Cumhurbaşkanı Erdoğan, Darbeler ve Demokrasi Söyleşisi’nde konuştu: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ” Tarım, artık devletlerin, atması gereken en kıymetli adımıdır. Petrol filan farklı bir husus ancak tarım …

17.01.2022
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Darbeler ve Demokrasi Söyleşisi’nde konuştu: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ” Tarım, artık devletlerin, atması gereken en kıymetli adımıdır. Petrol filan farklı bir husus ancak tarım, varsa yoksa en kıymetli çıkış yolu. Bizim de bu periyotta tarım üzerindeki yatırımlarımız çok çok farklı olacak.” dedi.Er…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ” Tarım, artık devletlerin, atması gereken en değerli adımıdır. Petrol filan başka bir husus ancak tarım, varsa yoksa en kıymetli çıkış yolu. Bizim de bu periyotta tarım üzerindeki yatırımlarımız çok çok farklı olacak.” dedi.

Erdoğan’ın dün Aydın’da, Adnan Menderes Müzesi’nde gerçekleştirilen Darbeler ve Demokrasi Söyleşisi’ndeki konuşması, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığınca paylaşıldı.

Açılışı vesilesiyle bir ortaya geldikleri Adnan Menderes Müzesi’nin kente, ülkeye ve demokrasiye güzel olmasını dileyen Erdoğan, ülkenin demokrasi tarihinin hem en ulu hem de en hüzünlü sayfasını oluşturan Demokrat Parti ve Menderes devrinin kuşaktan nesile aktarılması gereken ibretlerle bezeli olduğunu belirtti.

Müzeyle merhum Menderes’in çocukluğu, gençliği, siyasi hayatı, 27 Mayıs darbesinde yaşadıkları ve sonrasına ait materyallerin tarihe kazandırıldığını tabir eden Erdoğan, Çine Çayı kenarındaki müzenin, Menderes’in Yassıada’da mahpus olduğu periyotta, özgürlüğüyle bütünleştirerek hasretle yad edildiği bir yerde kurulduğunu söyledi.

Erdoğan, ülkenin bu türlü değerli bir müzeye kavuşmasında emeği geçen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve aile mensupları başta olmak üzere herkese, şahsı ve Türk milleti ismine teşekkür etti.

Cumhuriyet kurulduktan sonra yeni devlet inşa edilirken pek çok zorlukla karşılaşıldığının bir gerçek olduğunu anlatan Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu zorlukların bir kısmı, haksız bir halde tek parti faşizmi elinde milletin kıymetlerine yönelik düşmanlığı kurumsallaştırmanın mazereti yapılmıştır. Özellikle Gazi Mustafa Kemal sonrası devirde CHP, yalnızca zihniyet olarak değil fiilen de faşizmin kıyılarında dolaşan bir parti haline gelmiştir. 2. Dünya Savaşı’nın akabinde kurulan yeni dünya sisteminin akışı içinde geçilen çok partili siyasi hayat, periyodun CHP takımlarının, beklemedikleri bir formda milletin demokrasi ve kalkınma taleplerinin patladığı bir volkana dönüşmüştür. Bu bakımdan Demokrat Parti ve Menderes devri, Türkiye’nin demokrasi ve kalkınma uğraşının en değerli kilometre kadar taşlarından biridir. Tıpkı biçimde 27 Mayıs da ülkemizi bitip tükenmek bilmeyen darbeler, cuntalar, vesayet rezilliğinin içine sokan habis hastalığın birinci atağıdır. Darbe devrinde yaşananlar, birinci gününden idam gününe kadar tüm evreleriyle milletimizin gönlünde onulmaz yaralar açmıştır.”

Menderes’e yeteri kadar sahip çıkamamış olmanın mahcubiyetinin de pek çok bölümün yüreğini burktuğunu söz eden Erdoğan, Şair Arif Nrehberaydin.comt Asya’nın, bu hissiyatını “Tanınmak” şiirinde lisana getirdiğini belirtti ve şiirden dizeler okudu.

“Bu isyankar sükut, milletin kalbinde o denli bir yer etmiştir ki 15 Temmuz’da tanka, topa, silaha bombaya karşı eşi gibisi görülmeyen bir cüretle karşı koymuştur.” diyen Erdoğan, dün kendi siyasi hırsları uğruna ülkeyi Menderes’in idamıyla sonuçlanan bir felakete sürüklemekten çekinmeyenlerin, hala tıpkı sinsilikler peşinde olduğunu lisana getirdi. Erdoğan, şöyle konuştu:

