Diyarbakır’da tehlikeli ırktan 22 köpek koruma altına alındı

Diyarbakır’da, “yasaklı ırklar” ortasında bulunan 22 köpek, Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde müdafaa altına aldı. DİYARBAKIR (kent …

14.01.2022
Diyarbakır’da tehlikeli ırktan 22 köpek koruma altına alındı

Diyarbakır’da, “yasaklı ırklar” ortasında bulunan 22 köpek, Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde müdafaa altına aldı.

DİYARBAKIR (kent aydın haberleri) – Diyarbakır‘da, “yasaklı ırklar” ortasında bulunan 22 köpek, Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde müdafaa altına aldı.

TBMM’de kabul edilerek maddeleşen Hayvanları Müdafaa Kanunu ile Türk Ceza Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Amerikan pitbull terrier, dogo argentino, fila brasilerio, japanese tosa, American staffordshire terrier ve American bully köpek ırklarının, kısırlaştırılarak vilayet ve ilçe tarım müdürlüklerinde kayıt altına alınmasına ait süreç bugün sona eriyor.

Gün sonuna kadar belirlenen tiplerdeki köpeklerini kısırlaştırıp kayıt altına aldırmayan hayvan sahiplerine, kanun kapsamında 11 bin lira idari ceza uygulanacak.

Büyükşehir Belediyesi Sıhhat İşleri Dairesi Lideri Muhammed Kasım Aydın, kent aydın haberleri muhabirine, Diyarbakır’da 17 dönüm alanda bulunan ve yenilenen Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinin açılışının bugün gerçekleştirildiğini belirtti.

Merkezde şu an yaklaşık 250 köpeğin bulunduğunu söz eden Aydın, hali hazırda görülenin kısırlaştırmaları ve tedavilerinin yapılacağını kaydetti.

Aydın, sokakta tespit edilen yasaklı ırktan 22 köpeğin merkezde müdafaa altına alındığını, 12 köpeğe de Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğünce kısırlaştırma süreci yapıldığını bildirdi.

Vatandaşlara yasaklı ırk kapsamındaki köpeklerini kısırlaştırıp kayıt altına aldırmaları tavsiyesinde bulunan Aydın, “Belediye olarak gruplarımız alanda. Bilhassa park ve bahçelerde başıboş gezen yasaklı tarifte olan ırklar için takipteyiz.” dedi.

kent aydın haberleri / Ömer Yasin Ergin – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.