Dolandırıcılıktan tutuklanan fenomenler serbest bırakıldı

İZMİR’de, toplumsal medyada dolandırıcılık yaptığı öne sürülen hata şebekesine yönelik operasyonda gözaltına alınıp tutuklanan toplumsal medya …

08.01.2022
Dolandırıcılıktan tutuklanan fenomenler serbest bırakıldı

İZMİR’de, toplumsal medyada dolandırıcılık yaptığı öne sürülen hata şebekesine yönelik operasyonda gözaltına alınıp tutuklanan toplumsal medya fenomeni Simge Barankoğlu (27) ile Yeşim Aydın (27), orta mahkeme kararıyla dün, 56 gün sonra hür bırakıldı.

AYDIN (rehberaydin.com) – İZMİR’de, toplumsal medyada dolandırıcılık yaptığı öne sürülen cürüm şebekesine yönelik operasyonda gözaltına alınıp tutuklanan toplumsal medya fenomeni Simge Barankoğlu (27) ile Yeşim Aydın (27), orta mahkeme kararıyla dün, 56 gün sonra hür bırakıldı.

Vilayet Emniyet Müdürlüğü Siber Kabahatlerle Gayret Şubesi, toplumsal medya üzerinden dolandırıcılık yaptığı öne sürülen kabahat şebekesine yönelik çalışma başlattı. Takımlar, dolandırıcılık şebekesinin, kullanıcıları toplumsal medya üzerinden oynanan oyundan para mükafatı kazandıkları lakin muhakkak ölçüde vergiyi vererek mükafatı alabilecekleri palavrasıyla kandırdıklarını tespit etti. Gruplarca 10 Kasım’da düzenlenen eş vakitli operasyonlarda ortalarında toplumsal medya fenomeni Simge Barankoğlu ve Yeşim Aydın’ın da bulunduğu 18 kişi gözaltına alındı. Emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen şüphelilerden, ortalarında Barankoğlu ve Aydın’ın da olduğu 16’sı tutuklandı, başka 2’si ise özgür bırakıldı. Operasyon kapsamında 1 kişinin daha tutuklanmasıyla tutuklu sayısı 17’ye çıktı.

Simge Barankoğlu’nun, sözünde, “Sosyal medya fenomeniyim. Geçimimi reklam alarak sağlıyorum. Soruşturmaya mevzu bu hareket de öteki reklamlar üzereydi. Tarafları ve müştekileri tanımıyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.Yeşim Aydın da sözünde, “Geçimimi toplumsal medyada reklam yaparak sağlıyorum. Bu şahıslar benimle temasa geçip reklam vermek istediklerini söyledi. Ben de işim bu olduğu için kabul ettim. Bu türlü bir dolandırıcılık kabahatinin işlendiğini bilseydim asla kabul etmezdim. Bana verilen isim ve soyadlarının uydurma olduğunu emniyette öğrendim. Kimseyi dolandırmak için çalışmadım. Müştekilerin hiçbiri ile bağlantıya geçmedim, para istemedim. Yalnızca reklam fiyatı aldım. Çok üzgünüm” diyerek, kendini savundu.MAHKEME TAHLİYE ETTİ

Şüphelilerle ilgili soruşturma sürerken, sulh ceza hakimliğinin aylık gerçekleştirdiği tutukluluk kıymetlendirme duruşmasında dün yeni bir karar verildi. 56 gündür cezaevinde bulunan toplumsal medya fenomenleri Barankoğlu ve Aydın’ın tahliyesine karar verildi.


aydın haberleri / Kadir İtina – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.