Cumhurbaşkanı Erdoğan 40. İl Müftüleri İstişare Toplantısı’nda konuştu Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Suriye’de denetimimiz altında bulunan bölgelerdeki okullarda dağıtılmak üzere hazırlanan birtakım kitaplarda …

10.12.2021
Cumhurbaşkanı Erdoğan 40. İl Müftüleri İstişare Toplantısı’nda konuştu Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Suriye’de denetimimiz altında bulunan bölgelerdeki okullarda dağıtılmak üzere hazırlanan birtakım kitaplarda peygamber efendimizin tasviri olarak yorumlanabilecek kimi fotoğrafların yer aldığı tespit edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Suriye’de denetimimiz altında bulunan bölgelerdeki okullarda dağıtılmak üzere hazırlanan birtakım kitaplarda peygamber efendimizin tasviri olarak yorumlanabilecek kimi fotoğrafların yer aldığı tespit edildi. Bunun üzerine kitapların dağıtımı derhal durduruldu.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi‘nde düzenlenen 40. Vilayet Müftüleri İstişare Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, yılda 2 kez düzenlenen ve bugün 40’ıncısı vesilesiyle bir ortada oldukları Vilayet Müftüleri Toplantısı’nın ülke, millet ve Diyanet İşleri Teşkilatı için hayırlara vesile olmasını diledi.

Bu toplantılarda yapılan değerlendirmelerin, paylaşılan deneyimlerin, oluşan birikimin millete ve tüm ümmete daha yeterli hizmet verilmesini sağlamasını dileyen Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığında yürütülen her vazifesi fakat bilhassa de müftülük görevini rastgele bir devlet memurluğu üzere görmediklerini söyledi.

“Diyanet mensupları, imamlarımız, müftülerimiz görevlerini hakkıyla yerine getirmediklerinde Allah göstermesin koskoca bir milletin bu dünyası da öteki dünyası da berbat olabilir. Münasebetiyle bu işin değeri ne makamla ne mevkiyle ne parayla ne şöhretle ölçülür. İslam’ın 1443 yıllık birikimini yeni kuşaklara aktarma sorumluluğunu üstlenmiş takımlar olarak sıkıntı lakin bir o kadar da gururlu bir vazifeniz var. Bin yıllık vatanımız Anadolu’daki varlığımızı da inancımıza sıkı sıkıya bağlı olmamıza borçluyuz. Kaç kuvvetli sınamalardan, kaç büyük tehditlerden geçerek bugünlere gelen milletimizi daima İslam’a olan sarsılmaz bağlılığı ayakta tutmuştur. Ölürsem şehit, kalırsam gazi anlayışıyla Viyana kapılarına kadar dayanan ecdadın Meriç’in doğusuna kadar geri çekilmesinin gerisindeki sebebi de tıpkı yerde aramamız gerekiyor. İşte bu noktada Osmanlı’dan cumhuriyete Diyanet İşleri Reisliği olarak geçen teşkilatımızın değeri ortaya çıkmaktadır.”

Erdoğan, merhum Menderes’in Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bugünkü yapısına kavuşturduğu teşkilatın kurulduğu günden beri ülkede din hizmetlerinin en sahih ve sağlıklı formda yürütülmesini sağladığını tabir etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurumu 2010 yılında müsteşarlık, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile de birebir pozisyona sahip başkanlık seviyesine yükselterek yetkilerini ve misyon alanlarını genişlettiklerini anımsattı.

