Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Aklınızı başınıza alın” restine Miçotakis’ten küstah yanıt: Öfkeli bir komşumuz var

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Yunanistan’a yönelik sarf ettiği “Adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye davet ediyorum, latife yapmıyorum, önemli …

10.06.2022
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Aklınızı başınıza alın” restine Miçotakis’ten küstah yanıt: Öfkeli bir komşumuz var

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Yunanistan’a yönelik sarf ettiği “Adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye davet ediyorum, latife yapmıyorum, önemli konuşuyorum. Onları aklını başına alması konusunda tekrar ikaz ediyoruz. Sonu felaket olur” kelamları büyük yankı uyandırdı. Bahis hakkında konuşan Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten küstah bir açıklama geldi. Miçotakis, “İzole olduğu kadar öfkeli de olan bir komşumuz var.” dedi.

Dün Ege’de düzenlenen Efes-2022 Tatbikatı’nı izlemek için bölgeye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, dev tatbikat sonrası açıklamalarda bulundu. Yunanistan‘ın adalarda silahlanma konusunda son bir sefer daha uyardığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye davet ediyorum, latife yapmıyorum, önemli konuşuyorum. Yunanistan‘ı pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden uzak durması, aklını başına alması konusunda ikaz ediyorum” dedi.

“SONU FELAKETLE BİTECEK BİR ÇABA”

Akşam skent aydın haberleritlerinde de toplumsal internet hesabından Türkçe, Yunanca ve İngilizce paylaşımlar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Doğu Akdeniz’de ülkemiz ana karasına 2 kilometre kadarden daha az, Yunanistan‘a ise 600 kilometre kadarden daha fazla aralıktaki Meis Adası için 40 bin kilometre kadarlik deniz yetki alanı talep etmenin manasını memleketler arası topluluğun takdirine bırakıyoruz. Gayrı askerî statüdeki adaların çeşitli tatbikatlara dâhil edilerek NATO ve üçüncü taraf ülkelerin de bu hukuksuzluğa alet edilmeye çalışılması, sonu felaketle bitecek bir gayretin ötesinde manaya sahip değildir.

“AKLINIZI BAŞINIZA ALIN”

Yunanistan‘ı, tıpkı bir asır evvel olduğu üzere pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden, telaffuzlardan ve hareketlerden uzak durması, aklını başına alması konusunda tekrar ikaz ediyoruz. Türkiye, Ege’deki haklarından vazgeçmeyeceği üzere adaların silahlandırılması konusunda memleketler arası mutabakatların kendisine tanıdığı yetkileri gerektiğinde kullanmaktan da geri durmayacaktır.” tabirlerini kullandı.

“İZOLE OLDUĞU KADAR ÖFKELİ DE BİR KOMŞUMUZ VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın paylaşımlarına Yunanistan Başbakan Miçotakis’ten karşılık geldi. Atina Ticaret ve Sanayi Odası Ödül Töreni’nde konuşma yapan Miçotakis, öngörülemeyen bir komşuya karşı ulusal bir miting yapma vaktinin geldiğini vurguladı.

Miçotakis, şunları söyledi: “Avrupa kıtasında bir savaş var, bir yıl evvel düşünülemez bir şey. Eşi görülmemiş bir güç çalkantısı, dünya ticaretinde bir çalkantı var, besin riskimiz var, Avrupa genelinde hane gelirlerini yiyen bir enflasyonumuz var. İzole olduğu kadar öfkeli de olan bir komşumuz var.”

Yunanistan ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.