Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı konut destek paketlerinin detayları belli oldu! Faizler 0,89’dan başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası konut almayı düşünenlere müjde vererek 3 farklı kredi paketi açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanı …

10.05.2022
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı konut destek paketlerinin detayları belli oldu! Faizler 0,89’dan başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası konut almayı düşünenlere müjde vererek 3 farklı kredi paketi açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise dayanak paketlerinin ayrıntılarını toplumsal medyadan paylaştı. Buna nazaran birinci konutunu alacak vatandaşlara yüzde 0,99 faizle, döviz ve altınını satarak konut alacaklara ise yüzde 0,89 faizle 2 milyon liraya kadar kredi verilecek. Üçüncü paket ise inşkent aydın haberlerit kesimine yönelik olacak. İşte ayrıntılar.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile istişareler doğrultusunda “Birinci konutum Konut Finansman Paketi”, “Genişletilmiş Konut Finansman Paketi”, “İnşkent aydın haberlerit Kesimine Özel Kredi Garanti Paketi” olmak üzere 3 tahlil paketi oluşturdu. Hususa ait ayrıntılı bilgilerı Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Twitter hesabından paylaştı.

10 YILA KADAR VADELİ AYLIK YÜZDE 0,99 FAİZLİ KREDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası açıkladığı dayanaklar kapsamında, “Birinci meskenim Konut Finansman Paketi” çerçevesinde, kamu bankalarınca, birinci ve tek konutunu alacak vatandaşlara yönelik olarak, birinci el konutlarda uygulanmak üzere, 2 milyon lira kıymetine kadar konutlar için, 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlanacak. Böylelikle, birinci konutunu alacak vatandaşların uygun maliyetli kredi imkanıyla konuta erişimleri artırılmış olacak.

DÖVİZ VE ALTININI SATARAK KONUT ALANLARA DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ DAYANAĞI

İkinci paket olan ve döviz, altın varlıklarının Türk lirasına dönüşümünü teşvik edecek “Genişletilmiş Konut Finansman Paketi” ile de kamu bankalarınca, birinci ve ikinci el konutları da kapsayacak biçimde, konut bedelinin en az yüzde 50’si 1 Nisan 2022 tarihinden evvel açılmış döviz tevdiat hesaplarının (DTH) veya hurda altının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına (TCMB) satımı ile karşılanması kuralıyla, 2 milyon lira pahasına kadar konutlar için 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi sağlanacak. Böylelikle, vatandaşların uygun maliyetli kredi imkanıyla konuta erişimlerinin yanında halrehberaydin.comzırda yürütülen Liralaşma Stratejisi de desteklenmiş olacak.

İNŞkent aydın haberleriT ŞİRKETLERİNE KREDİ GARANTİ PAKETİ

KOBİ ve KOBİ dışı inşkent aydın haberlerit firmalarının yararlanabileceği İnşkent aydın haberlerit Dalına Özel Kredi Garanti Paketi ile de 1 Mayıs 2022 tarihi prestijiyle taban yüzde 40’ı tamamlanmış ve yüzde 50’si satılmamış inşkent aydın haberlerit projesi sahibi KOBİ ve KOBİ dışı inşkent aydın haberlerit şirketlerinin tamamlanmayan inşkent aydın haberleritlarını tamamlamaları hedefleniyor. Kelam Gelimi Edilen finansman paketi için 20 milyar lira kaynak ayrıldı. Kelam Gelimi Edilen işletmeler bu takviyeden yararlanmak için 1 yıl boyunca konut satış fiyatlarını sabit tutmayı tkent aydın haberlerihhüt edecek, bu fiyatları internet sitesinde kamuoyu ile paylaşacak ve kredi veren kuruluşa bildirecek.

kent aydın haberleri / Merve Hasret Çakır – İktisat

Konut,Kredi,İnşkent aydın haberlerit,Paket,Lira,Finansman Paketi ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Şimdiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.