Düğün sezonu açıldı, faytoncular zamanla yarışmaya başladı

Türkiye’de yaklaşık 2 yıl devam eden pandeminin akabinde açılan düğün dönemi ile birlikte düğüncüler ve faytoncular vakitle yarışa başladı …

24.05.2022
Düğün sezonu açıldı, faytoncular zamanla yarışmaya başladı

Türkiye’de yaklaşık 2 yıl devam eden pandeminin akabinde açılan düğün dönemi ile birlikte düğüncüler ve faytoncular vakitle yarışa başladı.

Türkiye‘de yaklaşık 2 yıl devam eden pandeminin akabinde açılan düğün dönemi ile birlikte düğüncüler ve faytoncular vakitle müsabakaya başladı. Adeta düğünden düğüne koşan faytoncular, bir düğünden başkasına yetişebilmek için kamyonla taşınmaya başladı.

Türkiye’nin en batısında yer alan vilayetlerden Aydın’da gelinlik kızlar ve sünnet çocukları bu memnun günlerinde lüks arabalar yerine fayton kullanmaya başladı. Gelinlik kızların ve sünnet çocuklarının bu tercihi en çok atçıları sevindirirken Aydın’da sayıları hayli az olan faytoncular taleplere yetişebilmek için vakitle müsabakaya başladı. Düğün mahallinde gelin ve sünnet çocuklarını taşıyan faytonlar düğünler ortasındaki arayı daha kısa müddette ulaşabilmek için kamyonla taşınmaya başladı.

Aydın’daki faytonculardan Kadir Beygirci, bilhassa pandemiden sonra artan düğünlerde gelin ve sünnet çocuklarının nostaljiye yöneldiğini belirterek, “Türk tarihinin her noktasında at vardır. ve atlar Türkler için hayatın ayrılmaz bir modülüdür. Evvelce arabalar olmadığı için gelinler ve sünnet çocukları özel süslenmiş atların sırtında taşınırdı. Sonra lüks arabalar tercih edilmeye başlandı. Artık yine at ve fayton tercih edilmeye başlandı. AT ve fayton sayısı yetersiz olunca bizler de evvelden atla gittiğimiz düğünlere kamyonla gitmeye başladık. Bu halde hem vakit kazanmış oluyoruz, hem de bir yandan trafiği rahatlatıp öbür yandan da düğün sahiplerinin gönlünü alıyoruz” dedi. – AYDIN

aydın haberleri / Magazin

Düğün,Fayton,Gelin,Başladı. ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.