Dodurga, 8 yıl süren mücadeleyi kazanıp yeniden belde oldu! 26 Haziran’da belediye başkanlığı seçimi yapılacak

2014 yılında nüfusu 2 binin altında olduğu için köy statüsüne geçirilen Çankırı’nın Dodurga beldesi, 8 yıldır devam eden hukuk gayretini …

24.04.2022
Dodurga, 8 yıl süren mücadeleyi kazanıp yeniden belde oldu! 26 Haziran’da belediye başkanlığı seçimi yapılacak

2014 yılında nüfusu 2 binin altında olduğu için köy statüsüne geçirilen Çankırı’nın Dodurga beldesi, 8 yıldır devam eden hukuk gayretini kazanarak yine belde statüsünü kazandı. Dogurgalılar belediye başkanlığı seçimi için 26 Haziran’da sandık başına gidecek.

Nüfusu 2 binin altında olduğu için 2014 yılında kapatılan ve köy statüsüne geçen Çankırı’nın Dodurga beldesi, sekiz yıllık hukuk gayretini kazandı ve yine belediye statüsüne geçti. Belediye başkanlığı seçimi için böylelikle sekiz yıl ortadan sonra tekrar sandık başına gidilecek.

2019 SEÇİMİNE GİREMEDİLER

Çankırı’nın Orta ilçesine bağlı Dodurga beldesi için nüfus tespit sürecinin yanlış yapıldığı gerekçesiyle sekiz yıl evvel dava açıldı. Yıllar süren yargı sürecinden sonra belde statüsü mahkeme kararı ile geri kazanıldı. Fakat karar katılaşmasına karşın öteki farklı idari kararlar sebebiyle 2019 seçimlerine giremediler.

26 HAZİRAN İÇİN SEÇİM KARARI ÇIKTI

Dodurgalılar yılmadı, uğraşlarını sürdürdüler ve son olarak evvel ilçe seçim şurasına akabinde da Yüksek Seçim Şurasına (YSK) başvurarak beldelerinde seçim yapılmasını istediler. YSK yapılan edilen talepları kıymetlendirdi ve Dodurga’da 26 Haziran’da Belde Belediye Başkanlığı ve Belediye Meclis Üyeliği için seçim yapılması kararı verdi. Bu doğrultuda seçime girme hakkı bulunan 24 parti isterse Dodurga belediye başkanlığı için aday gösterebilecek.

2023 SEÇİMLERİNİN PROVASI

Bin civarındaki seçmenin bulunduğu Dodurga’da yapılacak seçimler şimdiden Meclis kulislerinin de sohbet konusu hâline geldi. Türkiye gazetesinin haberine nazaran kulislerde bu seçimlerin bir manada 2023 seçimleri için bir prova niteliğinde olacağına dair yorumlar yapılıyor.

BOŞALAN MUHTARLIKLAR İÇİN 5 HAZİRAN’DA SANDIK KURULACAK

Bu ortada Türkiye genelinde boşalan muhtarlıklar için ise 5 Haziran’da sandık kurulacak.

Haberler.com – Siyaset

Seçim,Dodurga,Karar,Belde,Belediye ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Şimdiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.