyelerinden gelen talep üzerine; meclis üyeleri ile kırsal mahalle muhtarlarını bilgilendiren Büyükşehir Belediyesi daha evvel Dursunbey, Balya, Savaştepe, Havran ve Bandırma’da da sunum yaptı. Bilgilendirmeler ilçe belediyelerinden gelen talep doğrultusunda devam edecek. – BALIKESİR

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.