CHP Parti Sözcüsü Öztrak, MYK toplantısına ilişkin açıklama yaptı Açıklaması

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Bankasının (MB) iki rehberaydin.comlede 1,5 milyar dolar satmasına karşın dolar …

07.12.2021
CHP Parti Sözcüsü Öztrak, MYK toplantısına ilişkin açıklama yaptı Açıklaması

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Bankasının (MB) iki rehberaydin.comlede 1,5 milyar dolar satmasına karşın dolar kurunun hala 14 lira hududunda olduğunu söyledi.

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Bankasının (MB) iki rehberaydin.comlede 1,5 milyar Dolar satmasına karşın dolar kurunun hala 14 lira hududunda olduğunu söyledi.

CHP Merkez İdare Konseyi (MYK), Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantıya ait açıklamada bulunan Parti Sözcüsü Öztrak, dün vefat eden eski Genel Lider Yardımcısı Emel Yıldırım’a Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi. Tekrar bugün Türkiye’nin önde gelen iktisatçılarından Prof. Tuncer Bulutay’ın ömrünü yitirdiğini büyük bir hüzünle öğrendiklerini belirten Öztrak, Bulutay’a da Allah’tan rahmet diledi.

Devlette idare krizinin Türkiye’yi buhrana sürüklediğini ileri süren Öztrak, “Tek adam vesayet rejimi, ulusal paramızı pul etti. Erdoğan şahsım hükümeti milletimizi pahalılığa, işsizliğe ezdirdi. Artık tüm hali hazırda görülenin müsebbipleri sebep oldukları buhrana kılıf bulmaya uğraşıyor. Faiz yerine yatırım temelli iktisat modeli getireceklermiş. 20 yıldır bu ülkeyi kim yönetiyor? Bu ülkeyi 20 yılda, bu hale kim getirdi?” dedi.

Bugünkü MYK toplantısında tüm bu mevzuları ve devletteki idare krizinin her geçen gün biraz daha harladığı buhranı değerlendirdiklerini vurgulayan Öztrak, idarenin “beceriksizliği ve liyakatsizliğinin” ülkede ağır bir inanç krizine ve buhrana yol açtığını argüman ederek, derhal seçim yapılması gerektiğini savundu.

CHP’nin Mersin mitingine değinen Öztrak, “Milletin sesi, Mersin’den yükseldi. ‘Hemen seçim’ talebi Türkiye’nin dört bir yanından duyuldu. Erdoğan, elbette bunu duymazdan gelmeye kalktı. Ancak bu ses o kadar güçlüydü ki gözü, kalbi mühürlenmişler dışında herkes gördü. Milletimiz, Mersin’den ‘Patates, soğan güle güle Erdoğan’ diyerek iletisini çok net verdi. Biz diyoruz ki ‘artık geliyor, gelmekte olan.’ O sandık bugün yarın gelecek ve milletimiz kendi kararıyla bu zulümden kurtulacak.” görüşünü aktardı.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) sıradan bir Meclis olmadığını ve Gazi bir Meclis olduğunu hatırlatan Öztrak, şöyle devam etti:

“Ama ucube şahsım idaresi, işbaşına geldiğinden bu yana Meclis’i, milletvekillerinin iradesini her gün biraz daha kuşatmaktadır. Son genel seçimlerde, 11 milyon 354 bin 190 yurttaşımızın oyunu almış ana muhalefet Partisinin Genel Lideri, yanında milletvekillerinden oluşan bir heyetle 3 Aralık 2021 tarihinde TÜİK’e gittiğinde yaşananlar, bunun en son örneğidir. Herhalde oraya çay, kahve içmek için gidilmedi. Taban ücretlinin, emeklinin, memurun, personelin yani en az 40 milyon insanımızın geçiminde, en temel belirleyici olan enflasyon hesaplarındaki, bariz makyajları sorgulamak için gidildi. Lakin o gün demokrasi tarihimize, kapkara bir leke olarak geçti. Sarayın kibirlisinin talimatıyla TÜİK Lideri, kurumun kapılarını, ana muhalefet partisinin genel liderine ve milletvekillerine kapattı.

Sarayın kibirlisi Erdoğan, ‘Devlet kurumlarının, milletvekillerine, ana muhalefet partisi başkanına, hesap verme sorumluluğu yok’ dedi. ‘O kurumlar, yalnızca bana hesap verir’ dedi. Beyefendi, milletvekilleri her yere girer ve millet ismine hesap sorar. Gerekirse gelir sarayda sana da hesap sorar. Milletvekiline, ana muhalefet partisi genel liderine, bürokrasinin kapılarını kapatmak, milletin hakkını, hukukunu inkar etmektir. Ulusal iradeyi yok saymaktır. TBMM’nin yetkilerini gasbetmektir.”

