Demirtaş’tan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylık açıklamasıyla ilgili garip iddia: Aslında Erdoğan aday olmayacak

Edirne Cezaevi’nde tutulan HDP eski Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylık açıklamasıyla ilgili garip bir tez …

15.06.2022
Demirtaş’tan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylık açıklamasıyla ilgili garip iddia: Aslında Erdoğan aday olmayacak

Edirne Cezaevi’nde tutulan HDP eski Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylık açıklamasıyla ilgili garip bir tez ortaya attı. Erdoğan’ın aday olmayacağını öne süren Demirtaş, “Aslında Erdoğan aday olmayacak. Kaybedeceği kesin olan bir seçime girmez. Fakat ‘Korktu da adaylıktan çekildi’ dedirtmemek için de seçime bir yıl kala adaylığını açıklayarak geri çekilmek için geniş bir vakit kazandı” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu “Cumhur ittifakının adayı Tayyip Erdoğan’dır” halindeki çıkışının yankıları sürerken bahisle ilgili dikkat çeken bir değerlendirmede Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’tan geldi.

Cumhurbaşkanı Eroğan’ın adaylık açıklamasını “Tuhaf” olarak nitelendiren Demirtaş, “Aslında Erdoğan aday olmayacak. Kaybedeceği kesin olan bir seçime girmez. Fakat ‘Korktu da adaylıktan çekildi’ dedirtmemek için de seçime bir yıl kala adaylığını açıklayarak geri çekilmek için geniş bir vakit kazandı” sözlerini kullandı.

İşte Demirtaş’ın kaleme aldığı yazıdaki ilgili kısım;

“Adam sıradan bir parti toplantısında, tek başına kürsüdeyken pattadanak, kendi adaylığını ilan ediverdi. Hem de seçime daha bir yıl varken yaptı bunu. Sizce de bir tuhaflık yok mu?

Normalde 20-30 bin kişilik bir salonda, Dombra eşliğinde sahneye davet edilerek, tüm kurmaylarının yanında olduğu ve tahminen de AKP-MHP ortak tertibiyle göklere çıkarılarak, gösterişli ve tantanalı formda ilan edilmesi beklenirdi bu zatın adaylığının.

Ama o denli olmadı. Adam sıradan bir parti toplantısında, tek başına kürsüdeyken pattadanak, kendi adaylığını ilan ediverdi. Hem de seçime daha bir yıl varken yaptı bunu. Sizce de bir tuhaflık yok mu?

Peki neden bu türlü yapmış olabilir?

Emin olun, o zat dışında bu sorunun karşılığını bilen yoktur. Biz yeniden de aklımıza gelebilecek bütün olasılıkları alt alta yazalım. Birisi kesin meblağ, nasılsa.

Aslında Erdoğan aday olmayacak. Kaybedeceği kesin olan bir seçime girmez. Lakin ‘Korktu da adaylıktan çekildi’ dedirtmemek için de seçime bir yıl kala adaylığını açıklayarak geri çekilmek için geniş bir vakit kazandı. Adaylığını, seçime üç ay kala açıklasaydı geri çekilemezdi. Halbuki artık, sıhhat münasebetleri yahut gibisi bir mazeretle çekilip yerine öbür birini aday gösterme imkanını yakalamış oldu.

‘Aslında sıhhat sorunu olmasa bakın, kendisi aslında adaylığını ilan etmişti. Korkmadı, çekinmedi’ dedirtmek istiyor ki böylelikle yeni adayın gerisinde durabilsin ve seçmenlerini o adaya yönlendirebilsin. Yoksa emin olun, kendisi böylesine sönük bir adaylık ilanına razı olmazdı. “Adayım” demiş oldu ancak seçmenlerine çok bir heyecan vermemeye de itina gösterdi. Bu formda yaparak seçmenlerini Cumhur İttifakı’nın asıl adayına motive etmekte zorlanmayacağını düşündü. Bence Erdoğan, kendi bölümünün kapandığını, bu argümansız adaylık ilanıyla kabul etmiş oldu.”

Aday,Seçime,İlan,Erdoğan,Adaylık ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.