Çığ şehitleri 13.yılında Zigana dağında anıldı

GÜMÜŞHANE (rehberaydin.com) – – Çığ şehitleri 13.yılında Zigana dağında anıldıTEDAK Lideri Aydın Atasoy: “13 sene oldu hala acımız içimizde; ne o …

24.01.2022
Çığ şehitleri 13.yılında Zigana dağında anıldı

GÜMÜŞHANE (rehberaydin.com) – – Çığ şehitleri 13.yılında Zigana dağında anıldıTEDAK Lideri Aydın Atasoy: “13 sene oldu hala acımız içimizde; ne o arkadaşlarımızı unutacağız ne acımızı unutacağız” Gümüşhane Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Mücahit Atalay : “Temenni ediyor…

GÜMÜŞHANE (rehberaydin.com) – – Çığ şehitleri 13.yılında Zigana dağında anıldı

TEDAK Lideri Aydın Atasoy:

“13 sene oldu hala acımız içimizde; ne o arkadaşlarımızı unutacağız ne acımızı unutacağız”

Gümüşhane Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Mücahit Atalay :

“Temenni ediyoruz ki bu türlü bir elim kazayla bir daha karşı karşıya kalmayız”

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane‘nin Torul ilçesi hudutlarındaki Zigana Dağında 13 yıl evvel yaşanan çığ faciasında hayatını kaybeden 10 tabiat tutkunu düzenlenen merasimle anıldı.

Türkiye’yi ve dağcılık topluluğunu yasa boğan şanssız kazanın akabinde her yıl hayatını kaybedenler için düzenlenen anma programları kapsamında Zigana dağında yürüyüş ve anma aktifliği düzenlendi.

Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü ve Gümüşhane Dağcılık ve Tabiat Sporları Kulübü tarafından gerçekleştirilen tertibe Jandarma Arama Kurtarma üyeleri, çığ felaketinde hayatını kaybedenlerin yakınları katıldı.

“13 sene oldu hala acımız içimizde. Ne o arkadaşlarımızı unutacağız ne acımızı unutacağız”

GÜDAK Lideri Mustafa Akbulut’un tüm şehitler için Kur’an-ı Kerim okuyup dua yaptırdığı aktiflikte konuşan TEDAK Lideri Aydın Atasoy, “Bu elem dolu felaketin yıldönümünde acımızı paylaşmak için buraya geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyoruz. Bundan 13 yıl evvel 25 Ocak 2009 tarihinde TEDAK kulübü olarak tekrar Zigana’ya yürüyüş yapmıştık. O gün Kadırga’ya hakikat gidecektik. Yarım skent aydın haberlerit yürüdükten sonra güneş görmeyen kuytu bir yerde yürürken çabucak üstünden gelen kar yarılarak çığ oluşturdu ve bu olayda 10 arkadaşımızı kaybettik. Çığ sonrasında bütün Türkiye buraya aktı, devletimizin tüm kurumları buradaydı ama çığ altında kalanları kurtaramadık. O gün bize yardımcı olan herkese teşekkür ediyoruz. Onların tek gayesi burada hoş bir yürüyüş yapmaktı. 13 sene oldu hala acımız içimizde. Ne o arkadaşlarımızı unutacağız ne acımızı unutacağız. Allah’tan rahmet diliyoruz hepsine” dedi.

“Temenni ediyoruz ki bu türlü bir elim kazayla bir daha karşı karşıya kalmayız”

Gümüşhane Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Mücahit Atalay ise 13 yıl evvel burada yürüyüş fkent aydın haberleriliyeti gerçekleşirken elim bir çığ hadisesi sonucunda bu dağlara sevdalı 10 dağcıyı kaybettiklerini hatırlatarak, “Bir defa daha burada olayın şahitleriyle birlikte acılarını paylaşıyoruz. Dağcılık topluluğuna tekrar başsağlığı diliyorum. Zigana coğrafyası yazıyla kışıyla süper bir coğrafya. Bu tıp elim bir hadisenin burada gerçekleşmesi üzücüydü. Temenni ediyoruz ki bu türlü bir elim kazayla bir daha coğrafyamızda, hiçbiryerde karşı karşıya kalmayız. Bu dağlara sevdalı olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz” diye konuştu.

Gümüşhane’nin Torul ilçesi sonlarındaki Zigana Dağı’nda 25 Ocak 2009 tarihinde meydana gelen çığ olayında tabiat yürüyüşüne çıkan Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü üyesi 17 kişi çığ altında kalmış, olayda Hüsniye Sarıbıyık, Hasan Ali İsaoğlu, Burçak Sevim, Hüseyin Karaosmanoğlu, Erhan Terzi, Dr. Dursun İnan, Hasret Timurcuoğlu, Gülhanım Piyale, Yasemin Aktaş ve Dr. Davut Akdeniz hayatını kaybetmişti.

aydın haberleri / Recep Ergin – Son Dakika Haberleri

Mücahit Atalay, Toros Dağları, Gümüşhane, Aydın, Şimdiki, Haber

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.