FETÖ ile çaba

FETÖ rehberaydin.comnet şebekesi ile uğraşta Diyanet İşleri Başkanlığının çok değerli bir yere sahip olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yüce dinimizi kendi karanlık emellerine alet etmeye kalkan herkes artık karşısında İslam’ı ilimle, hikmetle, ferasetle, dirayetle milletimize aktaran teşkilatımızın değerli mensuplarını bulacaklarını bilmektedir. Salgın devrinde teşkilat mensuplarımızın büyük bir uğraş ve özveri ile ifa ettikleri hizmetler takdire şayandır. Bu süreçte din görevliliğinin yalnızca mescitte verilen hizmetlerle sonlu olmadığının, milletimizin hayatının içinde bir pozisyona sahip bulunduğunun herkes tarafından anlaşıldığına inanıyorum. Vilayet müftülerimizin 2021’deki ikinci toplantı konusunu ‘salgın süreci, toplumsal değişim ve diyanet hizmetleri’ olarak belirlenmesini bu bakımdan isabetli görüyorum.

Medyada, bilhassa de toplumsal medyada sıkça karşılaştığımız din görevlilerimize yönelik palavra, iftira, çarpıtma, prestij suikasti emeli taşıyan kampanyaların asla moralinizi bozmamasını istiyorum. Sizlerin vazifesi günlük tartışmaların, bilhassa de provokatif niyetle yürütülen hücumların çok üzerindedir. Bunun için ne olursa olsun kuşatıcı, birleştirici, gönül kazanıcı, teskin edici yaklaşımınızdan taviz vermemelisiniz. Görevinizi aşkla, heyecanla, içtenlikle yürüttüğünüz sürece üstesinden gelemeyeceğiniz hiçbir sıkıntı, kazanamayacağımız hiçbir kalp kalmayacağından emin olun.”

“Kudüs davasını en samimi bizim insanımız savunmuştur”

Erdoğan, İslam dünyasının asırlardır itikadi sapkınlıkların yol açtığı derin acılarla boğuştuğunu lisana getirdi.

Bugün de yakın coğrafyalar başta olmak üzere pek çok yerde emsal sancıların yaşanmaya devam ettiğini anlatan Erdoğan, millet olarak bu problemli süreçlerin üstesinden Allah’ın varlığına ve birliğine olan sarsılmaz inançları ve Hz. Muhammed’e olan derin muhabbetleri sayesinde geldiklerini vurguladı.

Her ne kadar birilerinin, epey bir mühlet, milleti dininden ve diyanetinden uzak tutmak için uğraşsa da başarılı olamadıklarını söyleyen Erdoğan, “Ülkemizin dört bir yanında asırlardır varlığını sürdüren ilim irfan yuvalarına ek olarak ilahiyat fakülteleri ile imam hatip okullarıyla mescitlerimizde verilen hasbi hizmetlerle milletimiz inancına sürekli sarılmıştır. Milletimiz bununla kalmamış, dünyanın neresinde olursa olsun her Müslümanın kederiyle dertlenmiş, İslam’a yönelik her atağa karşı koymuştur. Kudüs davasını en samimi ve en güçlü halde bizim insanımız savunmuştur.” diye konuştu.

Erdoğan, son periyotta özellikle Avrupa’da ortaya çıkan Hz. Muhammed’e yönelik saygısızlıklara karşı en güçlü ve kalbi reaksiyonnin yeniden Türk milletinden yükseldiğini söz etti.

“Norveç’te Kur’an-ı Kerim yırtıldığında insanlarımız nasıl ayağa kalktıysa Danimarka ve Fransa’da peygamberimize hakaret içeren karikatürler yayınlandığında da milletimiz meydanları doldurmuştur.” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

