Çanakkale Mobil Müze Tırı Tatvan’da

Çanakkale Taşınabilir Müze Tırı Tatvan’da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Gezgin Kültür Festivali’ kapsamında Türkiye …

07.01.2022
Çanakkale Mobil Müze Tırı Tatvan’da

Çanakkale Taşınabilir Müze Tırı Tatvan’da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Gezgin Kültür Festivali’ kapsamında Türkiye çeşidini sürdüren ‘Çanakkale Taşınabilir Müze Tırı’ Bitlis’in Tatvan ilçesinde ziyarete açıldı.

ÇANAKKALE (rehberaydin.com) – Çanakkale Taşınabilir Müze Tırı Tatvan‘da

BİTLİS – Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Gezgin Kültür Festivali’ kapsamında Türkiye tipini sürdüren ‘ Çanakkale Taşınabilir Müze Tırı’ Bitlis’in Tatvan ilçesinde ziyarete açıldı.

Ülkenin dört bir yanında tarihi anlatan yapıtlarıyla kent şehir gezen Çanakkale Taşınabilir Müze Tırı, Tatvan’da vatandaşların hizmetine açıldı. Çanakkale Savaşları’nda yaşananları günümüze aktaran savaş nesneleri, malzemeler, görüntüler ve periyoda ilişkin açıklayıcı bilgi ve evraklar 7’den 70’e herkes tarafından ağır ilgi gördü.

1915 Çanakkale Savaşı’ndan günümüze kalan savaş yapıtlarının sergilendiği Taşınabilir Müze Tırına halkın ağır ilgi gösterdiğini belirten Taşınabilir Müze Teknik ve Medya Sorumlusu Ali Aydın, “Tatvan ilçesinde ziyaretçilerimize taşınabilir müzemizi açtık. Toplumsal uzaklığa uygun biçimde müze içerisine 10’ar ziyaretçi alıyoruz. Tatvan’da 3 gün boyunca açık olacak olan müzemize vatandaşların ilgisi bizi keyifli etti” dedi.

İnsanların tarihlerini bilmeleri ve gerçeklerle karşılaşıp empati kurmaları için herkesin çocukları ile gelip taşınabilir tırı görmeleri gerektiğini söyleyen Havzullah Uraslı isimli vatandaş ise “İnsanların buraya çocukları ile gelip görmeleri, tarihlerini bilmeleri ve gerçeklerle karşılaşıp empati kurmaları gerekmektedir. Tatvan’da bu fkent aydın haberleriliyetlerin olması çok hoş. Herkesi buraya davet ediyorum. Zira insanın tarihini, geçmişini bilmesi gerekiyor” sözlerini kullandı.

aydın haberleri / Mücahit Tarlan – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

aydın sarı otobüs saatleri aydın izmir denizli tren saatleri