CHP Grup Başkanvekili Özel, gündemi değerlendirdi (2)

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın stokçuluk yapanlara ait kelamlarına, “Bir ülkede stokçuluk varsa iktisat …

08.12.2021
CHP Grup Başkanvekili Özel, gündemi değerlendirdi (2)

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın stokçuluk yapanlara ait kelamlarına, “Bir ülkede stokçuluk varsa iktisat berbat yönetiliyor, fiyat istikrarı yok demektir.

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın stokçuluk yapanlara ait kelamlarına, “Bir ülkede stokçuluk varsa iktisat makus yönetiliyor, fiyat istikrarı yok demektir. Malı piyasada az yapan da malın fiyatını fahiş yapan da berbat iktisat idaresidir.” cevabını verdi.

Özel, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar ziyareti sonrası yaptığı açıklamaları kıymetlendirdi.

İktidarın, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün finansörü olarak suçladığı Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) bugün ekonomik meselelerden kurtuluşun adresi olarak gördüğünü savunan Özel, “iktidarın BAE ve Katar tarafından dolarla terbiye edildiğini” tez etti.

BAE’ye Aselsan ve Havelsan paylarının yahut tamamının satılacağı tarafında haberler bulunduğunu anımsatan Özel, şimdi yalanlanmayan bu bahsin bütçe görüşmelerinde ilgili bakanlar tarafından açıklığa kavuşturulması gerektiğini belirtti. Özel, “Düşünün ki Türkiye’de darbeye finansör olmuş birileri, Havelsan ve Aselsan üzere alabildiğine stratejik, kıymetli ve ulusal güvenlik açısından kritik kurumlarda parayı masaya basıyor ve gidip incelemeye başlıyorlar. Oralarda önümüzdeki periyotlarda öğreneceğimiz işbirlikleri, pay devranları ve el değiştirmeler. Bu hale düştüğümüze inanamıyoruz, bu hale düşmekten utanç duyuyoruz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Avrupa Birliği’nin Kavala ile Demirtaş ile şununla bununla ilgili aldığı kararları tanımıyoruz.” kelamlarını aktaran Özel, bu açıklamalar nedeniyle AB ülkelerinden yatırım gelmediğini savundu. Volkswagen’in Manisa’da fabrika açma planını, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kuru inadı” nedeniyle iptal ettiğini tez eden Özel, “Şimdi eldeki Volkswagen’i kaçırmaktan, eldeki Aselsan ve Havelsan’ı BAE’ye kaptırma noktasında geldik.” kelamlarını sarf etti.

Elindeki haritayı basın mensuplarına gösteren Özel, Katar’ın Türkiye’yi dolarla terbiye ederken öte yandan Kıbrıs Rus Kesiti ile Akdeniz’de petrol aramaya yönelik kontrat imzalamasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın stokçulara ait kelamlarını de aktararak, Erdoğan’ın bu bahiste son 4 yılda tekraren açıklama yaptığını lakin rastgele bir yaptırıma gidilmediğini savundu. Dünyanın en âlâ ekonomilerinin Hristiyan ülkelerde olduğunu ve buralarda stokçuluk bulunmamasının haramdan korkmalarından kaynaklanmadığını söyleyen Özel, “Bir ülkede stokçuluk varsa iktisat berbat yönetiliyor, fiyat istikrarı yok demektir. Malı piyasada az yapan da malın fiyatını fahiş yapan da berbat iktisat idaresidir. Bir ülkenin başbakanı, Cumhurbaşkanı 20 yıldır ülkeyi yönetecek, o ülkede 20 yıl sonra stokçuluk baş gösterecek, o da stokçuyu amaç gösterecek. Maksat, hatalı, sorumlu sensin.” sözlerini kullandı.

“Tek kişilik dev kadro”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin Mersin mitingine ait toplumsal medya paylaşımına yönelik değerlendirmesine ise Özel, “Erdoğan’ın TÜİK ile ilgili beyanlarını, gençlere, Z nesline şikayet edip kaçmak istiyorum buralardan. Bunlara karşılık vermek ne güç. Bu kadar espri yeteneğinden mahrum… Gençler ortasında birisi bu türlü bir espriyi anlamasa ‘Amma kalın başlısın.’ derler.” kelamlarını sarf etti.

