Çizer Dağıstan Çetinkaya, Ruberu Söyleşileri’ne konuk oldu Açıklaması

BEYOĞLU, İSTANBUL (kent aydın haberleri) – Ruberu Söyleşileri’ne konuk olan karikatürist Dağıstan Çetinkaya, çizime başlama öyküsünü ve izlenime …

20.01.2022
Çizer Dağıstan Çetinkaya, Ruberu Söyleşileri’ne konuk oldu Açıklaması

BEYOĞLU, İSTANBUL (kent aydın haberleri) – Ruberu Söyleşileri’ne konuk olan karikatürist Dağıstan Çetinkaya, çizime başlama öyküsünü ve izlenime sunulacak standını anlattı. Beyoğlu’nun Galata semtinde yer alan Ruberu Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen aktifliğe ebru sa…

BEYOĞLU, İSTANBUL (kent aydın haberleri) – Ruberu Söyleşileri’ne konuk olan karikatürist Dağıstan Çetinkaya, çizime başlama öyküsünü ve izlenime sunulacak standını anlattı.

Beyoğlu‘nun Galata semtinde yer alan Ruberu Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen aktifliğe ebru sanatkarı Hikmet Barutçugil, Özden Aydın ve Murat Kösemen’in de ortasında bulunduğu sanatseverler katıldı.

Söyleşiyi yöneten, galerinin kurucusu ve sanat tarihçisi İsmail Erdoğan, Ruberu Sanat Galerisi’nin isminin “Yüzyüze” manasına geldiğini belirterek, “Kafamda hayalini kurduğum şey buydu, çok şükür o da gerçekleşti.” dedi.

Galeride gerçekleştirilen söyleşilerin usta sanatkarlarla genç isimleri bir ortaya getirdiğini lisana getiren Erdoğan, Dağıstan Çetinkaya’nın sanatseverlerle buluşmayı bekleyen “Metamorfoz” isimli standına ait, “Üzerine yıllarca koza örmüş bir kelebeğin kozadan dışarıya sıçrayışını seyredeceğiz.” sözünü kullandı.

“Duygularımı çizgiyle kağıda dökerek anlatıyordum”

Çizer Dağıstan Çetinkaya, profesyonel olarak karikatür çizmeye başlamadan evvel dahi tahminen farkında olmadan kendisini çizgilerle tabir ettiğini belirterek, “Mesela bir arkadaşa sinirlendiğim ya da bir olay karşısında sevindiğim vakit bunu yazıya dökmek yerine hislerimi çizgiyle kağıda dökerek anlatıyormuşum.” diye konuştu.

“Elinizde bir tohum varsa bunu toprağa atmadığınız vakit değerini bilemezsiniz. Yani ne tohumu olduğunu bilemezsiniz. Mkent aydın haberlerilesef Anadolu’da bu türlü bir anlayış yok. Yani hoş sanatlara, resme yahut müziğe ilginiz varsa bunun biraz hor görülen bir tarafı var.”

Usta çizer, İstanbul’a erken yaşlarda gelmesiyle, Babıali’de insanların sanat ve edebiyatı bir transfer lisanı olarak kullandıklarına ve bunu aile geçindirecek bir meslek hayatına dönüştürebildiklerine şahit olduğunu aktararak, “Bu manada İstanbul çok ufuk açıcı bir yer oldu benim dünyamda ve bir noktadan sonra öbür mesleği bırakıp çizgiye yöneldim.” değerlendirmesini yaptı.

“Zaman içinde kendime bir koza ördüğümü fark ettim”

Profesyonel olarak 1988’de çizerliğe başladığını ve uzun yıllar boyunca piyasanın dayattığı ve sipariş ettiği işleri yaptığını aktaran Çetinkaya, şunları söyledi:

“Çizginin farklı kategorilerinde üretimler yaptım. Keyifli miydi? Evet keyifliydi. Geliştiriyor muydu beni? Evet geliştiriyordu. Lakin bu benim içimden gelerek, hislerimi söz ettiğim bir şey değildi. Vakit içinde bu formda kendime bir koza ördüğümü fark ettim. Standımın isminin ‘Metamorfoz’ olmasının sebebi de bu. Son 4-5 yıl içerisinde yaptığım işler birilerinin bana siparişiyle değil, farklı alan, kategori ve güçlerle yaptığım çalışmalar.”

Dağıstan Çetinkaya, sanatkarın hayatın içerisinde iç dünyasında farkında olmadan sancılar yaşadığını belirterek, bu sorgulamalar sonucunda yaşanmışlıkların kendi ırmağını bulduğu değerlendirmesini yaptı.

Fotoğraf yerine karikatürü tercih etmesinin nedeninin sıkça sorulduğuna değinen Çetinkaya, şunları ekledi:

“İnsanların başında soru işaretleri atmak aslında. Zira benim karikatürlerime bakarak 10 kişi yorum yapıyorsa 10’u da farklı yorum yapıyor. Bu bana nazaran bir zenginlik. Ben 10 tane insanın başında farklı pencere açabilmişsem emelime ulaşmışım demektir. Sanatın zenginliği tam da bu, ben motamot bir şey anlatmaya çalışsam o zati sanat olmayacak, dayatma olacak. Kendi fikrimi velev ki yanlışsız bile olsa karşı tarafa birebir aktarıyorsam, bunun içinde biraz dayatma vardır. Ancak ben o denli soru işaretleri atıyorum ki, beşerler onu sorgulayarak ve içselleştirerek buluyor.”

kent aydın haberleri / Ahmet Esad Şani – Son Dakika Haberleri

Hikmet Barutçugil, Özden Aydın, Metamorfoz, Beyoğlu, Yeni, Haber

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.