DİDİM’DE TAHRİP EDİLEN SİT ALANI İÇİN SUÇ DUYURUSU

AYDIN Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Didim’deki arkeolojik SİT alanında bulunan bir bölgenin tahrip edildiği argümanıyla cürüm duyurusunda bulundu …

09.01.2022
DİDİM’DE TAHRİP EDİLEN SİT ALANI İÇİN SUÇ DUYURUSU

AYDIN Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Didim’deki arkeolojik SİT alanında bulunan bir bölgenin tahrip edildiği argümanıyla cürüm duyurusunda bulundu.

DİDİM, AYDIN (rehberaydin.com) – AYDIN Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Didim’deki arkeolojik SİT alanında bulunan bir bölgenin tahrip edildiği argümanıyla cürüm duyurusunda bulundu.

Altınkum Mahallesi’nde bir sitenin yakınında bulunan SİT alanı iş makinesiyle tahrip edildi. İhbar üzerine olay yerine giden Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, 1’inci derece arkeolojik SİT statüsünde korunan alanda inceleme yaptı. Tuncer, incelemenin akabinde gazetecilere yaptığı açıklamada bu alanda plaj açılmak üzere iş makineleriyle çalışma yapıldığını söz etti.

‘SORUMLULARI BELİRLEDİK’

Yasaya karşıt sürecin ziyanını belirlemek için çalışmalara başladıklarını ve ilgililer hakkında cürüm duyurusunda bulunduklarını bildiren Tuncer, “1. derece arkeolojik SİT alanında tahribat ihbarı üzerine yaptığımız incelemede, plaj ve arkeolojik yapıların tahrip edildiğini tespit ettik. Bölgede plaj sınırında arkeolojik yapıların olduğunu aslında biliyoruz. Ayrıyeten su altında da arkeolojik kalıntıların olabileceğini iddia ediyoruz. Bu açıdan yapılan kaçak sürecin nasıl bir ziyan verdiğini tespit etmek için çalışmalara başladık. Ayrıyeten sorumluları da belirledik ve kabahat duyurusunda bulunduk. Aydın’ımızın her noktasında hassas kontrollerimizi sistematik bir formda sürdürüyoruz. Kültür mirasımızın rant uğruna tahrip edilmesine asla müskent aydın haberleride etmeyeceğiz” dedi.

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.