Sessiz kalmasından ötürü Meclis Lideri Mustafa Şentop’a da tepki gösteren Faik Öztrak, “Tüm milletvekilleri bilmelidir ki bugün muhalefet milletvekillerine devletin kapılarını kapattıran kibir abidesi, yarın onları da devlet kapısından içeri almayacaktır. Buradan bir defa daha söyleyelim. Hükümet, bütün idare sistemlerinde vardır. Fakat muhalefet yalnızca demokrasilerde olur. Erdoğan’a tavsiyemiz muhalefetin kıymetini, kuvvetler ayrılığının kıymetini bir an daha öncesinde idrak etmesidir.” diye konuştu.

Döviz kurundaki yükseliş

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Türk Lirası’nın dolar ve avro karşısındaki bedeli kaybının nedenini “dış güçler” olarak açıklayanlara ise tepki gösterdi. Fiyat etiketlerinin her gün, her skent aydın haberlerit değiştiğini sav eden Öztrak, “Bu buhran bal üzere ekonomiktir. Bal üzere iç güçlerin üretimidir. Sorumlusu da Erdoğan şahsım idaresidir.” dedi.

TÜİK”in açıkladığı enflasyonu ile milletin hissettiği ve yaşadığı enflasyon ortasında dağlar kadar fark olduğunu vurgulayan Öztrak, şöyle devam etti:

“Bağımsız iktisatçılardan oluşan enflasyon araştırma kümesine nazaran ülkemizde enflasyon yüzde 60’a dayanmış. Tekrar İstanbul Büyükşehir Belediyemize bağlı İstanbul Kalkınma Ajansı, İstanbul’da hayat maliyetlerindeki artışın yüzde 50’yi aştığını söylüyor. Milletten yükselen feryatlar da hayat pahalılığının ne olduğunu gösteriyor. Lakin TÜİK, ‘enflasyon yüzde 21’ diyor. Gerçek enflasyon ile TÜİK’in enflasyonu ortasında iki buçuk, üç kat fark var. TÜİK’in bu yaptığı 30 milyon kayıtlı-kayıtsız çalışan işçimizin, 12 milyon emekli, dul ve yetimin ve hali hazırda görülenin tüm aile bireylerinin haklarının, saray tarafından gasbedilmesi demektir. Bunun ismi ‘kul hakkı’ yemektir. Genel Liderimiz, gasbedilen bu kul hakkının hesabını sormayacak da neyin hesabını soracak? Erdoğan sıkılmadan, ‘İnsan utanır, insan davet edilmediği yere gitmez’ diyor.

Asıl utanmazlık nedir biz söyleyelim. ‘Bu can bu ciltte kaldığı surece, papazı vermem’ diye, millete caka satıp, papazı özel uçakla ABD Lideri’nin Oval Ofisi’ne, bir gecede göndermektir. Asıl utanmazlık, kendisine ‘aptal olma’ diye mektup yazan, bir ülke liderinin hızına o mektupları çarpmak yerine, bir kare fotoğraf çektirip caka satmak için ayağına koşmaktır. Asıl utanmazlık, bir öteki ülkenin uçakları İdlib’de 36 askerimizi şehit ettiğinde bunun hesabını sormamaktır. O ülke liderinin saray kapılarında dakikalarca bekletilmektir. Bunu da o ülkenin resmi televizyon kameralarının kronometre kadar tutarak çekmesine müsaade vermektir.”

Faik Öztrak, “Bu ülkede asıl utanmazlık, evvel, ‘Ekonominin kitabını yazdık’ deyip, sonra ekonomiyi batırınca, ‘Çin işi, Japon işi yeni iktisat modeli getiriyoruz’ demektir. Asıl utanmazlık, paramızı pul ederek, milletimizi fakruzarurete sürükleyerek, atadan dededen kalan son gümüşleri de Körfez pirlerine, yok değerine pazarlamaya kalkmaktır. Bu ülkede asıl utanmazlık, dün 15 Temmuz’un finansörü olmakla suçladıkları, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Veliaht Prensinin ayağına bu gün 10 milyar dolar getirecek diye turkuaz halı sermektir.” diye konuştu.

84 milyonluk ülkenin, “organize bir cehaletin deneme tahtasına dönüştürüldüğünü” ileri süren Öztrak, Çin bile ucuz emeğe dayanan modelden vazgeçerken, iktidarın Avrupa Birliği (AB) ile tam üyelik müzakere masasına oturmuş Türkiye’yi “ucuz emek” ülkesi yapmayı önerdiklerini söyledi.

