Dövizdeki düşüş tüketiciye fahiş fiyat iadesinin yolunu açtı

YÜKSEK döviz kuru nedeniyle fahiş fiyatlardan mağdur olan tüketiciler, indirilmiş etiketlerle satın aldıkları eserlerdeki fiyat farkının iadesini …

30.12.2021
Dövizdeki düşüş tüketiciye fahiş fiyat iadesinin yolunu açtı

YÜKSEK döviz kuru nedeniyle fahiş fiyatlardan mağdur olan tüketiciler, indirilmiş etiketlerle satın aldıkları eserlerdeki fiyat farkının iadesini talep edebilir.

YÜKSEK döviz kuru nedeniyle fahiş fiyatlardan mağdur olan tüketiciler, indirilmiş etiketlerle satın aldıkları eserlerdeki fiyat farkının iadesini talep edebilir. Tüketici Edi̇len Talep Merkezi Onursal Lideri Aydın Ağaoğlu, “Tüketici 10 bin liraya aldığı bir beyaz eşyayı bir hafta sonra 7 bin liraya düştüğünü görürse tüketici haklarını kullanabilir. Tüketici 14 gün içerisinde malın fiyatının düştüğünü belgeleyip faturasıyla birlikte Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurabilir” dedi. Döviz kurunun daha da çok yükseleceğini düşünerek telefon aldığını söyleyen fahiş fiyat mağduru ise İlayda Çevik ise “10 bin liraya aldığım telefon şu anda 7 bin liraya düştü. Çok makûs hissediyorum. Şu an çok büyük bir ziyan içindeyim. İade etme hakkım olursa telefonu iade etmek isterim” diye konuştu.

Dövizdeki dalgalanma nedeniyle fahiş fiyat mağduru olan tüketiciler daha evvel aldıkları eserlerin şu an indirimli etiket üzerinden satıldığını belgelerse eseri iadesi talep edebilir. Fahiş fiyat mağduru Melek Sevimtekin, “Dolar yükselirken mont almam gerekiyordu. Fiyatlar daha fazla artmadan mont aldım. Sonradan düşüş olunca aldığıma pişman oldum. Keşke artık alsaydım. Zira o parayla kendime sweatshirt’de alabilirdim. İade hakkımın olduğunu biliyorum ve bu hakkımı kullanmayı düşünüyorum” dedi.

“14 GÜN GEÇMEDİYSE ALDIĞIM KAHVE MAKİNESİNİ ÇABUCAK İADE EDECEĞİM”

Fahiş fiyata kahve makinesi aldığını söyleyen İkra Çelik, “Geçen günlerde kahve makinesi aldım. Döviz kuru arttığı için yüksek bir fiyata aldım. Lakin şu an döviz kuru düşmeye başladı. Ben de yaklaşık 300 liralık ziyan etmiş oldum. Kahve makinesini bin liraya aldım şu an 700 liraya düşmüş. 300 liralık kaybımın olmasına üzüldüm. 14 gün içinde iade edildiğimi bilmiyorum. Bunu öğrendiğim düzgün oldu. 14 gün geçmediyse aldığım kahve makinesini çabucak iade edeceğim. Neden 300 lira ziyanım olsun ki” diye konuştu.

“10 BİN LİRAYA ALDIĞIM TELEFON ŞU ANDA 7 BİN LİRAYA DÜŞTÜ”

Banu Özkan, “Eşyalarımızı yenilemek istiyorduk ve yeniledik. Zira döviz kurunun daha artma durumu vardı. Fakat şu an görüyoruz ki daha çok ziyana uğradık. Döviz kuru birden niyet bizim yaptığımız ödeme çok fazla oldu. Şu an o verdiğimiz paranın dönüşü olur mu? bilmiyorum.  Yaklaşık 15- 20 bin lira ziyanım var” dedi. İlayda Çevik ise “Döviz kuru daha çok yükselmeden telefon aldım. Lakin şu 3 bin lira ziyana uğradım. 10 bin liraya aldığım telefon şu anda 7 bin liraya düştü. Çok makûs hissediyorum. Etrafımdakiler döviz kurunun daha çok yükseleceğini söyledi ben de elimdeki tüm parayla telefon aldım. Şu an çok büyük bir ziyan içindeyim. İade etme hakkım olursa telefonu iade etmek isterim” sözlerini kullandı.

“TÜKETİCİLER ALDIKLARI ESERİN 14 GÜN İÇERİSİNDE İADE EDEBİLİR”

Döviz kuru nedeniyle her şeye artırım geldiğini söyleyen Tüketici Edi̇len Talep Merkezi Onursal Lideri Aydın Ağaoğlu, “Kurdaki dalgalanmaya paralel olarak yediğimiz, içtiğimiz ve tükettiğimiz her şeye artırım geldi. Elektrik ve besin eserleri başta olmak üzere büyük artırımlar yapıldı. Bu artırımlar esnasında panikleyen kimi vatandaşlarımız tüketim gereksinimlerini sipariş etti. Dolar doruktayken daha da artacak telaşıyla sipariş verip eser alan bireyler doların düşmesiyle kala kaldı. Mesela tüketicinin 18 bin liraya aldığı mal, 12 bin liraya düştü. Tüketiciler aldıkları eserin tesliminden prestijiyle 14 gün içerisinde eseri iade edebilir. Üstelik Aralı Kontrat Yönetmeliği’ne nazaran kişinin malı kullanım kullanmış olması iade haklarını ihlal etmez” dedi.

Ağaoğlu, kelamlarına şu formda devam etti: “Kişi 10 bin liraya aldığı bir beyaz eşyayı önümüzdeki hafta 7 bin liraya düştüğünü görürse tüketici haklarını kullanabilir. Tüketici malı yüksek fiyattan alır ve o eserin fiyatını düştüğünü belgelerlerse faturasıyla birlikte fiyat farkını istemek için Tüketici Hakem Heyetine başvurabilir. Tüketici tartışmasız haklı çıkacaktır. Tüketicinin 14 gün içerisinde şartsız cayma hakkı vardır. Tüketicilerin yazılı edilen talep yapmalarını öneriyorum. Tüketici Kanunu’na nazaran her durumda tüketici hakkıdır. Tüketici kâfi ki haklarını bilsin. 14 gün dolmadan iadesini gerçekleştirsin.”


aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.