“Dün Menderes ve arkadaşlarına hangi ithamları yapıyorlarsa bugün farklı tabirlerle tıpkı iftiraları bize yöneltiyorlar. Demokrasiden nasibini almamış, ömründe kalkınma heyecanını tadacak eser ve hizmet ortaya koyamamış olanların bu şarlatanlıklarını, milletimizin takdirine bırakıyoruz. Şöyle bir geriye dönüp baktığında, insanın içinden ‘şayet 1960 darbesi olmasaydı Türkiye’nin demokrasi ve kalkınma seyahati hangi istikamette ve hangi süratte sürerdi’ diye sormak geliyor. Sonra 1971 muhtırası ve devamındaki kaos yılları. Akabinde 1980 darbesi ve devamındaki siyasi istikrarsızlık devri. Ardından envai çeşit kılıfla üzerimize salınan terör örgütleri aklımıza geliyor ve ister istemez yutkunup kalıyoruz. Türkiye’yi siyasette, iktisatta, güvenlikte felç etmeyi başına koyanların, bitip tükenmek bilmeyen oyunlarıyla geçen yıllarımızın akabinde üzülmemek mkent aydın haberlerilesef elde değil. Allah’ın yardımı ve milletimizin dayanağıyla son 20 yılda ülkemize kazandırdığımız güçlü altyapı sayesinde bu alçak oyunu bozacak güce, imkana, kabiliyete, kararlılığa sahip olduğumuz bir periyoda girdik.”

Erdoğan, ülkeyi 2023 maksatlarına kavuşturarak dünyanın kıymetli ölçüde 10 iktisadı ortasına soktuklarında en çok da Menderes ve arkadaşlarının ruhlarının huzura ereceğine inandığını aktardı.

Müzede Menderes’in hizmetleriyle alakalı kronolojik haritayı gördüğünde 20 seneyi hatırlamamasının mümkün olmadığını lisana getiren Erdoğan, bölgeyi, Çine Çayı’nın kenarını, yerli ve yabancı turistlerin, bilhassa de demokrasiye, özgürlüklere hasret insanların ziyaret edeceklerini inandığını vurguladı.

Daha sonra kelam alan, küratör Yasin Tütüncü, müzenin konsepti hakkında iştirakçilere bilgi verdi.

Menderes ailesinden Ümran Menderes ise müzenin yapılması münasebetiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Aydın’a hoş bir eser bırakıldığını vurgulayan Ümran Menderes, “Umarım gençlerimiz de buraları gezerler, demokrasi için verilen gayrete şahitlik ederler, buradan bir ders çıkarırlar. Ülkesini seven, ülkesi için çalışan bedelli insanlarımızı rahmetle minnetle anıyorum. Keşke eşim de bugünü görseydi. O da çok memnun olurdu. Çok memnunum, gururluyum. Şükranlarımı iletiyorum.” dedi.

Menderes’in kendi ile birebir ismi taşıyan torunu Adnan Menderes ise dedesini sahiden tanıyan, onun bu ülke için hissettiklerini, ülkülerini, yapmak istediklerini sahiden bilen çok az kişinin olduğunu tabir etti.

Dedesinin anısını yaşatabilecek ve onu genç kuşaklara daha yeterli anlatabilecek ortamların oluşmasının çok kıymetli olduğuna dikkati çeken Menderes, müzenin bu yolda atılmış çok kıymetli bir adım olduğunu bildirdi.

“Her babayiğidin kolay kolay sığdıramadığı yapıtları sığdırdılar”

Erdoğan, daha sonra söyleşiye katılan gençlerin sorularını yanıtladı. Bir gencin, “Hayatı çabayla geçen şahsiyetler, siyasette daha mı başarılı oluyor?” sorusu üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:

“Ben bugün bir şey daha öğrendim. Farklı bir tarifini bilirim. Biz topraktan geldik, toprağa gideceğiz, malum. Alışılmış Menderes merhumun toprak adam olduğunu öğrenmek de enteresan. Aşağıda onun hoş de bir çevirisi var. Malum orada yaşlı bir teyze nasrehberaydin.comtte bulunuyor toprakla ilgili. Menderes merhum da orada çapayla çabucak toprağı eşelemeye başlıyor ve asıl maharetini toprakla buluşmada gösteriyor. Bir oburu de Berin Hanım evlenmeden evvel ‘eğer siyasete gireceksen bu iş olmaz’ diyor. Daha sonra Fethi Okyar nasrehberaydin.comtte bulunuyor. Onun nasrehberaydin.comtini yahut ricasını merhum kıramıyor ve siyasete giriyor.

Siyaset o denli yahut bu türlü inişli çıkışlı bir seyahat. Menderes ve yol arkadaşlarının 10 yıllık başbakanlık periyodu çok çileli geçiyor. 10 yılın içine Türkiye Cumhuriyeti tarihinde her babayiğidin kolay kolay sığdıramadığı yapıtları sığdırdılar. O bizim için adeta bir izdir. Bizler de o izi takip ederek eğitimde, sıhhatte, adalette, emniyette, ulaşımda, tarımda neler yapabiliriz? Tarım, artık devletlerin, atması gereken en kıymetli adımıdır. Petrol filan farklı bir bahis lakin tarım, varsa yoksa en değerli çıkış yolu. Bizim de bu periyotta tarım üzerindeki yatırımlarımız çok çok farklı olacak. Tarımla bir arada Allah nasip ederse Karadeniz’den petrolümüzü çıkardığımız andan itibaren durum çok farklı olacak.”

(Sürecek)

kent aydın haberleri / Mümin Altaş – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.