Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi! Yerli otomobil TOGG için şarj istasyonu hazırlığı başladı

Türkiye’nin yerli arabası TOGG’un bu yılın sonunda birinci seri üretim aracının banttan indirilmesi, gelecek yıl içinde pazara çıkması …

03.04.2022
Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi! Yerli otomobil TOGG için şarj istasyonu hazırlığı başladı

Türkiye’nin yerli arabası TOGG’un bu yılın sonunda birinci seri üretim aracının banttan indirilmesi, gelecek yıl içinde pazara çıkması hedeflenirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla TOGG öncesi şarj istasyonu ağı kurulması için çalışmalar hızlandı. EPDK’nın “Şarj Hizmeti Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlanırken, yönetmeliğe nazaran lisans hiçbir surette devredilemeyecek ve en fazla 49 yıla kadar verilebilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 81 ilin tamamında bin 500’den fazla yüksek süratli şarj istasyonu kurulması talimatının akabinde EPDK, şarj ağı işletmeciliği yapacak şirketlere ait koşulları belirledi. Güç Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) “Şarj Hizmeti Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna nazaran, şarj ağı işletmeciliği EPDK’dan alınan şarj ağı işletmeci lisansı kapsamında yürütülecek.

LİSANS EN FAZLA 49 YILA KADAR VERİLEBİLECEK

Lisans hiçbir surette devredilemeyecek. Lisans en fazla 49 yıla kadar verilebilecek. Lisans mühleti, lisans sahibinin talebi üzerine lisans mühletinin bitiminden başlamak üzere ve öngörülen azami lisans mühleti gözetilmek suretiyle uzatılabilecek.

6 AY İÇİNDE 50 ŞARJ ÜNİTESİ KURULACAK

Şarj ağı işletmecisi, lisansının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde en az 50 adet şarj ünitesinden ve en az 5 farklı ilçedeki şarj istasyonundan oluşacak formda şarj ağını oluşturacak. Şarj ağında yer alan şarj ünitelerinin en az yüzde 5’i ile Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğu altında bulunan otoyollar ve devlet otoyollarında yer alan şarj ünitelerinin en az yüzde 50’sinin DC 50 kilovat (kW) ve üzeri güçteki şarj niteliğinde olması zarurî olacak.

Şarj istasyonunun elektrik gereksinimini karşılamak üzere yenilenebilir güç kaynaklarına dayalı elektrik üretim tesisi ile şarj istasyonu bünyesinde tüketim tesisine bütünleşik elektrik depolama tesisi kurulabilecek. Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 4 ay içerisinde şarj hizmeti sağlayan şahısların durumlarını bu yönetmeliğe uygun hale getirmesi gerekecek.

4.5 MİLYON LİRA SERMAYE KURALI

Şarj ağı işletmeci lisansı edilen talebinda bulunacak hukuksal bireyler için taban sermaye fiyatının 4 milyon 500 bin lira olması kararlaştırıldı. Sabah’ın haberine nazaran şarj ağı işletmeci lisansına ait 2022 yılında uygulanacak olan lisans alma bedeli 300 bin lira, lisans tadili bedeli 14 bin lira ve lisans sureti çıkartma bedeli de 3 bin lira olarak belirlendi.

Lisans,Şarj,Lira ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Şimdiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.