???????”Mkent aydın haberlerilesef misal bir hadise hiç istek etmediğimiz ve beklemediğimiz bir biçimde bizim de başımıza geldi. Suriye’de denetimimiz altında bulunan bölgelerdeki okullarda dağıtılmak üzere hazırlanan kimi kitaplarda peygamber efendimizin tasviri olarak yorumlanabilecek kimi fotoğrafların yer aldığı tespit edildi. Bunun üzerine kitapların dağıtımı derhal durduruldu ve toplanan kitaplar imha edilmek üzere koruma altına alındı. Emsal tasvirlerin yer aldığı ve şimdi basılmamış öteki kitaplar olduğu da belirlendi. Bu kitapları hazırlayanlar ve denetimini ihmal edenler başta olmak üzere yaşanan rezalette sorumluluğu bulunan herkesle ilgili gereken soruşturmalar başlatıldı. Bu türlü bir durumun her ne kadar direkt bilgim dahilinde olmasa bile müteselsil sorumluluk altında bulunduğum bir idarede ortaya çıkmasından ötürü ziyadesiyle hüzünlüyüm. Hiçbir mazereti, izahı olmayacak bu vahim durum konusunda gereğini inşallah süratle yerine getirecek ve sorumlulardan hesap sorulmasını şahsen takip edeceğim. Rabb’im bizleri Rabb’imize ve Peygamber Efendimize karşı yapılan ve yapılabilecek her türlü saygısızlığa ortak olmaktan koruma eylesin. Bu türlü bir saygısızlığa ortak olarak dünyamızı da ahiretimizi de berbat etmekte bizleri korusun.”

“Yeryüzünün süsü mescitler olduğu üzere mescitlerin süsü de cemkent aydın haberlerittir”

Erdoğan, Mescitler Haftası vesilesiyle yayımladığı iletisinde da tabir ettiği üzere Mescid-i Nebi’nin birinci mescit ve birinci karargah olarak Medine’de inşasından bugüne mescitlerin ebediyen hayatın merkezinde yer aldığını aktardı.

Müslümanların bu yerlerde cem olduğunu, birleştiğini, bütünleştiğini, birebir safta kalplerini birbirine kenetlediğini, hiçbir sınıf, hudut, uzaklık, renk, lisan ve ırk tanımayan crehberaydin.comnşümul ümmet kavramının daha öncesindea mescitlerde beden bulduğunun altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Birliğimizin, Müslümanlığımızın nişanesi olan mescitlerimize sahip çıkmak, onları ihya ve imar etmek temel misyonlarımızdan biridir. Mescitleri imar etmenin yolu ise buraları tekrar eğitimin, dayanışmanın, paylaşmanın, ilim ve irfanın, kısacası hayatın merkezleri haline getirmekten geçmektedir. Yeryüzünün süsü mescitler olduğu üzere mescitlerin süsü de cemkent aydın haberlerittir. Bilhassa gençlerdir. Çocuklarımızın sevinciyle, gençlerimizin heyecanıyla, piri fanilerimizin deneyimiyle, bayanlarımızın nezaket ve hüneriyle dolmayan bir cami mahzun ve öksüz kalmış demektir. Çocuklarımızı, özellikle da gençlerimizi mescitlerle ne kadar kucaklaştırır, onlara ne kadar şuur ve kimlik kazandırabilirsek geleceğimize o derece inançla bakabiliriz. Birebir durum, Avrupa başta olmak üzere vatandaşlarımızın ağır olarak yaşadığı yurt dışındaki yerler için de geçerlidir. Bu bakımdan caminin toplumsal hayattaki rolünü güçlendirecek çalışmalara yük vermeliyiz.

Erdoğan, din vazifelilerinin işinin yalnızca namaz kıldırmak, cenaze kaldırmak, mevlit okutmak olmadığını aktardı.

Asıl sorumluluklarının, insanların kalbini ve zihnini Allah sevgisi, peygamber sevgisi ve imanın asıllarıyla aydınlatmak olduğunu lisana getiren Erdoğan, “Peygamberlerin varisleri olarak gördüğümüz din görevlilerimizin çabalarıyla inşallah bunu başaracağımıza inanıyorum. Kimi bilgisiz, kimi gafil, kimi hain birilerinin insanlarımızın zihnini bulandırmasına, gönlünü çelmesine, tertemiz hislerini istismar etmesine de lakin bu halde mahzur olabiliriz.” dedi.

Toplantıda, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş da hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıya katılan vilayet müftüleri ve Din İşleri Yüksek Şurası üyeleri ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ana binası önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

kent aydın haberleri / Mümin Altaş – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.