Deve Güreşi tutkunları Kuyucak’ta buluştu

Deve Güreşi tutkunları Kuyucak’ta buluştuAYDIN Aydın’ın Kuyucak ilçesinde düzenlenen deve güreşi şenliği deve güreşi tutkunu binlerce vatandaşı …

14.02.2022
Deve Güreşi tutkunları Kuyucak’ta buluştu

Deve Güreşi tutkunları Kuyucak’ta buluştuAYDIN Aydın’ın Kuyucak ilçesinde düzenlenen deve güreşi şenliği deve güreşi tutkunu binlerce vatandaşı bir ortaya getirdi.

KUYUCAK, AYDIN (rehberaydin.com) – Deve Güreşi tutkunları Kuyucak‘ta buluştu

AYDIN Aydın’ın Kuyucak ilçesinde düzenlenen deve güreşi şenliği deve güreşi tutkunu binlerce vatandaşı bir ortaya getirdi. Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgelerinin ünlü develerinin yazdan kalma bir havadaki kıran kırana güreşi izleyiciyi coşturdu. Yörük Kültürünün en kıymetli gelenekleri ortasında yer alan deve güreşlerinin yaşatılması için gayret verdiklerini söz eden Kuyucak Belediye Lideri Metin Ertürk : ” Ege‘nin incisi Kuyucak’ta projelerde olduğu üzere şenliklerde de muvaffakiyetini gösteriyor” dedi.

Klasik olarak her yıl düzenlenen lakin son 2 yıldır pandemi nedeniyle orta verilen Kuyucak Deve Güreşi Şenliği binlerce vatandaşın iştiraki ve 130 pehlivan devenin kıran kırana güreşleri ile eski günlerine dönüş yaptı. Kuyucak Belediye Lideri Metin Ertürk’ün konut sahipliğinde düzenlenen güreşlere ilgi büyük olurken, devtlilerle birlikte 15 bine yakın vatandaş güreşleri izledi.

Havanın da sıcak olması nedeniyle hoş bir ortam bulan vatandaşlar yanlarında getirdikleri mangalların başında hem pikniklerini yaptı hem de Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgelerinden gelen 130 ünlü pehlivan devenin kıran kırana güreşlerini büyük bir zevkle izledi. Pahaları lüks arabalarla yarışan pehlivan develerin kupa güreşleri de kıran kırana geçti. Berabere kalan yahut galip gelen develerin sahiplerine kupaları protokol üyeleri tarafından verildi.

Ege‘nin incisi Kuyucak’ta projelerde olduğu üzere şenliklerde de muvaffakiyetini gösteriyor”

Yörük Kültürünün en değerli gelenekleri ortasında yer alan deve güreşlerinin yaşatılması için uğraş verdiklerini tabir eden Kuyucak Belediye Lideri Metin Ertürk: ” Ege‘nin İncisi Kuyucak’ta projelerde olduğu üzere şenliklerde de muvaffakiyetini gösteriyor” dedi. Lider Ertürk, konuşmasının devamında, “Bugün Ege’nin incisi olan Kuyucak ilçemizde mükemmel bir güreşe şahit olduk. Her hususta olduğu üzere yaptığı bütün yatırımlarda bütün yapıtlarda olduğu üzere şenliklerde de başarılı bir şenlik icra ediyoruz. Türk Yörük Kültürünün vazgeçilmezleri ve hoş bir versiyonu olarak ortasında yer alan deve güreşi festivallerimizdir. Atalarımızın kültürünü yaşatmaya çalışıyoruz. Çocukluğumda yaşadığımız, gördüğümüz yük develerimizin o devirlerde kendi ortalarında güreştirildikleri o kültürü biz devam ettiriyoruz. Kuyucak halkımız bu şenliğe çok sahip çıktı. Emeği geçen çalışanım olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum. Pandemi müddetince bir ortaya gelemeyen halkımız bu şenlikte buluştu. 130 pehlivan devenin güreştiği şenliğimize katılan herkese de çok teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Kuyucak’ın bölgedeki bir birincie daha şahit olacağını söz eden lider Ertürk, son olarak yakın vakitte Kuyucak’taki mahallî eserlerin tanıtılacağı kültürel bir şenlik yapacaklarının muştusunu de verdi.

aydın haberleri / rehberaydin.com – Mahallî

Metin Ertürk, Kuyucak, Aydın, Ege, Lokal, Haberler

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.