DSÖ’den endişelendiren açıklama: Gizemli hepatit vakaları 650’ye, can kayıpları 9’a yükseldi

Koronavirüs pandemisi ve akabinde dünyada süratle yayılan maymun çiçeği virüsü insanlarda dehşete neden oldu. Tasaları artıran son açıklama ise …

28.05.2022
DSÖ’den endişelendiren açıklama: Gizemli hepatit vakaları 650’ye, can kayıpları 9’a yükseldi

Koronavirüs pandemisi ve akabinde dünyada süratle yayılan maymun çiçeği virüsü insanlarda dehşete neden oldu. Tasaları artıran son açıklama ise Dünya Sıhhat Örgütü’nden geldi. DSÖ, İngiltere’de ortaya çıkan ve 33 ülkede görülen nedeni meçhul hepatit virüsünün bulaştığı çocuk sayısının en az 650’ye çıktığını, 9 çocuğun virüs nedeniyle ömrünü yitirdiğini açıkladı.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), İngiltere’de ortaya çıkan ve daha sonra çok sayıda ülkede görülen nedeni belgisiz hepatit virüsünün bulaştığı çocuk sayısının en az 650’ye çıktığını, 9 çocuğun virüs nedeniyle ömrünü yitirdiğini açıkladı.

33 ÜLKE, 650 OLAY

Örgütten yapılan yazılı açıklamada, 5 Nisan’dan 26 Mayıs’a kadar merkeze raporlanan hadiselerin incelenmesi sonucu mevcut durumda 33 ülkeden 650 hadisenin doğrulandığı kaydedildi. Hadiselerin çoğunluğuna DSÖ’nün Avrupa Bölgesi ülkelerinde rastlandığı ve yalnızca İngiltere’de 222 olayın görüldüğü bildirildi.

YAŞ ORTALAMASI 1-16

Virüsün bulaştığı 650 çocuktan 38’inin karaciğer iflası geçirdiği ve karaciğer nakli ameliyatına alındığı kaydedildi.

Olayların yüzde 75,4’ünün 5 yaş altında olduğu ve yaş ortalamasının 1 ay ile 16 yaş ortasında değiştiği belirtildi.

Adenovirüsün neden olma ihtimali yüksek

HİJYEN KURALLARININ DEĞERİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Gizemli hepatite adenovirüsün sebep olabileceği varsayımının güçlü olmasına karşın virüsün etiyolojisinin şimdi tespit edilemediği vurgulandı. Olaylardan 181’inde adenovirüs, 188’inde de Kovid-19 bulunduğu aktarıldı. Virüsün yayılmasına karşı çocuklara kolay hijyen kurallarını sıkça uygulama, kalabalık yerlerden uzak durma, öksürük ve hapşırıklarda ağız ve burnu kapatma ve pak su içme tavsiyelerinde bulunuldu. Nedeni bilinmeyen, sarılık, ishal, kusma ve karın ağrısı üzere belirtileri olan virüs, 1 ay ile 16 yaş ortasındaki çocuklarda görülüyor.

kent aydın haberleri / Ömer Faruk Yıldız – Dünya

Hadise,Virüs,Yaş ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.