Özel, “Erdoğan’ın AİHM kararlarını tanımamasının, kendisinin cumhurbaşkanı olarak seçilmesini sağlayan Anayasa’yı tanımamak manasını taşıdığını” tez ederek, “Bugün ‘Kavala ve Demirtaş kararlarını tanımıyorum.’ demek, kendisinin Anayasal meşruiyetini tanımadığını söylemektir.” görüşünü öne sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AİHM’e ait kelamlarının bütün milletin canını yaktığını, kurun arttığını ve ülkeye yatırım gelmediğini argüman eden Özel, “Kendimiz için değil fakat tüm dar gelirliler için taban fiyattaki artışa umut bağlamış bekleyenler için söylüyoruz, taban fiyata kaşıkla vereceksiniz lakin bu sözler şimdiden kepçeyle alıp götürüyor. Taban fiyatlı, işçi, emekli iğneyle kuyu kazıyor, sen bu laflarla kürekle kapatıyorsun. Yapmayın, bu ülkeye acıyın. ‘Nasılsa gidiyoruz, gerimizde enkazın hükümdarını, memleketin yanmamış hiçbir tarafını bırakmayalım.’ diyorsanız, önüne gelene ‘vatan haini’ diyenlere millet bir sıfat yakıştıracak inşallah.” formunda konuştu.

TBMM Genel Şurasında İçişleri Bakanlığının 2022 yılı bütçesinin görüşüldüğünü anlatan Özel, “Uyanıkça yazılmış bir senaryonun Genel Heyet ayağını izliyoruz. Senarist ve başrol tıpkı kişi, tek kişilik dev takım. ‘Suç işleri bakanı’ burada.” dedi.

İçişleri Bakanlığı bütçesi üzerinde AK Parti milletvekilleri ortasında konuşabilecek yetkinliğe sahip en değerli ismin AK Parti İstanbul Milletvekili Selami Altınok olduğunu fakat kendisinin bugün Genel Heyet salonunda dahi bulunmadığını belirten Özel, “TBMM Genel Konseyinde Süleyman Soylu varken, o kürsüde Selami Altınok yok. Bu çelişkiyi herkes görüyor, vicdanı olan herkesin vicdanı kanıyor. AK Parti Kümesi da bundan rahatsız.” tabirlerini kullandı.

“Helalleşeceklerimizden değil hesaplaşacaklarımızdan”

Özgür Özel, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, CHP başkanı Kılıçdaroğlu’nun el hareketi konusundaki değerlendirmesinin sorulması üzerine Özel, “Cumhurbaşkanı, helalleşeceklerimizden değil hesaplaşacaklarımızdan. Kendisi, damadı, atadığı ve Aziz Divan’dan kurtardığı 4 bakan, Aziz Divan’ı hak ettiği halde göndermediği Ruhsar Pekcan ve ‘suç işleri bakanı’ başta olmak üzere hesaplaşacaklarımızdandır kendileri. O denli helalleşme üzerinden bu türlü Japon balığı üzere dolaşmasın.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun kelam gelimi edilen hareketi, “Hepimizin sırtına bu yükü bindirdiniz.” kelamlarını sarf ederken elini, oburunun sırtına vurarak yaptığını anlatan Özel, TBMM Genel Konseyi’ne verilen ortada AK Partililere görüntü imgeleri üzerinden bu durumu izah ettiklerini söyledi. Özel, Kılıçdaroğlu’nun kelam gelimi edilen hareketinin AK Parti’ye yönelik olmadığını vurgulayarak, “Mahir Ünal, ceza teklif ediyordu. Baktık, imgeyi gördüler, çıktık bunu izah ettik. AK Parti Kümesi dinledi. Var mı itiraz? Yapılmamış bir hareketi yapılmış saysan, bunu üstüne alsan sana ne yararı var?” dedi.

CHP’li Özel, UYGUN Parti Genel Lider Yardımcısı Koray Aydın’ın Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı konusunda “Riskli bir adaylık istemeyiz.” biçimindeki açıklamasının sorulması üzerine, “Biz de istemeyiz. Millet İttifakı’nın adayı, CHP’nin adayı, aday olabilecekse Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısında, anketler bu türlü giderse kendisi yerine öteki bir kaybeden bulacağını düşünüyorum, onun karşısında seçimi kesin kazanacak bir aday olacaktır. Bu kadar kritik, gününde yapılırsa Cumhuriyetin 100. yılında yapılması öngörülen, bizim en az bir yıl evvel yapılmasını istediğimiz seçimlerde alınacak bir riski ben de görmüyorum.” karşılığını verdi.

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın stokçuluk konusundaki açıklamasının akabinde “Stokçuluk İslam’da yasaklanan bir davranış.” kelamlarını sarf ettiği belirtilerek değerlendirmesinin istenmesi üzerine Özel, “Yapacağı kıymetlendirme konusunda Cumhurbaşkanının izini takip eden bir Diyanet İşleri Lideri, takip etmesi gereken izi kaybetmiş demektir.” kelamını sarf etti.

kent aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.