COVİD 19 diş hastalıklarını tetikliyor

Uzmanlar, COVİD 19 geçiren hastaların büyük kısmında diş rahatsızları meydana geldiğine dikkat çekti. Uzmanlar, COVİD 19 geçiren hastaların …

24.12.2021
COVİD 19 diş hastalıklarını tetikliyor

Uzmanlar, COVİD 19 geçiren hastaların büyük kısmında diş rahatsızları meydana geldiğine dikkat çekti.

Uzmanlar, COVİD 19 geçiren hastaların büyük kısmında diş rahatsızları meydana geldiğine dikkat çekti. Diş Doktoru Berna Yarımağa Temizel, COVİD geçiren hastaların bir birçoklarında diş sorunlarının artması, önemli diş eti kanamaları ve kayıpları, güzelleşmeyen enfeksiyonlar ve buna bağlı diş kayıpları yaşandığını belirtti.

Diş ve diş hastalıkları uzmanları, pandemi sürecinde en çok bakımı ve sıhhat denetimi ihmal edilen dişler için her yaş kümesine altın tavsiyelerde bulundu. Son iki yıldır baş gösteren korona virüs pandemisi sebebiyle insanların ağız ve diş denetimlerini önemli manada aksattığını belirten Diş Doktoru Berna Yarımağa Temizel, “2021 pandemi ve toplumsal medya sebebiyle estetik dertlerin arttığı bir yıl oldu. Kontrolsüzlük devam ederse önümüzdeki yıl işlevsel telaşlar da baş gösterebilir” dedi.

Sağlıklı dişler için değerli tavsiye ve ikazlarda bulunan Diş Doktoru Temizel, çocuklara da nizamlı denetim alışkanlığının kazındırılması gerektiğini söyledi. Temizel, hoş ve dikkat cazibeli dişler için sağlıklı beslenme, ağız bakımı alışkanlığı, sigaradan uzak durmak ve tertipli diş tabibi denetimi üzere dört ögenin her yaştan her insanın önceliği olması gerektiğini tabir ederek, “Sonrasında bir muhtaçlık varsa gülüş tasarımı hasta ve tabip ortasındaki inançlı ve ortak kararlarla planlanmalı” diye konuştu.

“ESTETİK TASALARA İŞLEVSEL DERTLER DA EŞLİK EDECEK”

Pandemi devrinde toplumsal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte 2021 yılının en çok estetik dertlerin arttığı bir periyot olduğuna işaret eden Temizel, “Önümüzdeki yıl işlevsel telaşlar da eşlik edecek. Koronavirüs ve pandemi sürecinde insanların ağız ve diş denetimlerini önemli manada aksattığı bir periyot oldu. Biz bunun sonucu olarak diş kırıkları, büyümüş çürükler ve kaybedilme durumuna gelmiş dişlere sahip çok fazla hasta olarak gördük aslında. Ancak en fazla diş sıkma yahut gıcırdatmaya bağlı kayıplar görüyoruz. Tavsiyem bir belirti beklemeden diş tabibi kontrolü” sözlerini kullandı.

COVİD GEÇİREN HASTALAR DAHA DİKKATLİ OLMALI

Koronavirüsün her geçen gün uzun vadede tesirlerinin karşımıza çıktığına dikkat çeken Berna Yarımağa Temizel, “Bulaşma yolu ağız ve burun olan bu virüs için doğal ki ağız bakımı çok değer taşımakta. Covid geçiren hastalarımın diş sorunlarının arttığını, önemli diş eti kanamaları ve kayıpları, güzelleşmeyen enfeksiyonlar ve buna bağlı diş kayıpları olduğunu gördüm. Yapılabilecek tek şey, bu durumda tertipli diş doktoru takviyesidir. Diş doktorunuz size diş ve diş eti sıhhatiniz konusunda eğitim verecektir” diye konuştu.

(Süleyman Aydın/rehberaydin.com)

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.