Türk Lirası’nın üç ayda, dolar karşısında yüzde 39, Bulgar Levası karşısında yüzde 36, Pakistan Rupisi karşısında yüzde 36 ve Taliban idaresindeki Afganistan’ın para ünitesi Afgani karşısında bile yüzde 29 bedel kaybettiğini aktaran Öztrak, “Şimdi dışarıdan para bulmak için yok değerine neyimiz var neyimiz yok satacaklar. Buna da ‘yeni iktisat modeli’ diyecekler.” değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “6 ayda işler düzelir” dediğini aktaran Öztrak, şunları kaydetti:

“Bu işler bu kadar kolay mı? Döviz kuru, en istikrarsız ülke olduk. Kurlardaki inanılmaz oynaklık nedeniyle kimse fiyat veremez oldu. İşte tıbbi crehberaydin.comz satıcıları artık hastanelere mal vermemeye başladı. İthalatçı da ihracatçı da ne yapacağını şaşırmış vaziyette. Paramızın gerisinde duracak rezervlerimiz var mı? O da yok. 26 Kasım itibariyle net rezervlerimiz, 34,5 milyar dolar eksi bakiye veriyor. Merkez Bankasının kasası şu anda tek sente muhtaç lakin Merkez Bankası, dolar kurunu 13 lira 80 kuruşta tutmak için döviz satıyor. Kur için düzey işaret ediyor. Artık soruyoruz, Merkez Bankası kimin dövizini satıyor? Yabancı ülkelerden SWAP’la emanet alınan dövizleri mi? Ticari bankaların kendisine emanet ettiği, dövizleri mi? Yoksa milletin mevduatlarından kesilen, emanet döviz munzam karşılıklarını mı satıyor? Merkez Bankası, olmayan rezervlerinden, iki rehberaydin.comlede 1,5 milyar dolar sattı. Sattı da ne oldu? Hiçbir şey. Dolar hala 14 lira hududunda. Faizler düştü mü? TCMB’nin fonlama faizi kasımdan bu yana, 18’den 15’e çekildi. Lakin tıpkı devirde 2 yıllık referans tahvil faizi, 18’den 21’e, 5 yıllık tahvilin faizi ise 19’dan 23’e çıktı. Faiz düşecek diyenler, uzun vadeli faizleri sıçrattı.

Bu ülkede aklı başında hiç kimse, Faizin yüksek olmasından memnun olmaz. Lakin faizleri düşürmenin yolu ve formülü belirlidir. Faizlerin düşmesi, enflasyon beklentilerinin gerilemesine, itimadın artmasına, risk priminin düşmesine bağlıdır. Bugün bu ülkede hükümet, enflasyon beklentilerini düzeltecek, risk primimizi düşürecek hangi adımları attı? ‘Çin modeli uygulayacağım’ diyen Erdoğan, iktisada Çin azabı yapıyor. Milletimizi her geçen gün daha da yoksullaştırıyor.”

“Dün Meclis kürsüsünde milletin gür sesi vardı”

Öztrak, açıklamalarının akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“İYİ Parti Genel Lider Yardımcısı Koray Aydın’ın CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun muhtemel cumhurbaşkanlığı adaylığına ait açıklamaları oldu. Dün de Meclis Genel Konseyi’nde adaylık tartışması yaşandı. Hem Koray Bey’in kelamları hem de Meclis’teki tartışmalar hakkında sizin yorumunuz nedir?” sorusuna Öztrak, “Genel Liderimizin Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı hakkındaki görüşleri artık kamuoyuna mal olmuştur. Hali̇ Hazırda Görüleni̇n üzerine yorum yapmak gereksizdir. Genel Liderimizin açıklamaları nettir, tevil götürmez.” karşılığını verdi.

“Genel Liderin dün bütçe görüşmelerinde konuşması çok ses getirdi. AK Parti milletvekillerini de çok kızdırdı. Siz bu konuşmayı ve AK Partili vekillerin öfkesini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine Öztrak, şöyle konuştu:

“Dün Meclis kürsüsünde milletin gür sesi vardı. CHP ve CHP’nin Genel Lideri daima halkımızın ortasındadır. Milletimizin kaygılarını birinci ağızdan dinlemektedir. Cumhur koalisyonu artık milletin ortasına fakat tebdili kıyafetle çıkabilmektedir. Mersin mitingimizdeki görünüm, cumhur koalisyonu istikrarını büsbütün bozmuştur. Gerçekler acıdır, gerçekler acıtır.

AK Parti milletvekilleri de bu ülkede yaşıyor. Markette pazarda milletimizin yaşadıklarını görmüyorlar mı? Milletin kederlerine deva bulunmasını onlar da bekliyor. Lakin saray milletin sıkıntısına derman olamadıkça kahırları artıyor. Onlar da artık sarayın metal yorgunu olduğunu kabul ediyorlar. Kedere derman olamayacağını kabul ediyorlar. Onun için Genel Liderimizin bu gerçekleri tabir eden kelamlarına kızıyorlar. Biz daima ‘seçim, seçim, seçim’ diyoruz. Genel Liderimiz, doğruları söylüyor. AK Parti milletvekillerinin bu doğrulara kızmak yerine gereğini yapmaları gerekiyor.”

kent aydın haberleri / Barış Gündoğan – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.